Bruichladdich – Skotská whisky z Islay
Z historie palírny
Palírnu Bruichladdich založili v roce 1881 Robert, William a John Harveyovi. Krátkou přestávku měla palírna v letech 1929 až 1937. Od roku 1968 vlastnila palírnu společnost Invergordon Distillers a v roce 1995 byla palírna uzavřena. Nebyla však definitivně zlikvidována.
Koncem roku 2000 ji koupila nezávislá stáčírna Murray McDavid a byla znovu otevřena. První destilace v obnovené palírně proběhla 29. 5. 2001. Zajímavostí je, že za palírnu v roce 2000 zaplatili 6 milionů liber a když ji v roce 2012 koupila společnost Rémy Cointreau, tak za ní zaplatila 58 milionů liber.
Palírna se nachází na břehu jezera Loch Indaal. Vody jezera vyvěrají z horniny bohaté železem a tečou po rašelině. Na rozdíl od jiných palíren na ostrově Islay, neleží palírna Bruichladdich těsně u moře – je oddělena pobřežní cestou. V překladu Bruichladdich znamená kopec na břehu.
Po svém znovuotevření v roce 2000 se palírna Bruichladdich pustila do velkého experimentování při výrobě whisky a tak vedle velkého množství různých plnění whisky Bruichladdich, vznikly také whisky Port Charlotte a Octomore. V roce 2018 byla produkce v palírně rozdělena: 60% Bruichladdich, 30% Port Charlotte a 10% Octomore.
Bruichladdich označují jako „Unpeated Islay Whisky“, tedy nenakouřenou whisky. Port Charlotte jako „Heavily Peated“, tedy težce nakouřenou whisky. A Octomore jako „Super Heavily Peated“, tedy asi „fakt hodně“ nakouřenou whisky.
Hlavním jménem, které se od té doby často skloňovalo ve spojení s palírnou Bruichladdich je Jim McEwan, který přešel z palírny Bowmore a pozvedl palírnu tam, kde je nyní.
Velké experimentování, které přineslo velké množství různých plnění a jejich edic, znamenalo velkou nepřehlednost v jejich produkci. A navíc pod stejným názvem byly i další edice, takže byl problém, pokud vám některá láhev zachutnala, koupit stejnou znovu. Dá se na to dívat z různých pohledů. Od hledání toho nejlepšího, přes pohled nezávislých stáčíren, že každý sud je jedinečný a tak mu stočíme vlastní edici až po silně ironické – prostě neumíme vyrobit znovu to samé. Ostatně ani na jejich webu nenajdete informace k láhvím, které se dali koupit po roce 2000. A nelze jen kritizovat, je třeba si uvědomit, že v roce 2001 neměli svojí nově vypálenou whisky k dispozici a museli pracovat se zrajícími zásobami. Ovšem, ne že by v té hromadě edic nepokračovali ani potom.
Přitom proti jejich whisky prakticky nelze mít výhrady, některé z nich jsou opravdu jedinečné. Ale i kdyby jste si je chtěli znovu koupit, tak by se vám to asi nepovedlo.
Aktuálně se hovoří o tom, že už by měli mít alespoň trochu ustálené produkty.
Zajímavostí z historie je třeba Bruichladdich Amourette, která vznikla v roce 2004 v rámci pokusu nechat whisky dozrát v sudech po červeném víně. Výsledek byl prý dobrý, ale růžový. Bylo to lahvováno a na trh to šlo jako dámská whisky.
Palírna se sama označuje jako progresívní hebridean palírna. Snaží se o to, aby celý proces Islay whisky byl opravdu z Islay a to i včetně ječmene a celého procesu výroby (pro označení Islay stačí aby whisky byla na Islay pouze vypálena). Dalším počinem jsou Organic whisky – „zelené“ bio whisky. A další různé nápady, což ovšem opět znamená limitované edice, různá plnění, různé číslování a opět nemožnost koupit znovu stejnou whisky.
Aktutálním a ustáleným produktem by měl nyní být Bruichladdich The Classic Laddie. A aby to samozřejmě nebylo jednoduché, tak tuto whisky bylo možné potkat v různých plněních, z čehož pak vznikaly diskuse, zda se jedná o stejnou whisky a pouze upravenou etiketu nebo o jinou verzi. Jedna verze měla výrazné označení „Scottish Barley“ a pod ním uvedeno „The Classic Laddie“.
Druhá verze (aktuální) to má obráceně. Název není odvozen od slova Lady (není tedy myšlena jako dámská whisky, případně dámská verze whisky z Islay apod.), ale název je odvozen od slova „Laddie“, což je zdrobnělina názvu palírny. Slovo Laddie by se dalo přeložit jako chlapec, jinoch, nikoliv ovšem jako dáma. I sama palírna toto označení používá, např své zaměstnance označuje jako Laddie family. S „The Laddie“ se na láhvích dalo setkat již krátce po roce 2000.
Do detailnějšího přehledu jejich produkce a zvlástě minulosti se v tuto chvíli nemá smysl pouštět. Čísla hovoří, že vzniklo přes 200 různých edic whisky.
Snad zatím jen jednu zajímavost z roku 2009, kdy byla na trh uvedena Bruichladdich X4 Quadruple Distilled +3, která byla 4x destilována a 3 roky zrála v sudech.
Často se lze setkat s tím, že whisky Octomore je nazvána Bruichladdich Octomore. Je vyráběná v palírně Bruichladdich, stejně jako Port Charlotte, ale ta není označována jako Bruichladdich Port Charlotte. Trochu to pak vypadá, jako by to byla jedna z mnoha edic plnění Bruichladdich, ale to není. Je to samostatná značka. Ostatně ani na láhvi, ani na krabici a ani na webu palírny označení Bruichladdich Octomore nenajdete.
Kontakt a webové stránky palírny
Bližší informace o palírně i jednotlivých druzích nabízených whisky, výrobním portfoliu a možnostech exkurze do provozu najdete na webu: