Co je Ouzo efekt

Pokud jste někdy navštívili Řecko, možná jste si všimli, že Řekové jsou velmi družní, scházejí se v tavernách a jedním z nejpopulárnějších nápojů který popíjejí je řecká anýzovka – ouzo. Jedná se o čirý, bezbarvý a poměrně silný destilát, jako například vodka.

V místním horkém podnebí není příliš zvykem pít ouzo čisté – na to je příliš silné. Ouzo se ředí chladnou vodou a ledem. Takto naředěné ouzo je možné zvolna popíjet po celý den, aniž by se člověk příliš rychle opil.

A právě smíchám ouza (a dalších alkoholických nápojů) s vodou vzniká tzv. Ouzo efekt – kdy se původně čirý alkoholický nápoj smíchaný opět s čirou vodou mléčně zakalí. Pro neznalé to vypadá jako nějaký trik a nechápou proč se tak děje. Na vině jsou v tomto případě přírodní esenciální oleje, které jsou rozpustné v alkoholu, nikoliv však ve vodě.

Nezapomeňte při své návštěvě Řecka ouzo ochutnat a ouzo efekt osobně vyzkoušet.

Ouzo efekt odborně

Ouzo efekt je jev, kdy přidání vody do některých alkoholických nápojů, například ouza, způsobuje tvorbu oblačné stabilní mikroemulze oleje ve vodě. Jedná-li se o tento efekt u absintu, specificky se nazývá louche (francouzsky „stinný“, tedy „oblačný“).

Fakt, že ouzo obsahuje silně hydrofobní olej (anetol) rozpuštěný v rozpouštědle mísitelném s vodou (konkrétně v ethanolu), je pro tento efekt klíčový. Při nepřítomnosti takového rozpouštědla není emulze oleje ve vodě stabilní, protože olejové kapičky narůstají díky koalescenci, dokud nenastane fázová separace na makroskopické úrovni. Je dobře známo, že přidání malého množství tenzidu nebo silné promíchání může olejové kapičky stabilizovat.

Překvapující fakt, že aniž by se něco takového udělalo, olejové kapičky v ouzo směsi bohaté na vodu zpomalují svůj růst a tvoří stabilní kapalnou disperzi, poprvé studovali Stephen A. Vitale a Joseph L. Katz, kteří zavedli termín „ouzo efekt“. Jev bývá označován také jako „spontánní emulzifikace“.

Ouzo efekt