Jak je to nově s alkoholem v Dubaji

Dubaj, to je taková módní destinace, Disneyland pro dospělé. A dá se o ní říci, že už jí navštívil již téměř každý, kdo se věnuje cestování.

Kdo se rád na cestách či během dovolené napije něčeho tvrdšího, dá si nějaký ten koktejl, pivo, víno, nebo nějakého panáka, ten jistě ví, že v Dubaji to byl vždy tak trochu problém. Tedy, ne že by to nešlo vůbec, ale bylo to vždy obtížné a zejména hodně drahé. To se nyní částečně mění.

Jak to bylo do konce roku 2022

Alkoholické nápoje byly v Dubaji kvůli vysoké dani mimořádně drahé. Půllitr piva v tamních barech stál v přepočtu více než 340 korun. Lahve vína začínaly na 2260 korunách za kus. Řada zákazníků proto raději jezdila popíjet do sousedních emirátů, kde byly ceny o něco příznivější. Právě tomu chtějí dubajské úřady nyní předejít.

Nebylo výjimkou, že si turisté v kufrech vozili vlastní tvrdý alkohol, či navštěvovali velkoobchody v okolních emirátech, kam se jim vyplatilo vzít i taxi a nakoupit plný kufr alkoholu na celý pobyt.

Dubaj uvolnila od ledna 2023 pravidla pro prodej alkoholu.

Na pláži si ale stále nepřipijete.

V Dubaji zrušili začátkem roku 2023 30ti procentní daň na alkoholické nápoje. Město chce tímto benevolentním krokem přilákat více zahraničních turistů a popasovat se tak s rostoucí konkurencí v regionu.

Místní nemuslimské obyvatelstvo kvůli nákupu alkoholu pro osobní spotřebu už navíc nemusí platit licenci.

Zmírňování pravidel jako konkurenční výhoda Dubaje

V Dubaji dochází ke zmírňování pravidel ohledně alkoholu už nějakou dobu. Jeho prodej je například umožněn i během ramadánu a při pandemii fungovala i jeho rozvážka. Zrušení daně má pak město, potažmo celý emirát, ještě více zatraktivnit v očích turistů.

Zakoupení vašeho oblíbeného nápoje je teď lehčí a levnější než kdykoli předtím, alespoň podle informací od největšího dubajského distributora alkoholu, státní společnosti Maritime and Mercantile International.

Nemuslimští obyvatelé od letoška navíc licenci na koupi alkoholu pro domácí spotřebu pořídí zcela bezplatně (doposud stála cca 1.500 Kč na rok v přepočtu). Lidé, kteří se ale hlásí k islámu, mají konzumaci alkoholu z náboženských důvodů zakázanou.

Zrušením daně počítá prozatím se zkušebním obdobím jednoho roku.

Přinese to i negativa

Tento zásadní krok přinese i negativa. Turisté by však měli pamatovat na to, že pití alkoholu na veřejnosti je i nadále zakázáno. Na pití na pláži či v parcích tak mohou lidé zapomenout.

I tak jde ale v muslimské zemi o poměrně nevídaný krok. Stojí za ním především snaha poprat se s konkurencí, která v oblasti Perského zálivu narůstá. Přitáhnout zahraniční návštěvníky se totiž snaží například i Saúdská Arábie, která začala před několika lety vydávat turistická víza a aktuálně rozjíždí mnoho projektů, které mají zemi zatraktivnit.

Všechny společenské změny dělají z Dubaje atraktivní město pro dlouhodobý pobyt, nejen ten krátkodobý. Dubaj se tak stává stále více kosmopolitní metropolí.

Společenské změny však mohou změny přinést i několik negativ. Dosud například ve městě prakticky neexistovala kriminalita spojená s užíváním alkoholu, třeba řízení pod vlivem a podobně. O dlouhodobém zrušení daně tedy rozhodne i to, jak se benevolentnější konzumace alkoholu promítne na chování lidí, tedy zejména turistů.

Závěr

Dubaj už nějakou dobu uvolňuje zákony, například dovoluje pít alkohol za denního světla během ramadánu nebo umožnila během pandemie rozvážku domů.

Bez stávajících opatření museli nemuslimští rezidenti v Dubaji dosáhnout věkové hranice 21 let, aby mohli pít, převážet nebo skladovat alkohol doma a mít alkoholovou licenci.

Tato změna je sice pozitivní, ovšem nikoliv až tak významná, protože alkohol ani po změně nebude nijak extra levný. Spíše se dá hovořit o tom, že bude o trochu méně drahý. Ale na druhou stranu je spousta zajímavějších světových destinací, kde mají alkohol mnohem levnější a nejen alkohol.

A nezapomeňte, že zde hovoříme pouze o Dubaji, nikoliv o celých SAE a tak toto nařízení například neplatí v Abú Dhabí.