Jak skladovat slivovici a ostatní ovocné pálenky

Pokud už si s výrobou vlastní pálenky dáte tu práci, připravíte si kvas, který si následně necháte vypálit, je vám odměnou zpravidla několik desítek litrů ovocného destilátu.

Správný postup pro uchování slivovice by měl znát každý pěstitel, který si sem tam z vlastního ovoce chce vypálit pár litrů dobré pálenky. Pojďme se podívat na způsob správného uchování ovocných destilátů, který jim nijak neuškodí.

Ovocný destilát je potřeba uskladnit tak, aby si uchoval své senzorické vlastnosti, neztratil nic ze své kvality a naopak zráním ještě vylepšil a plně rozvinul svojí chuť. Nevhodným uložením můžete pálenku poškodit, nebo dokonce úplně znehodnotit.

Jak postupovat při skladování ovocného destilátu

  • Doprava destilátu z palírny

Zde použijte plastové pet lahve, případně plastové kanystry, nebo barely, pokud máte destilátu více. Věřte, že přeprava ve skleněných obalech je logisticky mnohem náročnější a zejména na rozbití rizikovější záležitost. Plastu nějaké to hrubší zacházení během dopravy zpravidla nevadí.

  • Přelití destilátu z plastu do skla

Destilát neskladujte v plastu. Krátkodobě je to sice možné, ale pod tímto pojmem si každý představuje jinak dlouhý časový úsek a při delším skladování už by problém mohl nastat, protože plasty mohou při působení alkoholu uvolňovat do destilátu látky, které se v něm přirozeně nevyskytují.

Pokud tedy dovezete z palírny alkohol v plastu, doma ho přelijte do skleněných demižonů nebo alespoň do lahví. Na trhu se dají sehnat trychtýře s hranatým ústím. Na přelévání pálenky do demižonů, nebo do lahví jsou ideální. Hranaté ústí totiž umožňuje odvod vzduchu z láhve, který u běžných trychtýřů průtok kapaliny zpomaluje.

  • Odvětrání destilátu

Čerstvě vypálená pálenka ještě nemá tak kvalitní senzorické vlastnosti, zejména vůni, se kterou bychom mohli být bez výhrad spokojeni. Proto je nutné nechat čerstvý destilát takzvaně odvětrat. Nejde o nic jiného, než že láhev nebo demižon s destilátem necháte bez víčka nebo s lehce povoleným uzávěrem, aby se těkavé látky mohly z alkoholu odpařit.

Toto je potřeba udělat na 15-30 dnů, nejlépe při pokojové teplotě. Během této doby dojde k odvětrání nežádoucích pachových stop a destilát rozvine svojí vůni.

Během této doby je potřeba zabránit tomu, aby se do destilátu dostal hmyz (mušky octomilky, mouchy, brouci, pavouci, ad.). Lze k tomu použít například prodyšnou tkaninu, dámskou punčochu nebo kouskem gázy umístěným přes hrdlo a staženým kolem něj třeba gumičkou.

  • Uzavření skleněné nádoby

Pro uzavření lahví s destilátem můžete použít klasické šroubovací uzávěry, nebo korek. Korek je náchylnější na plíseň, hlavně ve vlhkém prostředí.

Při plnění lahví nikdy neplňte sklenice až po vrchní okraj. Vždy nechte pod korkem alespoň kousek místa.

Jestliže budete ovocný destilát uchovávat déle než 5 let, tak je ideální místo klasického šroubovacího vršku lahev uzavřít korkovým špuntem, který dokola zakapete voskem. Takto ošetřenou láhev s destiláte je potom vhodné uchovávat ve svislé poloze.

  • Vlastní etiketa

Skleněné láhve, či demižony lze dnes snadno opatřit vlastními etiketami, které si můžete vyrobit na počítači a vytisknout na domácí tiskárně.

Mějte však na paměti, že destiláty z pěstitelské pálenice nejsou určeny k prodeji, ale pouze pro vlastní potřebu. Můžete je ale samozřejmě někomu darovat a právě u této příležitosti je opatření etiketou vhodné.

  • Kde skladovat ovocné destiláty

Ideálním místem pro dlouhodobé uložení ovocné pálenky je chladný a vlhký a temný sklep.

Žádný uzávěr není úplně 100% těsný, aby zabránil dalšímu odparu destilátu. Proto je lepší chladný a vlhký sklep, který dokáže odpar omezit. Destilát můžete nechat uskladněný neomezeně dlouho, nezkazí se. Postupem času se však ovocná chuť destilátů vytrácí.

Nezapomeňte také, že ovocné destiláty mají tendenci přejímat pachy z okolí.

Jak poznat kvalitní ovocný destilát

  • Hodnocení kvality ovocných destilátů je příjemná záležitost, protože nejde o nic jiného než o jejich ochutnávání.
  • Ovocný destilát musí mít čirou barvu.
  • Nepřijatelné jsou jakékoli barevné odchylky nebo zákal, ačkoliv ten nemusí mít na chuť destilátu vliv.
  • Nepřípustný je také zápach po acetonu, který vzniká při chybném pálení nekvalitního kvasu, ve kterém již započalo octové kvašení.
  • Kvalitní ovocný destilát musí mít vůni po ovoci. Aromatické jsou především některé druhy švestek, třešní nebo jeřabin.
  • Vůně by měla zůstat v kalíšku ještě pár vteřin po jeho vypití.
  • Kapku ovocného destilátu můžete také rozetřít na zápěstí a chvíli počkat, než se těkavé látky z kůže odpaří. Pak je možné ucítit vůni ovoce, z něhož byla pálenka vyrobena.
  • Poslední hodnocenou složkou je chuť , která nesmí být štiplavá, ale jemná a v některých případech i lehce kořeněná.
  • Pokud hodnotíme více druhů destilátu najednou, mezi jednotlivými vzorky přikusujte například jablko. Ovoce neutralizuje chuť pálenky v ústech a zajistí objektivní posouzení jakosti.

Co destilátům škodí

  • Převážet destilát ve skle nemusí skončit dobře – s demižony stačí jemně klepnout a roztříští se. Použijte na přepravu raději plast.
  • Neskladujte destiláty v plastových nádobách. Vysokoprocentní alkohol s plastem reaguje a kromě nelibé pachuti by se do něj mohly uvolnit i nežádoucí chemické látky.
  • Při odvětrávání destilátů zabezpečte otvor proti vnikání hmyzu, pokud to neuděláte chuť to neovlivní ale z estetického a hygienického hlediska to není nic příjemného.
  • Neskladujte destiláty v teple.
  • Neskladujte destiláty tam, kam svítí slunce.

Dlouhodobé skladování ovocných destilátů zlepšuje jejich chuť

Čím je ovocný destilát starší, tak tím bývá i chuťově lepší.

Při dlouhodobějším skladování může destilát měnit barvu, proto jej pak můžete vidět například trochu zažloutlý. Na tom není vůbec nic, coby bylo na závadu.

Postupem času se však ovocná chuť vytrácí a tak například u pětileté slivovice bude chuť švestek intenzivnější, než u desetileté slivovice, tak však bude zase jemnější.