Jak skoncovat s pitím alkoholu 2/2 – realizace

Jak zvládnout abstinenci

Sledujte abstinenční příznaky

Když přestanete s pitím alkoholu, vaše tělo může zažívat abstinenční příznaky bez pokračujícího užívání. Abstinenční příznaky od alkoholu mohou zahrnovat: úzkost, deprese, únavu, bolení hlavy, nevolnost, třes, křeče v žaludku nebo zvýšenou tepovou frekvenci. 

Abstinenci monitorujte

Abstinence tabákových výrobků může být sice nepříjemná pro tělo i duši, abstinence alkoholu však může být i nebezpečná. Závažnost alkoholových abstinenčních příznaků se může lišit v poměru k tomu, jak moc nebo jak dlouho pijete, nebo také v závislosti na vašem zdravotním stavu. Některé symptomy se mohou objevit během několika hodin po pití alkoholu, vrcholit v průběhu dní a zlepšit se po týdnu.

  • Absence alkoholu může vést k symptomům, které způsobují těžké mentální a neurobiologické problémy. Mohou zahrnovat třes těla, rozruch, roztěkanost, strach, halucinace a záchvaty. Pokud zažíváte tyto symptomy, vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Jestli pijete opravdu hodně a dlouho, zvažte detoxikaci pod lékařským dozorem.

Vyhledejte léky

I když neexistují léky na předpis, které vám pomohou současně od alkoholu, jsou k dispozici takové, které léčí také alkoholovou závislost.

Léky na předpis mohou být použity na léčbu závislosti na alkoholu, například Naltrexon, Campral a Disulfiram. Tyto léky mohou pomoci s abstinenčními příznaky a se sklouzáváním zpět k závislosti. 

Zásobujte své tělo také pravidelnými dávkami vitamínů a minerálů, použijte například šumivé tablety – potravinové doplňky, které jsou ve volném prodeji.

Zavažte se k léčbě

Najděte si vhodného terapeuta

Je těžké porazit závislost na vlastní pěst a terapeut může být dlouhodobý zdroj odpovědnosti a podpory. Součástí práce s terapeutem může být diskutování o emocionálních spouštěčích, hledání strategie na zvládání situace, předcházení recidivám a kopání hlouběji k porozumění emocionálním důvodům vaší závislosti.

  • Zůstat důsledný s terapií je důležité, zvláště pak z důvodu prevence recidivy.
  • Závislost může koexistovat nebo se podílet na psychiatrických onemocněních jako je schizofrenie, deprese, úzkost nebo bipolární afektivní porucha. Léky na předpis společně s terapií mohou souběžně léčit psychiatrická onemocnění, která přispívají k závislosti.

Zajistěte si názor lékaře

Názor lékaře může pomoct určit jak alkohol působí na vaše tělo. Pracujte s odborným lékařem pro pomoc se zlepšením tělesného zdraví. Mohou vám také poskytnout léky na předpis pro zvládání závislosti.

Alkohol může vážně poškodit tělo. Buďte upřímní k vašemu lékaři a vyžádejte si testy na posouzení zdraví vašich jater, srdce, ledvin a plic.

Vyhledejte léčbu v lékařském zařízení

Jestli se bojíte, že nezvládnete přestat na vlastní pěst, zvažte zotavovací zařízení. Intenzivní léčebné zařízení vám může pomoci zvládat fyzické a emocionální problémy spojené se závislostí a odvykáním pod odborným a podpůrným dohledem.

Program vám může pomoci se rozhodnout, jak na detox a bude monitorovat váš fyzický a emocionální stav když upustíte od alkoholu. Léčebné programy zahrnují intenzivní lékařský a psychologický dozor.

Léčba často zahrnuje intenzivní individuální a skupinové terapie, které se zaměřují na duševní zdraví. Během léčby vám mohou předepsat i léky pro léčbu a sledování duševních poruch.

Vyhledejte podporu ve vašem okolí

Vyhledejte pomoc od přátel a rodiny

Je mnohem více pravděpodobné, že přestanete pít, když vyhledáte podporu od lidí ve vašem okolí. Požádejte je o podporu tím, že nebudou pít ve vaší přítomnosti.

Najděte si někoho, komu se můžete vyzpovídat

Jestli máte přátele, kteří se také snaží přestat s pitím, uzavřete s nimi dohodu pro zvýšení úspěchu terapie. Denně se navzájem kontrolujte a zodpovídejte se tomu druhému.

Vyhledejte místní podpůrné skupiny

Mluvení o vaší snaze v podpůrném prostředí s lidmi, kteří sdílí podobné zkušenosti, jako vy, může udělat obrovský rozdíl ve snaze přestat.

Žijte v komunitě, kde se nepije

Jestli se obáváte, že žijete s lidmi, kteří by vás mohli stahovat zpět k alkoholu, zvažte přestěhování do domu, ve kterém se nesmí pít. Všichni jednotlivci v takovýchto domech se zavazují k tomu, že budou abstinovat a vytvářet podpůrné prostředí pro ostatní.

Tipy na závěr

  • Vyhněte se večírkům a společenským událostem, které zahrnují konzumaci alkoholu.
  • Nechoďte se svými přáteli nebo kolegy na jedno, posedět si po práci.
  • Plánujte aktivity, při kterých je nepravděpodobné pití, tedy s lidmi, kteří nepijí.

Všechny díly: