Motorkářské kluby – Hells Angels

Hells Angels (Pekelní Andělé) je nejslavnější motorkářský klub, který je rozšířen v mnoha zemích. Jeho členové jezdí výhradně na amerických motocyklech, nejčastěji značky Harley-Davidson.

Vznik klubu Heels Agels

Vznik klubu je obestřen tajemstvím a hlásí se k němu více otců zakladatelů, takže jisté je jen to, že vznikl koncem 40. či počátkem 50. let v Kalifornii.

Dnes je suverénně nejpočetnějším motorkářským klubem na světě, a i z tohoto důvodu rozhodně nelze považovat všechny jeho členy za vyděrače a dealery drog, ale andílci to také nejsou.

Podle nejpravděpodobnější verze dějiny Hells Angels začaly 17. března 1948. Založila je rodina Bishopů, což byli váleční přistěhovalci do města Fontana v Kalifornii v USA. K novému klubu se následně přidali i členové jiných motorkářských klubů.

Původ názvu Hells Angels

Jméno Hells Angels odkazuje k 303. americké bombardovací letce, která bojovala za druhé světové války. Někdy se v této souvislosti také mluví o stejnojmenném válečném filmu producenta a režiséra Howarda Hughese z roku 1930. 

Historie klubu Hells Angels

První motorkáři působili v Americe jako zjevení – divocí jezdci na řvoucích mašinách, agresivně pohrdající konvencemi, vyvolali v „normální“ společnosti směs strachu a zvědavosti.

Američtí policisté si s nimi nevěděli rady a běžní občané se jich báli. Pekelným andělům to ale nevadilo. Rádi provokovali a mytickou auru problémových hochů uměli využít ve svůj prospěch.

Jejich aureola psanců na hraně zákona přitahovala v 60. letech řadu intelektuálů a umělců a v jejich romantickém obrazu se zhlédli představitelé hnutí hippies. Námluvy mezi těmito dvěma odlišnými světy však skončily poté, co Pekelní andělé napadli demonstraci proti válce ve Vietnamu.

Členství v klubu Hells Angels

K získání členství v Hells Angels musí mít kandidát platný řidičský průkaz a vlastnit americký motocykl. Kromě toho musí mít vhodné osobní vlastnosti. Říká se, že kluby zamítají uchazeče, kteří prokazatelně obtěžovali děti a osoby, které předtím někdy podaly žádost o místo u policie nebo u vězeňské stráže. 

Aby se uchazeč stal plným členem, musí být zvolen dosavadními členy jednomyslně.

Pověst a kriminalita klubu Hells Angels

Temná pověst kriminálního gangu spojeného především s drogami, vydíráním či obchodem se zbraněmi a vraždami se s Pekelnými anděli táhne dodnes. Přestože se v posledních letech motorkářské hnutí snaží očistit své jméno, vede jej policie v řadě zemí jako zločineckou skupinu. V USA se FBI podařilo infiltrovat do klubu několik agentů a jejich svědectví pak přispělo k odsouzení několika členů za závažné zločiny.

Asi nejbrutálnější válku motorkářů zažila v polovině 90. let Skandinávie. Členové skupiny a konkurenčního gangu Bandidos (Bandité) po sobě stříleli protitankovými střelami a jejich boj o kontrolu nelegálního trhu s narkotiky měl jedenáct obětí. V roce 2010 se prezidenti obou gangů setkali za účasti právníka v jeho kanceláři v Hannoveru a přislíbili si mír.

Výsostné znaky členů klubu Hells Angels

Pro Pekelné anděly jsou posvátné především dvě věci – klubové barvy a motorka. Emblém se skládá z obrázku okřídlené lebky v přilbě, nad kterou se klene nápis Hells Angels, a pod ní je místní název klubu a písmena MC. Další klasickou proprietou je nášivka „1%“, která značí jejich příslušnost k údajnému jednomu procentu motorkářů, které Americká motocyklová federace odmítla přijmout do svých řad.

Pobočky HAMC ve světě a v ČR

Seznam zemí, ve kterých již byly založeny kluby Hells Angels (tzv. charters), obsahuje 55 položek. Mezi nimi jsou Česká republika (pod jménem Bohemia), Slovensko a také Rusko, Ukrajina a Polsko. Tento seznam vede organizace Hells Angels Motorcycle Club World na své internetové stránce. Charters v České republice jsou Praha (založena v roce 2000), Nomads (2000), Ostrava (2006) a Zlín (2016). Na Slovensku to jsou Nové Zámky (2013) a Bratislava (2014).

Celosvětový sraz Hells Angels

Pekelní andělé pořádají každý rok v jiném městě celosvětový sraz. Už dvakrát, v letech 2005 a 2010, se konal v Praze. Oba skončily bez významnějších incidentů, policie kvůli nim ale vyhostila několik cizinců, evidovaných jako nežádoucí osoby, některé ani nepustila přes hranice kvůli držení zbraní či drog.