Nárazové pití alkoholu a kocovina

Pokud se člověk rozhodne, že na večírku zůstane střízlivý, musí se mnohdy připravit na tlak přátel, aby se napil. Pokud takový člověk alkohol příliš, nebo vůbec jinak nekonzumuje, vystavuje se riziku nárazového pití, i jak tělu pomoci, když člověk sklence neodolá a vzbudí se s kocovinou.

Nárazové pití alkoholu

Nárazové pití alkoholu se nejčastěji pojí s nějakou zvláštní příležitostí, při které požijeme větší množství alkoholu, přesně řečeno pět a více takzvaných standardních drinků, přičemž za jeden drink je považován nápoj , který obsahuje zhruba 10 gramů čistého alkoholu.

Jakákoliv společenská akce či jiná zvláštní příležitost, jsou události typické pro nárazové pití. Lidé se scházejí a to je vždy příležitost se napít alkoholu. Přiťuknout si skleničkou alkoholu na zdraví, na tykání, je to prostě už taková tradice.

Hranice, kterou při nárazovém pití považujeme za vysoce rizikovou, je konzumace zhruba 100 gramů etanolu. To je plus minus cca pět piv, pět skleniček vína nebo pět velkých panáků. Při nárazovém pití je velké riziko nejen například úrazů nebo různých společenských přešlapů. Dochází také k výraznější ztrátě kontroly, která může při dalším pití vést až k otravě. Samostatnou kapitolou jsou pak hospodské sázky o to, kdo toho více vypije.

Výzkum vzorců pití, včetně časových snímků spotřeby alkoholu jasně ukazují, že spotřeba alkoholu stoupá ve volných dnech a večerech, které jim předcházejí. Zde jde především o klasické víkendové pití typické pro většinovou populaci. Nárůst spotřeby alkoholu se samozřejmě kryje se svátečními událostmi.

U některých svátků, například vánoc, nebo oslav spojených s vítáním nového roku je nárůst výraznější. Stejně tak třeba v létě, kdy typicky stoupá spotřeba piva. Obecně jde o skokové nárůsty v desítkách procent, oproti běžné spotřebě alkoholu.

Pro nárazová pití alkoholu jsou typická bilanční období, kdy se někdo rozhodne smutek či frustraci vyřešit tím, že své pocity zapije, je to vysoce rizikové.

Dlouhodobé pití alkoholu

Mnohem větší skupinu osob představují ti, kteří mají s alkoholem dlouhodobý problém nebo jsou na něm dokonce závislí. Tito lidé pijí prostě průběžně, dlouhodobě, někdo více, jiný méně, ale téměř stále.

Každý má zase individuální odpovědnost. Žádné množství alkoholu není bezpečné. Každý si musí rozmyslet, co je ochotný podstoupit a riskovat. Je samozřejmě ideální, když člověk takovou úvahu udělá ve střízlivém stavu, protože s každým dalším pivem nebo panákem se hranice významně posouvá.

Kocovina je stav těžké opilosti

Se stavem po těžké opilosti, kterému se lidově říká kocovina, se pojí spousta poměrně velmi nepříjemných projevů. Z psychického hlediska se obvykle jedná o depresi a útlum. Dále jde o přecitlivělost na podněty – na hluk i další věci.

Pokud se bavíme o tělesné stránce, typickým projevem je dehydratace, překyselený žaludek a jeho obrovské podráždění. Může se přidat i zvracení nebo teplota.

Léky nebývají nejlepším řešením. Velké uvolnění z alkoholu ale u mnoha lidí spustí například migrény a v takovém případě si obvykle dají lék, který mají vyzkoušený. Je ale dobré, když to není tableta, která žaludek ještě více podráždí – zrovna třeba ibuprofen je na žaludek dost náročný.

Jinak je třeba jít po symptomech. Nejvýraznějším a nejméně příjemným projevem bývá právě podrážděnost žaludku. Spoustě lidem na to udělá dobře polévka, třeba silný hovězí či slepičí vývar nebo přípravek typu Samaritan, což je doplněk stravy s minerálními látkami, který uklidní překyselený žaludek a pálení žáhy, což je další doprovodný faktor spojený s podrážděným žaludkem.

Důležité je také doplnit minerály, ideálně třeba Magnesií, a hlídat si tekutiny. Nepříjemný stav má totiž z velké míry na svědomí zmíněná dehydratace. Vodu musíte dávkovat přiměřeně, ale zkrátka ji neustále mírně doplňovat, protože odvodnění organismu je po konzumaci alkoholu značné.

Kocovina je individuální záležitost

Na kocovinu má vliv hodně faktorů. Každý člověk má jinou schopnost metabolizovat, tedy odbourávat alkohol, což je dáno mimo jiné geneticky. Vedle toho hraje roli fyzická kondice nebo také jídlo, které si dáte před a během pití.

Dá se zvolit strava, kterou žaludek i účinek alkoholu preventivně zklidníte. Jde o dobrou kvalitní stravu s vyšším obsahem tuků, která nepodporuje překyselení žaludku. Zrovna ale třeba při nějakých větších oslavách a významnějších svátcích je problém, že lidé obvykle snědí všechno možné dohromady. Často jde o potraviny těžké na žaludek, které orgán překyselují a dráždí. 

Vliv mají také nemoci a například funkce jater. Spousta lidí totiž nemusí vědět, že nějaké jaterní problémy má – často dokud je potíže výrazně netrápí. Až náhle při konzumaci většího množství alkoholu, na které byli normálně zvyklí, je se potíže projeví. Zásadní je také věk. Mladí lidé obvykle metabolizují alkohol rychleji.

Metabolizaci alkoholu podporuje také pohyb. Obecně se ale dá říci, že když se prostě více hýbete, alkohol se odbourává o něco rychleji, pomůže to, ale nelze to urychlit zásadně.

Druh konzumovaného alkoholu má na kocovinu vliv

Co pít a co nepít za alkohol?

Obecně je samozřejmě lepší, když lidé pijí nízkoprocentní alkohol, tedy i šumivá vína. Když si dá někdo silný destilát, tak ať je to aspoň v koktejlu, než samotný vysoce koncentrovaný alkohol. Nejrizikovější z hlediska následků je samozřejmě čistý destilát, čím vyšší procento alkoholu obsahuje, tím vyšší hrozí následné riziko.

Rozhodně také není dobré alkohol vzájemně míchat, tedy víno s pivem, destiláty s vínem a tak dále. Nejhorší možností je smíchat vše dohromady. A samozřejmě podstatně také záleží na kvalitě alkoholu.

Čím je alkohol levnější, tím bývá méně kvalitní a má horší parametry, které ovlivňují mimo jiné reakci těla. Ne že by lidem po kvalitním alkoholu zle nebylo, ale rozdíl je znatelný.

Lidské tělo lépe reaguje na čirý alkohol, tedy například na vodku, bílý rum, apod třeba před whisky a koňakem, do kterých se dostávají látky ze dřevěných dubových sudů, ve kterých zrají. Pokud si dáte skleničku či dvě, tento vliv se nijak negativně neprojeví, pokud vypijete láhev, rozdíl je velký.

Levná vína bývají třeba i přes zákaz doslazována. Obecně je důležitým ukazatelem je procento alkoholu a samotný proces výroby. U levného alkoholu se nepoužívají přírodní látky, ale syntetické příchutě, různé náhražky, umělá aromata a barviva. Zjednodušeně lze říci, že čím levnější láhev alkoholu si kupujete, tím horší kocovinu můžete očekávat.

Problém je v tom, že lidé si většinou kvalitní alkohol nemohou dovolit nebo za něj jednoduše víc peněz nechtějí dát, protože jim na kvalitě nezáleží.

Alkohol zkresluje úsudek

U navazování vztahů je alkohol vysoce rizikový. Jeho vlivem se vám někdo může jevit jako atraktivní protějšek, ale po vystřízlivění zjistíte, že to tak úplně není.

Ztráta zábran s sebou navíc může přinést také ne úplně chtěné věci včetně těhotenství nebo různé sociální problémy. Některé přirozené zábrany mají svůj smysl a chrání nás. Záleží dost na tom, jak velkou tendenci daný člověk obecně má k tomu, aby se choval rizikově. K nechtěným sexuálním kontaktům často dochází právě v opilosti, a jsou lidé, kteří střízliví vůbec nesouloží.