Právní úprava zákazu podávání alkoholu dětem a mladistvým

Alkohol patří mezi tzv. legální drogy, tj. návykové látky, jejichž prodej není zákonem zakázán. Za stanovených podmínek ho lze vyrábět, prodávat, podávat, kupovat a konzumovat. V České republice je povoleno konzumovat alkohol až po dovršení 18 let. Prodejce nesmí nalévat alkoholické nápoje ani dospělým opilým osobám.

Pod vlivem alkoholu je v ČR páchána významná část trestné činnosti (kolem 15 %).

Zákon rozlišuje mezi dětmi a mladistvými:

  • Za dítě je v české právním prostředí považována osoba, která nedovršila ještě 15 let věku. Taková osoba není trestně odpovědná za své jednání.
  • V českém prostředí je mladistvý v nejobecnějším smyslu osoba, která dovršila 15 let, ale nepřekročila 18 let věku. Tento termín se používá zejména v trestním právu, přičemž trestní odpovědnost mladistvých se vyznačuje některými odlišnostmi oproti trestní odpovědnosti dospělých.

Trestní zákoník 40/2009 Sb.

Část druhá, hlava IV, § 204 Podávání alkoholu dítěti

Kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Zákon č. 379/2005 Sb.

O opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů.

Je zakázáno prodávat nebo podávat alkoholické nápoje osobám mladším 18 let. Alkohol je rovněž zakázáno prodávat (komukoli) na akcích určených pro osoby mladší 18 let.

Alkohol nezletilým nesmí prodávat ani jinak podávat nikdo, ani rodič. Na akcích určených pro nezletilé nelze alkohol prodávat vůbec.

Sankce za porušení těchto povinností jsou upraveny zákonem o přestupcích a trestním zákonem.

Žádný zákon nezakazuje konzumaci alkoholu dětem a mladistvým

Samotné pití alkoholu dětmi a mladistvými zakázané není, je zakázaný prodej a podávání alkoholu – ten se vztahuje na prodejce alkoholických výrobku (379/2005 Sb.), pokud by alkohol podal dítěti rodič bude se odpovědnost řešit přes zákon o rodině a trestní zákoník.

Prakticky se dítě nemá jak k alkoholu dostat, ale pití jako takové zakázané není – a to hlavně proto, že když zakážete pití, tak budete muset postihovat toho, kdo pije.

Samozřejmě existují země, které mají zavedenou prohibici – ale pokud chceme žít v systému práva, které především chrání, musí se všechny normy nastavovat tak, aby byly nežádoucí jevy eliminované a předcházelo se jejich negativním důsledkům, které mají dopad na větší část společnosti.

Negativnější než to, že dítě požije alkohol, pro společnost je, že existuje někdo, kdo dětem alkohol podává a proto se postihuje podávání, čímž se eliminuje požívání a především se trestná ten, kdo je mentálně dostatečně vyspělý na to, aby věděl, jaké důsledky jeho konání bude mít.

Závěr

Prodej a podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let zákon striktně zakazuje. Osoby, které alkohol mladistvým nebo dětem zprostředkují, se dopouštějí protiprávního jednání, a to buď v rovině přestupkového jednání, nebo trestného činu. Zákon tak jasně stanoví, že fyzická osoba, která prodá nebo podá alkohol osobě mladší osmnácti let, se dopustí přestupku, za což lze uložit pokutu až do výše 150 000 korun. V případě, že se takového jednání dopustí vůči osobě mladší patnácti let, zvyšuje se horní hranice sazby na dvojnásobek. Skutkovou podstatu trestného činu podání alkoholu dítěti naplní ten, „kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol.“ Takové osobě pak hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Pokud je úmyslné podání alkoholu nezletilé osobě prokázáno například číšníkovi, hrozí mu pokuta do výše pěti tisíc korun a zákaz činnosti na jeden rok. V případě, že se tento úmysl prokáže provozovateli podniku, pak může dostat pokutu do 50 tisíc korun a zákaz činnosti až na dva roky.