Příběh Radovana Krejčíře

Radovan Krejčíř (r. 1968) je mezinárodní gangster českého původu. Ve svém oboru se zasloužil o to, že je Česká republika ve světě opět o něco známější.

Počátky Radovana Krejčíře

Radovan pochází z Českého Těšína na Severní Moravě. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. V 90kách se Radovan rychle zorientoval a zbohatl na kupónové privatizaci, kdy se podílel na založení investiční společnosti Corado a následné úspěšné investici získaných kuponových knížek. Stal se tak miliardářem a patřil k nejbohatším Čechům.

Zločinecká dráha Radovana Krejčíře v ČR

Běžné podnikání v rámci zákona však Radovana příliš nebavilo. Byl mladý, dravý, bezohledný, měl pocit neomezené moci a chtěl vše hned. Dodržováním zákonů si hlavu příliš nelámal a zapletl se jak s politiky, tak i se stejně bezohlednými konkurenty z řad zločinců a podnikatelů v šedé zóně.

V roce 2002 zmizel beze stopy jeho otec, Lambert Krejčíř. Nejpravděpodobnější teorií je, že byl unesen a zavražděn. Mělo se jednat mafiánský vzkaz synovi, aby se držel zpět a nepletl se do cizího byznysu.

Radovan se brzy dostal do hledáčku policie, byl stíhán mj. pro podvod značného rozsahu, přípravu vraždy celníka, nedovolené ozbrojování a krácení daně. Několik lidí v jeho okolí také beze stopy zmizelo a on byl hlavním podezřelým. Jedním z nich byl podnikatel Jakub Konečný, se kterým měl dříve okrást Ministerstvo vnitra ČR o více než 60 milionů korun. Jeho ekonomická kriminalita je spojována mimo jiné se společností Čepro. Za svou činnost byl později souhrnně odsouzen k patnácti letům vězení.

Byl na něj vydán zatykač a v roce 2005 se policie rozhodla jej zatknout a udělat prohlídku v jeho vile. Tuto prohlídku Radovan využil k útěku, kdy se nejprve skrýval ve své druhé vile vzdálené je pár set metrů od té první, pak na kole přejel jako turista přes hranice do Polska, aby skončil na Seychelských ostrovech.

Zločinecká dráha Radovana Krejčíře v zahraničí

Kdo kdy byl na Seychelách, ten ví, že je to pro zločince Radovanova formátu sakra malý píseček, kde se i běžný turista po týdenním pobytu začne nudit, natož gangster jakým Radovan byl, zvyklý na rušný společenský život a rychlá auta. Radovan byl stále ještě dravý, bezohledný a bohatý a měl pořád velké plány.

Rozhodl se přesídlit do JAR a po počátečních problémech s imigračním oddělením (přiletěl na falešný pas) si zažádal o azyl. Usadil se v Johannesburgu a obstaral si jeden z nejhezčích domů v místní nejdražší čtvrti Bedfordview, když stávajícím majitelům předložil gangsterskou nabídku, kterou nemohli odmítnout.

Radovan se v JAR rychle zorientoval a začal se věnovat tomu, co uměl nejlépe – zločinecké dráze. Brzy odstranil konkurenty a ovládl jihoafrické podsvětí nejen v Johannesburgu, ale i Kapském Městě. Zcela změnil dosavadní korupční schémata a vytvořil si tak mocné nepřátele. Věnoval se vydírání, podvodům, lichvě, nočním klubům, holkám i výrobě drog. Přátelil se s politiky i podnikateli. V jeho okolí došlo minimálně k 12ti vraždám ze kterých byl podezřelý a i on sám přežil pokus o vraždu.

Stejně jako byl zvyklý neplatit daně v ČR, neplatil je ani v JAR. Tam si to však nenechali líbit a Radovanovi zabavili veškerý movitý i nemovitý majetek. Přišel tak ze dne na den o vilu, účty v bankách i auta. A aby toho nebylo málo, přišel týden na to i o svobodu. Byl obviněn a následně odsouzen na 35 let za výše uvedenou trestnou činnost.

Po zadržení Radovana Krejčíře

Radovan už nebyl tak mladý, Stále ještě však byl dravý a měl dost prostředků a tak začal plánovat útěk. Ani jeden z pokusů však nevyšel. Utratil většinu svých peněz za úplatky pro dozorce, gangstery i právníky, ale k ničemu to nevedlo. Jeho rodina byla z JAR deportována a on sám zůstal i nadále ve vězení. Jeho další trestná činnost se stále vyšetřuje a tak 35 let vězení nemusí být konečný trest.

Současnost Radovana Krejčíře

Dnes je to zlomený obtloustlý muž, kterému nezbývá než přijmout realitu. jeho jediná naděje je, že bude vydán do ČR, kde si odsedí svůj patnáctiletý trest a poté bude propuštěn. Už k tomu podnikl potřebné kroky a má zpět české občanství. Ale neumím si představit svéprávného ministra spravedlnosti, který by jeho vydání před koncem trestu v JAR požadoval.

V politických kruzích je shoda, že Radovan je tam, kam patří a v ČR nikomu nechybí. I kdyby nabízel za výměnu nějaké svědectví, tak je většina trestných činů již promlčena, zejména ty hospodářské a že by se byl Radovan ochoten přiznat k vraždám, za které by mohl dostat doživotí i v ČR asi neočekává ani ten největší optimista.

Mnohem pravděpodobnější varianta ovšem je, že pokud se vůbec dožije konce trestu v JAR, bude po jeho skončení deportován ze země a vydán do ČR k výkonu dalšího trestu. Šílená perspektiva pro muže který měl vše a patřil k nejbohatším Čechům.

Když se na to podíváte s odstupem – kolik znáte mezinárodních gangsterů kteří se dožili stáří a klidného důchodu? V této branži je potřeba to včas zabalit a odejít na vrcholu, protože statistika a pravděpodobnost je proti vám. Ono přežít v systému kde neplatí žádná pravidla, jen právo silnějšího znamená být stále ostražitý, včas likvidovat konkurenci a nepohodlné lidi, nikomu nevěřit a nepřipustit aby vás někdo přerostl.

Ovšem takový úspěšný gangster musí být zároveň psychopat a tento osobnostní rys mu neumožňuje jen tak skončit, protože je příliš dravý a chce na vrcholu zůstat a stát se legendou. Ale opravdové legendy neumírají ve vězení, nýbrž v přestřelkách se svými konkurenty, případně policií. To je také důvod, proč se stal legendou Pablo Escobar a ostatní narkobaroni jen zůstávají v jeho stínu.

Příběh Radovana Krejčíře je tak smutnou ukázkou toho, jak může vlastní ego zcela eliminovat racionální uvažování. A mezi odborníky je shoda na tom, že pokud by Radovan dokázal potlačit své zločinecké sklony, byl by úspěšným váženým podnikatelem a svůj majetek by dokázal mnohonásobně rozmnožit a třeba i odkázat nějaké dobročinné nadaci, Ale to by byl úplně jiný příběh.