Samohonka

O samohonce

Samohonka je lihovina z domácí výroby, rozšířená v Rusku, Bělorusku, Ukrajině a v Polsku.

Vyrobena bývá destilací z kvasů rozličného původu, od brambor, ovoce až po kukuřičné klasy.

Název samohonka odkazuje na výrobu v domácích palírnách bez oficiální licence. Vyznačuje se zpravidla neobvykle vysokým procentem alkoholu a to někdy i nad 80%.

Konzumuje se většinou při domácích pitkách a oslavách a občas se přebytky prodají i sousedům.

Při konzumaci domácí samohonky se přikusují kyselé okurky a slanina. Domácí pálenka má svojí typickou chuť, vůni i vzhled.

Občas se stane, že pijáci přijdou o zrak nebo dokonce o život, pokud se jedná o pančovanou a špatně destilovanou samohonku. Ale tyto případy jsou spíše řídké.

Nelegální palírny

Domácí pálení alkoholu bylo už za carského Ruska a pak za Sovětského svazu zakázáno. Ani v Bělorusku dnes není povoleno.

Zejména venkované však nikdy samohonku nepřestali pálit a po staletí zdokonalovali její výrobu i přes rizika, která to s sebou neslo. Po pádu SSSR dokonce její domácí produkce značně vzrostla. Nápoj se tehdy pálil tajně v lesích, takže policie nemohla najít vlastníka palírny, když na nějakou narazila.

Předpoklady pro vznik samohonky

Samohonka potřebuje pro svůj vznik podhoubí – tedy několik nezbytných předpokladů:

  • Společnost závislou na alkoholu.
  • Toleranci společnosti ke konzumaci alkoholu.
  • Nízkou životní úroveň.
  • Vysoké ceny alkoholických nápojů z oficiálních zdrojů.
  • Nízké příjmy v porovnání s cenami alkoholu.
  • Nedůsledné zákony a jejich vymáhání.

Nikdo nepotřebuje pálit samohonku, pokud si může za dostupnou cenu koupit láhve alkoholu světových značek z oficiální distribuce.

Samohonka a Rusko

Říká se, že tak jako v Rusku se nepije nikde ve světě. Evidováno je dva a půl milionu alkoholiků, podle odhadu jich je ale 15krát více. Následkem pití umírá až půl milionu lidí ročně Rusko bojuje s vysokou úmrtností po nadměrném pití a konzumaci nekvalitní kořalky už léta. Přes četné zákazy se mu ale příliš nedaří. Lidi je obcházejí černým prodejem a výrobou samohonky. Její kvalita je ale po letech praxe dobrá.

Řada zákonů vyhnala lidi s lahví v ruce z ulic, po desáté večer se smějí kromě piva prodávat alkoholické nápoje již pouze v restauracích. Rusové na ulici v noci nekoupí nic. Vodka neustále zdražuje a to je živná půda pro černé nelegální domácí pálení alkoholu.

Roste nelegální produkce alkoholu. Zájem je o levné a tvrdé pití. Každá druhá láhev vodky, tedy přes miliardu litrů, je neznámého původu. Kvalita je ale prý po letech praxe dobrá.

Nejsou přesné statistiky, kolik lidí zemřelo na otravu alkoholem, bezprostředně kvůli němu ročně dle odhadů umírá 30 tisíc lidí. Nemocem spojeným s pitím pak podle odhadů podlehne za rok až půl milionu osob.

Přesto země už roky nezaznamenala velkou aféru s hromadnou otravou metanolem, občas se Rusové otráví v zahraničí, v zemích kde platí přísná pravidla a alkohol je zde drahý.

Dvacítka Rusů a Rusek otrávila pančovanou whisky a pět jich zemřelo, ale to bylo na dovolené v Turecku. Totéž postihlo i skupinu ruských námořníků v Indonésii.

Rusko se nálepky země, kde je vodka součástí každodenního života, jen tak nezbaví. Prohibice zde neuspěje. Rusové považují pití vodky za národní tradici a zákony vždy umí obcházet.

Domácí kořalky, různé samohonky a pálenky se zde tak vyrábějí kdekoliv a jakkoliv.

Pálení samohonky je v Rusku hobby i zábava

V Rusku se zvýšil zájem o zařízení a suroviny k pálení samohonky.

Domácí paliče je možné rozdělit na dvě hlavní skupiny:

  • První je ta, která pálí domácí alkohol v prvé řadě z ekonomických důvodů – půllitru samohonky je možné vyrobit za cca 30 rublů, přičemž láhev nejlevnější vodky stojí minimálně 230 rublů (státem stanovená cena).
  • Čím dál tím větší je však skupina uživatelů, která považuje pálení samohonky za zajímavé hobby a do zařízení a surovin je ochotna investovat velké množství prostředků. Nejlevnější domácí zařízení stojí v průměru okolo 12 tis. rublů, ale opravdoví nadšenci jsou schopni utratit i desetitisíce a statisíce rublů.

V Moskvě je výroba domácího destilátu nóbl koníček, v ruských regionech na východ od Moskvy jediná možnost, jak se levně zlít.

Boom samohonky v posledních letech má přímou souvislost se zhoršující se ekonomickou a sociální situací v Rusku. Rusové chudnou a pijí levnější alternativu vodky. Na venkově je pálenka klíčovou komoditou sociálního smíru.

Babušky si přivydělávají prodejem samohonky k mizernému důchodu a jejich sousedé po konzumaci zapomenou na tíživou všednodennost Putinova carství.

Co se týká konkrétních čísel, např. internetový obchod Yandex Market nedávno zaznamenal zdvojnásobení prodejů zařízení pro pálení samohonky ve srovnání s předešlým rokem.

Zvýšený zájem se netýká jenom zařízení, ale také surovin a jiného zboží používaného k výrobě samohonky a dalších domácích alkoholických nápojů. Internetový obchod Wildberries poskytl data, ze kterých vyplývá, že se významně zvýšily prodeje např. cukru (pětinásobně), droždí (42násobně), měřičů alkoholu (19násobně), bylinných směsí pro ochucování samohonky (8násobně) a lahví pro uchovávání alkoholu (8násobně).

Dle průzkumů asi 20% Rusů potvrdilo, že má ve svém okolí známého či příbuzného, který pálí samohonku doma. Podle odhadů činí domácí roční výroba samohonky asi 200 mil. litrů, zatímco průmyslová výroba vodky dosahuje 800 mil. litrů a brandy 120 mil. litrů za rok. Ovšem další odhady tvrdí, že miliarda litrů alkoholu má v Rusku sporný původ. Ale Rusům ty statistiky stejně nikdy moc nešly.

Občas se pálení nepovede

Nejméně šest mrtvých si v roce 2020 vyžádala otrava nápoji s nízkým obsahem alkoholu v ruském městě Dimitrovgrad, dalších šest otrávených bojuje o život na jednotce intenzivní péče.

Dimitrovgrad se nachází asi 80 kilometrů východně od Uljanovska v evropské části Ruska.

Regionální pobočka úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor uvedla, že v celé Uljanovské oblasti se celkem 14 lidí otrávilo rozlévaným nápojem, osm z nich otravu nepřežilo. Otravy vyšetřují kriminalisté.

Podobné případy nejsou v Rusku vzácností, často souvisí s domácí výrobou alkoholu. Lidé totiž hledají levnější varianty vodky prodávané v obchodech.

Do médií se obvykle zprávy o otravách dostanou pouze v případě většího počtu obětí. Například v říjnu 2021 si otravy metanolem ve Sverdlovské oblasti a jejím správním středisku Jekatěrinburgu vyžádaly nejméně 35 obětí na životech.

Úmrtí se spojovala s konzumací podomácku vyrobeného alkoholu. V Orenburské oblasti u hranic s Kazachstánem ve stejné době přišlo o život rovněž 35 lidí, kteří před tím také požili alkohol s metanolem.