Sendvič ze Sandwich

Sendvič je druh pokrmu sestávajícího ze dvou plátků chleba, mezi které je vložen jeden či více druhů náplně.

Sendvič je široce oblíbeným typem rychlého občerstvení, protože jen lze snadno a rychle připravit a je také velmi mobilní, lze ho vzít kdykoliv a kamkoliv sebou, stačí se vhodně zabalit a vejde se vám i do kapsy. Můžete ho vzít i na výlet nebo jako součást piknikového občerstvení, snadno sebou. Nezanedbatelná výhoda sendviče, oproti například hamburgeru je, že je většinou určen ke konzumaci zastudena.

Lord Sandwich ze Sandwiche

Obecně se má za to, že původcem nebo prvním konzumentem sendviče byl lord Sandwich ve druhé polovině 18. století. Název vznikl údajně podle anglického lorda Johna Montagu Sandwiche (1718–1792), jenž prý jako první nabídl svým hostům k občerstvení plátek masa vložený mezi dva krajíčky chleba.

Pojem „sandwich“ poprvé zmínil ve svém díle britský historik Edward Gibbon v roce 1762. Spojoval jej se jménem Johna Montagu, čtvrtého hraběte ze Sandwiche, který prý po svém komorníkovi požadoval, aby mu připravoval speciální pochoutku – plátek masa vložený mezi dva krajíce chleba. Sendvič tak oslavil více než 260 let od svého vzniku.

V anglosaském světě je populární příběh, který tvrdí, že za vznik sendviče může skutečnost, že hrabě byl vášnivým hráčem karet a dalších stolních her. Aby prý nemusel kvůli jídlu odkládat karty, nařídil sluhovi, aby mu dal steak mezi dva krajíce chleba, takže se dal držet v jedné ruce. 

Není zcela jisté, zda se příběh zakládá na pravdě. Neexistuje pro něj žádný doklad. Z historických souvislostí je naopak zřejmé, že hrabě byl mimořádně vytíženým a důležitým úředníkem monarchie. Nedostatek času na oběd byl proto možná způsoben spíše velkým objemem jeho pracovních úkolů, nikoli krácením dlouhé chvíle u karet.

Sendviči dal jméno

Obložené chleby se konzumovaly už před Johnem Montaguem běžně, ovšem pouze v nejnižších sociálních vrstvách. Konzumace dvou chlebů, mezi nimiž bylo proloženo maso či jiná potravina, byla u vyšších vrstev nepřijatelná. Držet totiž jídlo v rukách bylo nespolečenské a nemístné. John Montagu měl rád výstřednosti, hru v karty a nebál se porušovat bonton. Protože byl mužem, o němž se psalo – na rozdíl od spodiny, jež sice také konzumovala obložené chleby rukama běžně – dal nakonec sendvičům jméno.

Oslavy 250. výročí sendvičů v anglickém Sandwichi se účastnil také jedenáctý hrabě ze Sandwiche, jenž se jmenuje shodou okolností jako čtvrtý hrabě ze Sandwiche – John Montagu.

John Montagu, čtvrtý hrabě ze Sandwiche, sídelního města Sandwichů v Kentu, měl zvláště v oblibě tenké plátky hovězího mezi dvěma chleby. Podle Britské sendvičové asociace (BSA) si objednal Montagu dva proložené krajíce chleba s hovězím při hře karet, přičemž jeho spoluhráči si poručili „totéž, co Sandwich“.

Vtipné je, že předkovi Johna Montagua byl nabídnut titul hraběte s tím, že si může vybrat mezi městy Sandwich a Portsmouth.

Kdyby si tehdy vybral Porstmouth, mohli bychom dnes jíst porstmouthy, tvrdí představitelé brutské sendvičové asociace.

Anglické městečko Sandwich

Sandwich je městečko a civilní farnost v okrese Dover v Kentu v jihovýchodní Anglii. Leží na řece Stour a má cca 5.000 obyvatel. Sandwich byl jedním z přístavů Cinque a stále má mnoho původních středověkých budov, včetně několika památkově chráněných veřejných domů a bran ve starých městských hradbách, kostelů, chudobinců a Bílého mlýna.

Zatímco kdysi byl hlavním přístavem, je nyní 2 míle od moře kvůli zmizení Kanálu Wantsum. Jeho historické centrum bylo zachováno. Sandwich Bay je domovem přírodních rezervací a dvou golfových hřišť světové třídy, Royal St George’s a Prince’s. Město je také domovem mnoha vzdělávacích a kulturních akcí. Sandwich také dal své jméno jídlu podle Johna Montagu, 4. hraběte ze Sandwiche, a slovo sendvič se nyní vyskytuje v několika jazycích.

Senvič dnes

Sendvič je široce oblíbeným typem rychlého občerstvení. Lze si ho totiž snadno vzít do práce, školy, na výlet nebo jako součást piknikového občerstvení, tedy s sebou. Nezanedbatelná výhoda sendviče je, že je většinou určen ke konzumaci zastudena.

Náplň sendviče obvykle tvoří různé druhy zeleniny, sýrů, masa a dále pak vejce či různé omáčky. K přípravě se používá buďto chléb nijak neupravovaný, anebo může být předem namazán máslem, olejem, hořčicí, burákovým máslem či kečupem za účelem zvýraznění výsledné chuti sendviče.

Existují také sladké varianty sendvičů se sladkými pomazánkami, tvarohovými či smetanovými náplněmi, ovocem, nebo třeba Nutelou.

Club sandwich

Club sanwich je naprostá sendvičová klasika, něco jako Big Mac mezi hamburgery.

Tohle rozhodně není jen tak nějaký obyčejný sendvič. Recept vymysleli na konci 19. století v jednom newyorském kasinu, aby se gentlemani najedli, a přitom mohli stále hrát. Páni už tehdy věděli, co je dobré a tak se recept ujal a je na jídelním lístku mnoha gastronomických podniků a společenských i sportovních klubů.

Suroviny potřebné pro přípravu Club sendviče

  • 120 g toastového chleba – 3 plátky
  • 120 g kuřecích prsou
  • 60 g slaniny
  • 1 vejce
  • 40 g ledového salátu
  • 20 g majonézy
  • 40 g rajčat
  • 20 ml oleje
  • sůl
  • pepř

Postup přípravy Club sendviče

  1. Toastový chléb opečeme v topinkovači dozlatova a dáme stranou.
  2. Omyjeme salát a necháme oschnout. Poté ho nakrájíme na větší (5 cm) kusy.
    Rajčata nakrájíme na kolečka.
  3. Kuřecí prso opečeme na rozpáleném oleji a poté podélně rozkrojíme na dva tenké plátky. Na stejném oleji dokřupava vypečeme slaninu a poté dáme stranou.
  4. Na stejnou pánev rozklepneme vejce a připravíme jej jako volské oko.
  5. Sestavíme sendvič. Spodní patro chleba potřeme majonézou a poklademe kuřecím masem, salátem a slaninou. Přiklopíme toastem a ten opět potřeme majonézou.
  6. Druhé patro poklademe salátem, rajčaty a vejcem. Přiklopíme toastem a dva protilehlé cípy propíchneme párátkem. Nakonec úhlopříčně rozřízneme.