Senioři a jejich nadměrná konzumace alkoholu

S problémy spojenými s nadměrným užíváním alkoholu se potýkají nejen mladí lidé a lidé ve středním věku, ale také čím dál více také také seniorů.

Odborníci se shodují na tom, že seniorů, kteří mají problémy s alkoholem postupně ve společnosti přibývá. Pravidelné pití alkoholu na denní, nebo téměř denní bázi se mezi seniory stává běžnějším jevem. Nadměrná konzumace alkoholu řadě seniorů bohužel výrazně zkracuje život.

Stále více seniorů je závislých na alkoholu

Mnozí v seniorském věku nadměrnou konzumací alkoholu řeší zejména osamělost. Nedostatek zájmů, motivace, co si počít s dalším životem na penzi. Někdy také neuspokojivou finanční a sociální situaci. Proto někteří pijí levný a nekvalitní alkohol. Zatímco u mladších lidí mívají problém s alkoholem především muži, ve skupině seniorů jsou to čím dál více také ženy.

Ženy se dožívají se v průměru vyššího věku než jejich partneři a tak žijí v pokročilejším seniorském věku často samy. Alkohol konzumují většinou samy doma. Na rozdíl od mužů seniorů, kteří navštěvují více restaurační zařízení. Proto mnohdy není tento problém u žen tak viditelný. V Česku podle odborných odhadů pije rizikově pije alkohol přes milion lidí. Průměrně se tak vypije dvakrát více alkoholu, než je v průměru obvyklé ve světě. Každý druhý člověk v Česku zná někoho, kdo má s pitím alkoholu závažné potíže.

Senioři jsou specifickou skupinou v souvislosti s nadměrným požíváním alkoholu především proto, že mnozí trpí zdravotními problémy, a často se jedná o několik onemocnění současně. Alkohol může nejen podpořit závislost, ale také zhoršit průběh primárních onemocnění. Alkohol v kombinaci s ostatními diagnózami rychle přispívá ke zhoršujícímu se fyzickému i duševnímu zdraví seniorů, Fyzické problémy jsou doprovázeny kardiovaskulárními chorobami, problémy s játry, ledvinami a poruchami imunitního systému. Tělo starších lidí odbourává alkohol také mnohem pomaleji.

S přibývajícím věkem dochází u seniorů k postupnému úbytku svalové hmoty. Čím méně svalů na vstřebávání alkoholu je, tím rychleji senioři pociťují jeho účinky. Alkohol však také vystavuje jejich zdraví sekundárnímu riziku, protože zvyšuje riziko pádů, zlomenin a dalších nebezpečných zranění. Neméně důležitá je i psychická stránka, která na alkohol reaguje poruchami nálady, depresemi a úzkostmi.

Senioři by se také měli vyhýbat nadměrné konzumaci alkoholu kvůli množství léků, které na své zdravotní potíže užívají. S některými léky se alkohol zcela vylučuje. Pravidelným pitím alkoholu na léky si senioři zkracují život i o několik let.

V Česku se alkohol se pije takřka všude. Obecně bývá za mírné užívání alkoholu považováno vypití maximálně jednoho takzvaně standardního alkoholického nápoje. To se ale vztahuje pouze na zcela zdravé lidi v produktivním věku. Ve vyšším věku se ale absolutním zdravím a neužíváním žádných léků může chlubit už jen málokdo. Jsou však i jiné názory a podle nich senioři prý mohou profitovat z mírného pití alkoholu, které u nich může omezit riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice nebo třeba diabetu.

Jak už to bývá, vše je tedy především o míře konzumace alkoholu. Otázkou tedy je, co je to ta rozumná konzumace alkoholu. Pro každého člověka je to něco jiného. Dopady užívání alkoholu na seniory jsou velmi individuální. To, co jeden člověk vydrží bez problémů, a dožije se více než devadesátky i přes třeba ne příliš příkladnou životosprávu, je je pro jiného naprosto nemyslitelné. Záleží především na genetické výbavě. A se špatnou genetickou výbavou se vysokého věku dožít nedá a to platí i pro úplné abstinenty s příkladnou životosprávou.

Nevhodným životním stylem, včetně nadměrného požívání alkoholických nápojů, můžeme své zdraví výrazně zhoršit. Je důležité vědět, do jaké míry máme alkohol pod kontrolou a do jaké míry ovládá on nás. Je také dobrém zjistit, zda dané zdravotní potíže, které máme, mohou přirozeně zmizet, nebo se aspoň minimalizovat, pokud alkohol alespoň na čas, vysadíme.

Jak konzumovat alkohol relativně bezpečně

Definovaná konsenzuální a relativně bezpečná maximální dávka alkoholu je:

  • 24 gramů alkoholu za den u mužů
  • 12 gramů alkoholu za den u žen

Nutno dodat, že se v Evropě a České republice tento limit často překračuje.

Etylalkohol patří mezi nejvýznamnější karcinogenní faktory a významně zvyšuje riziko řady nádorů již při relativně nízké konzumaci. 

S ohledem k těžké udržitelnosti výzvy k úplné abstinenci v populaci a také s ohledem na údaje o preventivním účinku mírných dávek u kardiovaskulárních nemocí, definovali odborníci relativně bezpečnou maximální dávku alkoholu.

Jedná se o následující množství:

  • 250 ml piva ležáku
  • sklenka 100 ml vína
  • nebo 25 ml lihoviny – destilátu 40%

Konzumace alkoholu se z onkologického hlediska nedoporučuje vůbec. Pokud se přesto někdo ke konzumaci rozhodne, měla by tato být omezena na:

  • pro muže na méně než dvě dávky za den
  • pro ženy na méně než jednu dávku za den

Obsah alkoholu v obvyklém množství nápoje

Alkohol a onkologická onemocnění

Nejvýrazněji byl potvrzen vliv alkoholu na vznik nádorů v ústní dutině a hltanu, hrtanu, jícnu a v játrech, přičemž v těchto lokalizacích je riziko výrazně potencováno kombinací s kouřením. Dále zvýšení rizika je kauzálně sledováno u kolorektálního karcinomu a nádorů prsu, možné zvýšení rizika je u nádorů plic.

Existují stavy, kdy by pacient měl zcela abstinovat od alkoholu, zejména:

  • lidé závislí na alkoholu
  • nemocní s chorobami zhoršovanými alkoholem (epilepsie, onemocnění jater či pankreatu, aj.)
  • řidiči automobilů a lidé v rizikových činnostech
  • lidé se zhoršeným sebeovládáním, sklony k násilí
  • těhotné ženy i ženy plánující těhotenství (plod je nejcitlivější v 1. trimestru)
  • děti a dospívající
  • děti rodičů závislých na alkoholu (ty by měly abstinovat i v dospělosti)
  • závislí na jiných drogách, patologičtí hráči (ethylen zhoršuje sebeovládání, rychle se rozvíjí závislost).

Do zvláště farmakologicky složitého terénu vstupuje alkohol u seniorů, kteří mají také sníženou schopnost odbourávat toxiny, navíc i vyšší riziko pádů.

U dospívajících je důvodem nevhodnosti užívání alkoholu zvýšení rizika sebevražedných tendencí ve spojitosti s nasazením antidepresiv, méně zkušeností i tendence riskovat zesílená alkoholem či v kombinaci s další látkou.

  • U mužů se vyskytuje rizikové a škodlivé pití alkoholu ve 29,2 % a u žen je tomu v 9,3 %. 
  • Vážný problém s pitím vyžadující odbornou pomoc je u dalších 3,8 % mužů a 0,3 % žen.
  • V ČR se konzumuje ve formě piva cca 50 % celkové spotřeby alkoholu.