Rizika alkoholové abstinence

Požívání alkoholu představuje ve spoustě zemí velkým problémem.

A nemusíme se ani dívat za naše hranice. Česká republika patří mezi země s nejvyšší průměrnou konzumací alkoholu na osobu a rok na světě. Naprostá většina obyvatel pije alkohol ve velkém množství alespoň jednou měsíčně.

Pravidelné požívání alkoholických nápojů vede k závislosti na etanol a následně k abstinenčním příznakům, z nichž některé mohou ohrožovat život.

Jedním z největších zdravotních rizik spojených s odvykáním alkoholu je delirium tremens. Závažná forma odvykacího stavu zahrnující náhlé změny psychiky a nervového systému.

Delirium tremens (DT)

Prudké delirium s třesem, které je vyvoláno nadměrným a dlouhodobým požíváním alkoholických nápojů.

Delirium tremens (DT) je přesněji řečeno opravdu těžká forma alkoholového absťáku (často bývá také označovaná jako 3. stadium), která zahrnuje hlubokou zmatenost, autonomní hyperaktivitu a kardiovaskulární kolaps.

Delirium tremens se také může ukázat jako smrtelné.

Ve skutečnosti cca 25 % lidí, u nichž se delirium tremens vyskytne, na tento příznak umírá.

Kolik je potřeba vypít alkoholu, abyste se propili k DT

Delirium tremens nastává, když lidé vypijí cca:

  • 4 až 5 půllitrů vína
  • 7 až 8 půllitrů piva
  • půllitr tvrdého alkoholu (cca 40% destilátu)

A to každý den po dobu několika měsíců. Stejně tak může delirium tremens postihnout i lidi, kteří užívají alkohol déle než 10 let i v menším, než uvedením množství.

Příznaky deliria tremens

S deliriem tremens je spojena řada nebezpečných příznaků, od nepříjemných až po život ohrožující. Mezi tyto příznaky patří například:

  • vzrušení nebo strach
  • přívaly energie
  • citlivost na světlo, zvuk a dotek
  • ospalost
  • únava
  • delirium neboli silná zmatenost
  • zrakové a sluchové halucinace (bílé myšky)
  • nevolnost a zvracení
  • bolest na hrudi
  • horečka
  • změny duševních funkcí

Záchvaty jsou také závažným problémem, který se vyskytuje u lidí, kteří se potýkají s odvykáním alkoholu a konkrétně s deliriem tremens.

Nejčastějšími záchvaty jsou tonicko-klonické záchvaty. Tento typ záchvatu postihuje celé tělo a může vést k problémům, jako jsou halucinace a závratě. Dalším častým problémem spojeným s touto formou záchvatu jsou prudké svalové kontrakce a ztráta vědomí.

Za zmínku stojí, že záchvaty jsou také příznakem otravy alkoholem (obvykle po opilecké epizodě) a nemusí se jednat o delirium tremens. Bez ohledu na to je v případě záchvatů nezbytný lékařský zásah.

Nadměrné užívání alkoholu způsobuje mnoho různých problémů a ovlivňuje všechny orgány v těle, včetně mozku. Zatímco poškození mozku konkrétně závisí na konkrétní osobě případ od případu.

Fáze průběhu ASW

Syndrom odnětí alkoholu (AWS- alcohol withdrawal syndrome).

U lidí, kteří se potýkají s deliriem tremens, začínají příznaky obvykle 2 až 4 dny po posledním napití, ale mohou se objevit i 7 až 10 dní poté.

Delirium tremens je považován za 3. stadium syndromu odnětí alkoholu (AWS) a ne u všech lidí se projeví.

  • První fáze 

Mírné abstinenční příznaky. Tato první fáze odvykání alkoholu se často objevuje 8 až 24 hodin poté, co se někdo naposledy napil, a je charakterizována příznaky, jako je nespavost, bolesti hlavy a zvýšená úzkost.

  • Druhá fáze

Středně těžké abstinenční příznaky Druhá fáze AWS začíná přibližně 48 až 72 hodin poté, co se někdo naposledy napil, a je charakterizována pocením, nevolností a zvýšeným krevním tlakem.

Halucinace, sluchové i zrakové, se objeví 12 až 24 hodin po posledním pití a budou následovat po prvních mírnějších příznacích.

  • Třetí fáze

Alkoholové záchvaty. Těžké případy odvykání alkoholu povedou ke 3. stadiu, alkoholovým záchvatům a deliriu tremens, a to 2 až 4 dny po posledním napití. Tyto příznaky mohou trvat až 5 dní a zahrnují ztrátu vědomí, prudké svalové kontrakce a někdy dokonce i kóma.

Léčba deliria tremens

V minulosti se odvykání alkoholu a DT považovalo za psychiatrické onemocnění a léčilo se svěracími kazajkami, polstrovanými místnostmi a zamčenými pouty. Dnes tomu tak již není, protože došlo k pokroku v medicíně a problém byl lépe pochopen.

Pokud jde o léčbu deliria tremens, hlavními cíli jsou:

  • monitoring pacienta
  • snížit riziko záchvatu
  • snížit úmrtnost

Často se stává, že k léčbě odvykání alkoholu a DT dostanou pacienti přístup k určitým lékům, které mohou pomoci. Například benzodiazepiny, konkrétně lorazepam a diazepam, jsou běžnými léky, které pomáhají bojovat s některými abstinenčními příznaky.

Jak se vyvarovat deliria tremens

Aby se zabránilo deliriu tremens, měli by pacienti vyhledat pomoc, jakmile se rozhodnou, že chtějí přestat pít. Nástup do adiktologického lékařského detoxikačního zařízení může pomoci zajistit, že tým odborníků pomůže zabránit DT nebo může pomůže zvládnout případné abstinenční příznaky.

Jakmile tělo vyloučí veškerý alkohol z organismu, je vhodné vyhledat odbornou pomoc v léčebném centru, kde mají o této problematice nejlepší znalost.

Celkově může být odvykání alkoholu, a konkrétně delirium tremens, velkým problémem a v některých případech se může ukázat i jako život ohrožující. Pokud se vy nebo někdo z vašich blízkých potýkáte s problémy souvisejícími s nadměrným užíváním alkoholu nebo závislostí, jsou k dispozici odborná zařízení pro léčbu závislostí, která vám i vašim blízkým pomohou tyto problémy zvládnout a překonat rizika alkoholové abstinence.