Alkohol a fitness cvičení

Etanol, také známý jako alkohol, je pravděpodobně nejrozšířenější droga na světě. Každý asi ví, jak je zdraví škodlivá, ale přesto si ji skoro každý z nás občas dopřeje. Alkohol je všude k dostání a dostane vás do nálady. Skoro nikdo se už nepozastaví nad konzumací několika pivek při večerní návštěvě nějaké té oblíbené hospody.

Pití alkoholu se týká více méně všech společenských a sociálních skupin, včetně sportovců, které často spojujeme se zdravým životním stylem. Alkohol a zdraví se zdají být dvěma neodmyslitelně oddělenými světy. Nebo se za určitých podmínek mohou doplňovat? V tomto případě je potřeba volit druh alkoholu a nezapomínat na všeobecně platné pravidlo – všeho s mírou.

Nedoporučují se míchané drinky, u nichž je problém, že jsou většinou extrémně sladké a alkohol z nich není příliš cítit, tudíž jich člověk zvládne vypít mnohem více. Dát si ale dobré a vychlazené pivo za horkého letního dne, či sklenici vína před spaním, určitě to není nic tak strašného, obrovská část potravinových aditiv je ve složení mnohem horších než alkohol v malém množství.

Alkohol nemá ale pouze negativní účinky na celkový stav organismu, ale může pěkně zamávat s naší postavou. V následujícím článku se dozvíte několik důležitých informací o alkoholu a jeho vztahu k budování svalové hmoty a cvičení v posilovně vůbec.

Negativa versus pozitiva alkoholu

Alkohol má jistojistě nepopíratelná negativa. Když pomineme výše zmíněné informace o vztahu alkoholu k tréninku, hrozí vám oslabení imunity, poškození jater, vyšší riziko rakoviny některých orgánů a v neposlední řadě také vznik závislosti.

Na druhou stranu ale nemá cenu alkohol v malém množství nějak radikálně démonizovat. Pár občasných skleniček ještě nikomu nijak radikálně neublížilo, naopak se u nich skvěle odreagujete, bude se vám lépe konverzovat s přáteli a i když často uváděné snížení stresu je velmi nepřesné (alkohol zatěžuje játra i mozek, což stres paradoxně zvyšuje), přijdete na jiné myšlenky, což rozhodně není na škodu. 

Dehydratace

Dehydratace je problém, kterému se člověk za normálních okolností vyhýbá obloukem. Jakmile ale začnete pít alkoholické nápoje, nemáte pocit žízně a alkohol se o dehydrataci postará tak trochu bez vašeho vědomí. To se později projeví nejen únavou, ale i bolestí hlavy a neschopností buněk vytvářet nové ATP, jak zjišťují odborné studie zabývající se dehydratací. Naštěstí je v tomto případě řešení vcelku jednoduché – zůstaňte pořádně hydratovaní v průběhu dne a pokud je to alespoň trochu možné, snažte se i na párty pít co nejvíce nealkoholických tekutin bude možné. 

Alkohol a redukce tuků

Pokud se snažíte držet svou váhu na uzdě, trápíte se s dietou, raději se alkoholu vyhněte.
Na rozdíl od ostatních drog je alkohol výživná látka, a proto obsahuje 7,1 kal v jednom gramu, tedy přibližně dvakrát více kalorií než sacharidy a proteiny. Ale na rozdíl od ostatních výživných látek nevyvolává pocit nasycení. Pokud si představíme, že jeden drink (sklenice piva, vína nebo tvrdého alkoholu) obsahuje asi 12 gramů etanolu, mohlo by to s naším příjmem kalorií pěkně zamávat. Alkohol nám tedy dodává spoustu zbytečné energie, kterou pak musíme pracně vybít v posilovně fyzickou aktivitou. 

Alkohol a budování svalové hmoty

Alkohol vede bohužel k úbytku koncentrace testosteronu a růstového hormonu v těle. Tím snižuje produkci dvou nejdůležitějších hormonů podstatných pro budování svalové hmoty. Alkohol také zvyšuje produkci katabolického hormonu cortisolu. A aby toho nebylo málo, alkohol dokonce zabraňuje proteosyntéze, tedy tvorbě pro bodybuildery velmi potřebných bílkovin.

Alkohol a spánek 

Alkohol má sice uklidňující účinky na centrální nervový systém a pomáhá nám usnout, ale problém  spočívá v tom, že se pod vlivem alkoholu mění REM fáze spánku, která představuje část spánku nezbytnou pro dostatečnou tělesnou a duševní regeneraci. Negativní efekt byl zjištěn již po 2-3 alkoholických nápojích. Alkoholem si můžeme tuto REM fázi, která trvá přibližně 90–120 minut, bohužel značně zkrátit.

Zbytkový alkohol a cvičení

Ve sportovních kruzích koluje také mýtus, že je možné po nočním tahu provést další den kvalitní trénink, jako by se nic nestalo a zbytkový alkohol se při tom měl takříkajíc „vypotit“. Trénink v podnapilém stavu ale prodlužuje dobu odbourávání alkoholu a navíc má škodlivé katabolické účinky.

Závěr

Konzumace alkoholu trénink v posilovně určitě nezkvalitní. Alkohol redukuje hladinu anabolických hormonů a zvyšuje hladinu katabolických hormonů v těle, takže si naše pracně vybudované svaly začneme sami pojídat.

Alkohol také do jisté míry zpomalí regeneraci po tréninku, způsobí vyplavení důležitých minerálů a vitaminů, a my tak budeme náchylnější k chorobám. Jedinou výhodu mají ženy, kterým se po malém množství této látky, může zvednout hladina testosteronu, a ony tak mohou zlepšit své výkony v posilovně.

Alkohol všeobecně neškodí jen jedincům, kteří chtějí nabrat hmotu, ale i těm, kteří chtějí shodit nějaké to kilo tuku, neboť jeho konzumací do sebe dostanou pořádnou dávku kalorií.

Mezi další, nezmiňované účinky, lze zařadit např. zvýšení hladiny kyseliny mléčné ve svalech, což může vést ke svalovým křečím či bolestem kloubů. Nebezpečná je také kombinace alkoholu s anabolickými steroidy, kdy dochází k negativním účinkům na růst svalů a činnost vnitřních orgánů, nebo případně k rozvoji gynekomastie.