Alkohol a osobnost, alkohol jako lék

Asi znáte citát „Ve víně je pravda“, tak ten je všeříkající. Ovšem pro upřesnění, nejde ani tak o víno, jako o alkohol celkově, a mnoho lidí už v opilosti hovořilo o tom, o čem by vůbec mluvit nemělo.

Naše skutečné touhy a pocity se obvykle projeví, když jsme opilí. Alkohol zbavuje zábran a v podnapilém stavu jsou lidé schopni věcí, které by si jinak netroufli. Objeví se tak skutečná povaha člověka.

Když nyní pomineme alarmující dopady alkoholu na zdraví člověka při častém požívání alkoholu, alkohol nás činí šťastnými, omámenými, nadšenými a hlasitými. V některých případech se z přívětivého člověka může stát zlý a agresivní opilec. Alkohol je komplikovaná droga s nejrůznějšími účinky.

Jak mění alkohol naše chování

Pití alkoholu nemění naše chování tak dramaticky, jak si asi myslíme. Ačkoli pití alkoholu rozhodně může snížit naše zábrany, neexistují žádné důkazy o tom, že by alkohol nutně odblokoval nějaké hluboce zakořeněné pocity nebo touhy. Přesto může alkohol v některých ohledech změnit to, kým jsme.

Podnapilí lidé vnímají svou osobnost jinak

Lidská osobnost se při konzumaci alkoholu příliš nemění.

Sebehodnocení potvrzuje obvyklé známky opilosti. Pití alkoholu se projevuje změnou chování, pokud použijme tzv. pětifaktorový model, jedná se o:

  • neuroticismus
  • svědomitost
  • extraverze
  • příjemnost
  • intelekt

Lidé se při pití alkoholu cítí méně svědomití, méně otevření novým zkušenostem a méně příjemní, zatímco se cítili extrovertnější a emočně stabilnější.

Alkohol jako lék

Pivo, nebo víno jako lék, který alkohol je zdravější a jaké množství je prospěšné vypít ke snížení rizik vzniku různých onemocnění.

Milovníci piva a vína budou zarytě tvrdit, že jejich oblíbený nápoj je ten nejlepší, ale jak je to ve skutečnosti, je zdravější pivo, nebo víno? Obojí má své zdravotní benefity, ale i zápory. Zjistěte, jak pivo a vino prospívá našemu zdraví a kolik skleniček si denně bez výčitek můžete dát.

Alkohol a dlouhověkost

Chcete se dožít vysokého věku? Pak byste měli v menší míře konzumovat víno, nebo pivo.

Co se týče vína, vědci zjistili, že konkrétně červené odrůdy vína obsahují množství antioxidantů, které našemu tělu pomáhají bojovat proti volným radikálům, které poškozují buňky a orgány v lidském těle.

Resveratrol obsažený v červeném víně podporuje zdraví a dlouhověkost tím, že zvyšuje aktivitu proteinu zvaného sirtuin. Ten naše tělo chrání před nemocemi i stárnutím. Souvislost s vínem a dlouhověkostí je dnes už prokázána. Ovšem je třeba zdůraznit, že je třeba jej konzumovat s mírou.

Pokud dáváte přednost pivu, máme pro vás dobrou zprávu, také má, jak se zdá, pozitivní vliv na zdraví a dlouhověkost. Zde je opět potřeba zdůraznit, že hovoříme o limitovaném množství vypitého piva, které bychom mohli charakterizovat jako jedno pivo denně. V tomto ohledu jsou si tedy pivo a víno víceméně rovni.

Alkohol a jeho vliv na orgány

Oba dva alkoholické nápoje mají pozitivní vliv na naše orgány. Zejména se u nich mluví o pozitivním vlivu na srdce. Víno obsahuje polyfenoly, jejichž pozitivní vliv na srdce prokázalo několik studií. Chrání cévy v srdci a snižují tím riziko onemocnění srdce.

Pít byste však měli maximálně dvě skleničky vína. Bylo zjištěno, že pivo a víno mají jeden společný zdravotní benefit, který spočívá v tom, že zřejmě zpomalují pokles hladiny tzv. hodného či dobrého cholesterolu, který preventivně působí jako ochrana před kardiovaskulárními onemocněními srdce. Pití piva a vína v mírných dávkách výrazně snižuje úmrtí na choroby srdce.

Pití vína a piva s mírou také pozitivně působí na náš mozek. Střídmá konzumace vína dokáže snížit riziko demence i Alzheimerovy choroby. Resveratrol obsažený ve víně totiž pozitivně působí na cévy a zlepšuje okysličení mozku.

Stejné účinky má i pivo, rovněž působí preventivně vůči těmto dvěma chorobám, ale oproti vínu má ještě jeden benefit navíc, dokáže zlepšit kognitivní funkce mozku. Bylo dokonce prokázáno, že lidé po konzumaci malé dávky piva řešili hádanky rychleji než jejich střízliví soupeři.

Pití piva a vína ovlivňuje i náš vzhled

Pivo i víno nás mohou udělat krásnějšími.

Antioxidanty obsažené ve víně mají pozitivní vliv na stav naší pleti. Omlazují ji, zlepšují její pružnost, vyhlazují vrásky a udržují ji jasnou a zářivou.

Ani pivo se v tomto ohledu nenechá zahanbit, jako zkrášlovací zlepšovák ho používaly už naše babičky. Dermatologové uvádějí, že jeden litr piva pokryje potřebnou denní dávku zinku, zároveň jsou v pivě obsaženy další vitamíny a minerály, které zlepšují stav nehtů, vlasů i pokožky. Pokud si jím opláchnete vlasy, působí jako přírodní tužidlo.

Alkoholu ale jen s mírou

Míra zdravotních benefitů je mezi pivem a vínem celkem vyrovnaná.

Je nutné dodat, že většina zmíněných zdravotních benefitů se týkala pouze červeného vína, takže pokud pijete bílé, zvažte, zda ho nevyměnit za červené, nebo pivo. Pokud bychom měli hledat nějaké mínusy u těchto nápojů, tak pivo má více kalorií, tudíž to není zrovna dietní nápoj.

Také vás po něm může pálit žáha. Víno zase může demineralizovat zubní sklovinu a existují i studie, které naznačují, že je to častý spouštěč migrény. A kolik alkoholu je ještě v pořádku denně vypít? U mužů by jsou to dva půllitry piva, u žen dvě třetinky. Co se týče vína, vhodné množství jsou dvě až čtyři deci vína denně.