Alkohol, ten je jen jeden a alkoholismus vede k deliriu tremens

Alkohol je jen jeden

Mnoho lidí a zejména pijáků alkoholu stále dělí alkohol na dva druhy:

  • tvrdý
  • měkký

Mezi takzvané měkké alkoholy řadíme zejména:

  • pivo
  • víno
  • ostatní kvašené alkoholické nápoje – např. cidre

Mezi tvrdý alkohol jsou pak řazeny:

  • destiláty – rum, whisky, gin, ad.
  • vysoce procentní lihoviny – např. meruňka, neprochází destilací, ale míchá se z lihu, vody a aromat.
  • vysoce procentní likéry – např. Becherovka, fernet, ad.
  • jedná se o alkohol od cca 37,5% objemu ethanolu.

Panuje všeobecné přesvědčení, že měkký alkohol je ten zdravější a tvrdý alkohol je ten škodlivější.

Ovšem toto je velmi subjektivní a zejména velmi nepřesné hodnocení, protože pokud mluvíme o alkoholu který pijeme v alkoholických nápojích, jedná se vždy o líh, tedy ethanol.

Naše tělo nerozlišuje zda jde o tzv. měkký, nebo tvrdý alkohol, to je mu úplně jedno. Tělo rozlišuje pouze zkonzumované množství alkoholu a v obou druzích nápojů je jeden a tentýž alkohol.

Co je to konzumní jednotka

  • Pivo obsahuje přibližně 5% alkoholu, ale konzumní jednotka je 0,3 l, ale mnohem častěji 0,5 l.
  • Víno obsahuje cca 12% alkoholu, ale konzumní jednotka je 0,2 l, mnohdy je to ale 0,7 l.
  • Tzv. tvrdý alkohol obsahuje cca 40% alkoholu, ale konzumní jednotka je 0,04 l, případně 0,08 l, pokud si dáme panáka i do druhé nohy.

Není tedy důležité jen to, kolik alkoholu daný nápoj obsahuje, ale také to, kolik nápoje vypijeme a kolik alkoholu obsahuje běžná konzumní jednotka daného nápoje.

Mnoho alkoholiků například pije pouze pivo, nebo víno a tvrdé pouze výjimečně.

Je tedy minimálně s podivem, že víno dodnes v Česku nepodléhá žádné spotřební dani. To je také jeden z důvodů, proč je tak oblíbené u alkoholiků. Obsahuje nejpříznivější poměr získaného množství alkoholu a vynaložených peněz za jeho nákup.

Delirium tremens

Delirium tremens je asi to nejhorší co může alkoholika potkat. Jedná se o velmi nebezpečný stav může skončit i smrtí. Delirium tremens patří k nejzávažnějším stavům, jež mohou nastat u osob závislých na alkoholu po vysazení dávky alkoholu, na kterou jsou zvyklí.

Jak se delirium tremens projevuje a léčí

Delirium tremens je jedním z nejzávažnějších život ohrožujících stavů. Může vzniknout u osob závislých na alkoholu, u kterých dojde k náhlému zastavení jeho přísunu. Jedná se o nejtěžší stadium abstinenčního syndromu, při kterém může dojít k úmrtí. Psychiatři považují delirium tremens za jeden z nejzávažnějších stavů v psychiatrii vůbec.

Název v latině znamená v překladu „šílenství s třesem“, a proto není náhoda, že právě jedním z výrazných příznaků je třes.

Kdy nastává delirium tremens

Ve chvíli, kdy osobě závislé na alkoholu skončí jeho přísun, narůstá riziko vzniku deliria tremens. Objevuje se přibližně do 2-3 dnů po vysazení nebo snížení příjmu alkoholu. Často se jedná o situace, které člověk předem neplánuje. Může to být úraz v opilosti nebo nemoc.

Varovat mohou tzv. predelirantní stavy, které jsou doprovázeny nočním neklidem, úzkostmi, pocením a třesem.

Příznaky deliria tremens

Při vzniku deliria tremens je člověk dezorientovaný, zmatený a neklidný. Mohou se u něj objevit poruchy pozornosti a paměti. Časté bývají také zrakové a sluchové halucinace, paranoidní představy, či dokonce bludy. Někdy je člověk agresivní k sobě i svému okolí.

V těle dochází ke zrychlení srdečního rytmu a také se zvyšuje krevní tlak. Člověk prochází stavem výrazného třesu po celém těle a pocení. Může se objevit epileptický záchvat a silné křeče.

Jak deliriu tremens předejít

Při dlouhodobém užívání alkoholu by mělo k vysazování docházet pod odborným dohledem. Člověk se může sice sám pokusit o postupné snižování konzumace alkoholu, ale bez dohledu odborníka není snadné a hlavně bezpečné to zvládnout. Navíc u těžké závislosti hrozí tyto život ohrožující stavy.

Detoxifikace je proces, při kterém dochází k takzvanému zvládání odvykacího stavu a může být v tomto případě nápomocný k bezpečnému odvykání. S tím mohou pomoci odborníci na detoxu, kteří kromě léků nabídnou i psychickou podporu.

K potlačení abstinenčních příznaků se používá například benzodiazepiny, antipsychotika, léky tlumící třes, multivitaminové preparáty a další medikamenty. V Česku fungují ústavní i ambulantní formy detoxifikace.

Co dělat pokud deliriu tremens propukne

Je zapotřebí, aby se v takovém stavu člověk dostal ihned do péče lékařů. Během deliria může dojít k úplnému minerálnímu a vodnímu rozvratu organismu. Tělo potřebuje ihned adekvátní péči internistů a odborníků na závislost.

Lidé v tomto stavu jsou tedy nejčastěji umístěni rovnou na jednotku intenzivní péče nebo na interní jednotku, kde jsou v péči multidisciplinárního týmu. Při deliriu hrozí i spoustu dalších komplikací, jako je selhání jater, zápal plic, sepse (otrava krve), trhliny jícnových varixů (křečových žil v jícnu) a další.

Tento závažný stav může skončit smrtí. Je proto důležité člověka v tomto stavu sledovat a monitorovat na JIP, poskytnout mu potřebnou farmakologickou léčbu a doplnit tekutiny, minerály a vitaminy.

Jak dlouho trvá delirium tremens

Pokud dojde ke stabilizování, tak delirium tremens trvá obvykle 3 až 6 dní a končí hlubokým spánkem. Po odeznění všech příznaků a hospitalizaci je vhodné ihned nastoupit odvykací léčbu závislosti na alkoholu.

Pokud ani po tomto závažném stavu člověk nepřestane pít, riziko opakování se zvyšuje a zároveň hrozí, že se dotyčný z tohoto stavu již nedostane a zemře.

Delirium tremens – shrnutí

  • Popis – Nejtěžší stadium abstinenčního syndromu při náhlém snížení či zastavení přísunu alkoholu u závislé osoby. Tento závažný stav může skončit smrtí.
  • Příznaky – Výrazný třes a pocení, zrychlení srdečního rytmu a zvýšení krevního tlaku. Dezorientace, neklid, zmatenost, poruchy pozornosti a paměti, zrakové a sluchové halucinace, paranoidní představy, či dokonce bludy, agresivita. Může se objevit epileptický záchvat a výrazné křeče.
  • Léčba – Během deliria tělo potřebuje ihned adekvátní péči multidisciplinárního týmu lékařů a odborníků na závislost.
  • Inkubační doba – Nejčastěji k němu dochází druhý či třetí den od vysazení alkoholu nebo zásadního snížení jeho příjmu.
  • Prevence – Při dlouhodobém užívání alkoholu musí k vysazování docházet pod odborným dohledem.