All inclusive resorty a alkohol

Trávení dovolené v České republice se pomalu, ale jistě stává poměrně drahou záležitostí a tak věty, které jsme slýchali dříve – např. „letos k moři nepojedeme, musíme šetřit a tak strávíme dovolenou u rybníka v Jižních Čechách“ už zdaleka neplatí.

Je to dáno zejména růstem cenové hladiny nejen v České republice, ale v celé Evropě a také vzestupem životní úrovně. Evropa je prostě už drahá v porovnání s ostatními, zejména rozvojovými zeměmi.

AI resort jako symbol ekonomické dovolené

Doba se mění a tak dnes je symbolem ekonomické dovolené hotelový resort ležící u moře. Nejlevnější se nacházejí v Egyptě, Tunisku a v Turecku.

Kromě exponovaných termínů, lze prakticky po celý rok zakoupit last minute nabídky na takové pobyty, kde se s cenou za osobu dostanete i pod magickou hranici 1.000 Kč/den.

A v té ceně už máte zahrnuto prakticky vše co potřebujete a ti nejskromnější, nebo nejšetřivější, už na místě nemusí utratit ani korunu navíc. Takový pobyt zpravidla zahrnuje:

  • leteckou dopravu tam i zpět
  • transfer, zpravidla autobusem z letiště do hotelu a zpět
  • ubytování v hotelu
  • plnou penzi formou bufetu
  • nápoje

Na místě je samozřejmě možné si připlatit i za další služby, ale příplatky jsou dobrovolné a tak je jen na vás, zda službu potřebujete a chcete si jí připlatit:

  • lehátka s ručníky na pláži
  • wi-fi připojení v hotelovém pokoji (v lobby bývá v ceně)
  • ad. – záleží na konkrétním hotelu

To zní jako super nabídka, mnozí utratí 1.000 Kč za večer v baru a zde to mají jeden den kompletní dovolené…

Není všechno pohádka

Vypadá to opravdu lákavě, zejména takový Egypt, když je u nás sníh a zima, tak tam třeba v Marsa Alam je teplé Rudé moře, kde se dá třeba i v únoru potápět, ubytovat se v pětihvězdičkovém hotelu. Zní to jako pohádka.

Ale všechno není pohádka. Zejména je potřeba si uvědomit kulturní rozdíly.

Úroveň tamních hotelů, alespoň podle počtu hvězdiček, neodpovídá evropským standardům. Je potřeba odečíst minimálně jednu, spíše dvě hvězdičky a tak z pětihvězdy máte rázem tříhvězdu. A další věcí je, že hotelové komplexy jsou obrovské, pro stovky i tisíce hostů a tak se jedná o masovou záležitost. A také je potřeba se připravit na kulturní rozdíly ve složení hostů.

Proto se doporučuje velmi pečlivě číst recenze hotelů, nejlépe z několika zdrojů, abyste na místě nebyli nemile překvapeni, třeba převahou hostů z Ruska, nebo důchodců, případně hlučných teenagerů, nebo plačících malých dětí a ušetřili si tak zklamání.

Pro mnohé bývá lákadlem all inclusive program – tedy neomezená konzumace jídel a nápojů. S jídlem zpravidla nebývá větší problém, nabídka je pestrá a určitě si vyberete z nabídky alespoň něco, co vám bude chutnat. Neočekávejte ale kuchaře se zkušenostmi z michelinských restaurací. My se však zaměříme na nápoje a to zejména alkoholické nápoje.

Alkoholické nápoje v all inclusive resortech

Na recepci dostanete plastový náramek, který pak jen ukážete u baru. Bar bývá v lobby, další najdete většinou přímo u bazénu a další u moře na pláži.

Pokud si kupujete AI program, je vhodné sledovat, co vše zahrnuje. Hoteliéři a cestovní kanceláře potřebují nalákat hosty na nízké ceny, ale na místě se pak snaží, aby je to zas zas moc nestálo a proto omezují provozy barů jen na určité hodiny – většinou to bývá od 10 hodin do 23 hodin, ale někde také pouze třeba do 21 hodin.

A to může být problém, protože jste na dovolené a chcete se bavit a ve 21 hodin se zábava teprve rozjíždí a na baru vám oznámí, že si veškeré nápoje musíte platit ze svého.

V muslimských zemích bývá s alkoholem všeobecně problém. A hotelové resorty tam bývají většinou jediným místem v okolí, kde alkohol seženete. Není možné jít někam vedle do hospody, protože tam žádná není. Jen jiný AI resort, kam vás bez jejich náramku ani nepustí.

Dalším omezením all inclusive programu bývá, že se vztahuje pouze na alkoholické nápoje místní výroby, tedy zapomeňte na to, že by v ceně byl například koňak, nebo šampaňské, to si budete muset zaplatit zvlášť, pokud to vůbec mají v sortimentu. A počítejte také s tím, že pivo místní výroby určitě nevyhraje soutěž degustátorů.

Nešvarem těchto levných resortů je také používání malých plastových kelímků místo sklenic, což snižuje kulturu konzumace. Hosté vypijí malý kelímek a jsou se hned zase postavit do fronty k baru pro další rundu. A pokud jste zvyklí za večer vypít třeba 6 piv (3 litry) je to tak prakticky po takto malých dávkách nemožné.

A také neočekávejte nějaké extra barmanské schopnosti od místního brigádníka pracujícího ve 12ti hodinových směnách za minimální mzdu. Pokud byste tedy chtěli nějaký koktejl, neočekávejte, že jeho složení bude odpovídat originální receptuře.

V některých resortech je možné za příplatek dokoupit ultra all inclusive – nabídka by měla být bohatší, někdy již zahrnuje i místní koktejly, značkové nápoje, nebo nápoje 24 hodin denně. Ale toto se liší resort od resortu a někdy je příplatek minimální, jindy může být poměrně vysoký.

Pokud nějaký takový hotel nasbírá již velký počet negativních komentářů, bývá většinou přejmenován a dán do nabídky jako novinka sezony s čistým štítem a takto je tomu stále dokola. Není zde žádné věhlasné jméno, které by garantovalo kvalitu služeb.

Závěr

All inclusive resorty samozřejmě poskytují i špičkové služby, ale je potřeba si uvědomit, že kvalita zpravidla odpovídá ceně a tak nemůžete za ceny v přepočtu kolem 1.000 Kč za den očekávat zázraky.

Renomované hotelové řetězce poskytují určitou záruku na kvalitu svých služeb, ovšem, také si tuto poskytovanou kvalitu nechají zaplatit a je jen na vás, zda zvolíte jejich AI program, který třeba již zahrnuje i světové koktejly a destiláty renomovaných značek, nebo budete platit za každý drink zvlášť.

V tomto případě platí, že kvalita odpovídá ceně a každé zboží, nebo služba má svého kupce. A jedině ten kdo je předem informovaný nebývá z takového dovolenkového pobytu zklamán, protože ví, co lze reálně očekávat.