České alkoholové absurdity

V souvislosti s vládním daňovým balíčkem vznikla spousta absurdit. Pojďme se podívat alespoň na ty nejznámější.

Ministr zdravotnictví

Vlastimil Válek patří k ministrům, kteří rychleji mluví, než myslí. Ve svým výrocích se pak až nesmyslně zamotává a je těžké pochopit, co chtěl vlastně říci.

Při obhajování vládního daňového balíčku a zejména nulové spotřební daně na tiché víno, ovšem tvrdil úplné nesmysly, když prohlásil:

„Mezi zdravím Čechů a spotřební daní na alkohol je nulová souvislost.“

Pro začátek jen dodejme, že tento výrok je v naprostém rozporu s poznatky WHO (Světové zdravotnické organizace), které tvrdí pravý opak, tedy čím vyšší spotřební daň je na alkohol uvalena, tím méně se alkohol konzumuje. A platí to univerzálně, celosvětově, tedy i v Česku.

Adiktolog

Karel Nešpor, který patří k předním českým adiktologům si neodpustil reakci:

„Pravděpodobně pan ministr nezná materiály Světové zdravotnické organizace (WHO), která dává do souvislosti škody působené alkoholem. Tyhle kategorie spolu úzce souvisejí. Nebo možná pan ministr při studiu medicíny nedával pozor,“

„Za první republiky byl nejlevnější stoprocentní líh v lihovinách. Po válce vystřídal kořaleční alkoholismus pivní alkoholismus. Proč? No, protože stoprocentní líh v pivu byl nejlevnější.“

„Za 40 korun dneska člověk dostane litr a půl ovocného vína. To je problém,“ 

„Nejde jen o bezdomovce, ale hlavně o děti a dospívající. Ceny nejlevnějších krabicových vín jsou v podstatě srovnatelné s cenou ovocné šťávy. To je naprostá anomálie,“

„Uvedl bych další anomálii na příkladu piva. V podstatě půllitr piva, které obsahuje půl procenta alkoholu, tedy tzv. nealko, stojí často víc než půllitr dvanáctky. Tady se nedaní alkohol, ale mladina. Jenže z mladiny nikdo delirium nedostane, z alkoholu ano,“

„Alkohol působí řadu problémů. Ten nejdražší je nízká produktivita práce alkoholizovaného obyvatelstva, a to je největší položka aspoň podle amerických propočtů,“ dodal Nešpor. Stačilo by mu, kdyby spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele klesla na úroveň USA. „Tedy o nějakých 20 nebo 25 procent“.

Prezident České lékařské komory

Milan Kubek se k vládnímu balíčku také vyjádřil po svém.

„Řada lidí nezřízeně chlastá a vláda zdaní vodu místo vína. Vláda zvyšuje daň na vodu a na léky, ale nehne s daní na víno? To mi rozum nebere“. 

„Musíme motivovat lidi, aby pili méně, to stejné u cigaret. Zvýšení daní na škodlivé látky snižuje jejich spotřebu,“

„Lze o nás říct, že jsme země, která má obrovské problémy s alkoholismem. Řada lidí prostě nezřízeně chlastá. A jsme nejspíš jediná země na světě, kde máte v restauraci levnější alkoholické nápoje než nealkoholické,“

Pivní kultura míří do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury

Další absurdita se povedla Jihočeskému kraji. Nejenže se u nás tzv. chlastá první liga, stát s tím není schopen nic udělat, ale kraj se se tím chce ještě veřejně chlubit.

Jižní Čechy patří k tradičním regionům s výraznou a silnou pivní kulturou. Zvyk setkávat se v hospodě, jít na jedno, je po staletí přenášen z generace na generaci, pomáhá sdílet radosti i starosti širokým vrstvám dospělého obyvatelstva.

Historicky, zde existuje velké množství malých i velkých pivovarů. A jdeme-li i dále do historie, právo várečné patřilo ve středověku například v Českých Budějovicích 387 domům. Jihočeská hospoda tedy byla, je a bude místem silné sociální interakce, místem, ve kterém mnohdy probíhá a je soustředěna jediná kultura v obci,

Odborná komise se rozhodla vyhovět Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích, které podalo ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven návrh oficiálně uznat setkávání u piva jako svébytný jev lidové komunitní a společenské zvyklosti Jihočeského kraje. S tradiční jihočeskou pivní kulturou souvisí také místní gastronomické speciality, vybavení interiérů, specifické dekory a mnoho místních zvyků a tradic.

Závěr

Praha a konec konců i celá Česká republika je minimálně po celé Evropě vyhlášená párty destinace s levným alkoholem, kam létá omladina na alkoholické dýchánky, zpít se do němoty.

Tyto alkoholické akce se odehrávají často v centrech měst, zejména v podnicích na turistických trasách, které mají zpravidla na dveřích napsáno výrazným písmem „CASH ONLY“ – protože proč to danit, když stát zrušil EET.

To se pak nesmíme divit, že je v alejích nablito a nejen v alejích.