Co pít na horách při après-ski?

I když už to letos při pohledu z oken ven na nějakou větší jarní lyžovačku už moc nevypadá, přesto se na tuto problematiku zaměříme. Protože stále, i přes globální oteplování, věříme, že nějaká příští lyžařská sezona prostě ještě bude.

Aprés-ski

Pojem après-ski, jak je pro mnohé zřejmé, pochází z francouzštiny a jeho volný překlad znamená:

  • Zajít na skleničku po lyžování.
  • Pobavit se s přáteli po lyžování.

Francouzský pojem označuje bary či restaurace, kam zajdete, když lyže na konci dne odložíte. Aprés-ski bary většinou nabízejí tradiční jídla a nápoje typické pro danou zemi a také v nich vyhrává zde hudba typická pro daný region.

V Rakousku a Bavorsku očekávejte specifickou aprés-ski muziku, tzv. Alpin pop. Písničky s jednoduchými, nezřídka oplzlými texty a výrazným rytmem. V Itálii to pak budou tradiční italské hitovky alá Ricchi e Poveri a ve Francii se můžete setkat také zejména s francouzskými interprety, např. Alizée a ve Švýcarsku pak s čímkoliv, záleží na regionu, zda je se tam mluví italsky, vlámsky či německy.

Celý den se bavíte na svahu, užíváte si v závějích, ale co s načatým večerem? Upusťte páru v aprés-ski. Bary v lyžařských střediscích vám dají vše, co k tomu potřebujete – výborné lokální drinky a koktejly, a to jak teplé, tak i studené. Pořádnou zásobu tanečních hitů a vynikající atmosféru. Prostě jednu velkou lyžařskou party. Klidně na ni dorazte ještě v lyžácích, začíná se brzy a končívá až nad ránem. 

Bary a kluby v lyžařských střediscích již dávno pochopily, že návštěvníci horských lyžařských areálů nejsou pouze velcí sportovci, ale také velcí pijáci a tak svojí nabídku přizpůsobili poptávce. Už jen proto, že v mnohých střediscích je problematické pít alkohol přímo na sjezdovce během lyžování, už jen kvůli lokálním zákazům a také výlukám z pojištění.

Máme pro vás pár receptů na zimní koktejly, tedy drinky, které vás v zimě zahřejí. Mnoho z těchto receptur – koktejlů a horkých zimních drinků už také zdomácnělo a setkáte se s nimi i na českých horách. Ale není nutné se omezovat pouze na lyžařská střediska, využijete je i při horských pobytech na chatách a chalupách.

Možná vás bude zajímat, co se kde pije. Pokud hovoříme o Alpách, existují rozdíly mezi jednotlivými regiony a zeměmi. Vynecháme obligátní pivo, víno i místní šňaps – to se pije všude. Zaměříme se na lokální speciality a podíváme se na studené i horké koktejly.

Itálie

Aperol Spritz

Numero uno mezi italskými zimními drinky je kupodivu letní italský koktejl – Aperol Spritz. Tento šestý nejprodávanější koktejl na světě vám udělá radost nejen v létě v Itálii u moře, ale i v zimě na horách. A to nejen v těch italských. A za to mohou bublinky z Prosecca.

Na originální koktejl Aperol Spritz budete potřebovat: 3 díly suchého Prosecca (120 ml), 2 díly Aperolu (80 ml), 1 díl sody (40 ml) a plátek pomeranče na ozdobu.

Drink si namíchejte do velké sklenice na víno zaplněné do 2/3 kostkami ledu. Začněte nalitím Aperolu, přidejte Prosecco – a sodovku doplňte až nakonec. Na ozdobu se tradičně používá plátek pomeranče.

Více o tomto koktejlu se dočtete zde – Letní koktejl – Aperol Spritz – ALKOHOL DRINK.

Bombardino

Bombardino je snad nejslavnější italský horký koktejl – pochází z italského Livigna a poprvé ho restauratér zvaný Il Genovesese umíchal v roce 1974 ze dvou studených alkoholických drinků. Host, který pil Bombardino ve světové premiéře, vykřikl nadšením: „É una bomba!“ (v překladu – je to bomba!) a tak vznikl trefný název Bombardino.

Až si budete chtít připomenout svou báječnou zimní dovolenou, tak si připravte: 100 ml vaječného likéru, 40 ml mléka, 40 ml brandy a šlehačku na ozdobení.

Recept je velmi jednoduchý. Vaječný likér s brandy zahřejete s mlékem. Přitom nesmíte překročit teplotní hranici 80 °C, tekutina nesmí vřít. Poté nalévejte do hrníčků, zdobte šlehačkou.

Více o tomto koktejlu se dočtete zde – Horký koktejl – Bombardino – ALKOHOL DRINK.

Calimero

Calimero tvoří z jedné poloviny alkoholický nápoj Advocaat nebo velmi podobný vaječný likér a z druhé poloviny filtrovaná káva a servíruje se se šlehačkovou čepičkou sypanou kakaem.

Je to jedna z variant moderní varianty Bombardina. Odlehčená, bez brandy či jiného přidaného alkoholu.

Více o tomto koktejlu se dočtete zde – Calimero – Odlehčené Bombardino – ALKOHOL DRINK.

Rakousko, Německo a Švýcarsko

Jägertee

Jägertee v překladu znamená lovecký čaj, ale je to opravdu silný horký koktejl, který vás umí dokonale a rychle opít, tedy žádný lehký čajíček.

Na zahřátí je Jägertee opravdu velmi vhodné. Tento typicky rakouský drink, opravdu hodně zahřeje. ale nenechte se mýlit, nejedná se pouze o ohřátý bylinkový likér Jägermeister, ale o hodně silný koktejl a pití pro opravdu odvážné. Je připravované ze silného rumu, černého čaje, červeného vína a jakékoli pálenky. Nakonec se dochutí cukrem, skořicí a hřebíčkem.

Jäger bomb, nebo také Flying Hirsch

Dvě jména pro jeden drink.

I když mezi oblíbené drinky německy mluvících Alp patří Jägermeister už pěkných pár let. Navíc, když se smíchá likér s energetickým drinkem, nejčastěji Red Bullem. Vznikne Jäger bomb, díky které budou horské bary plné energií nabitých Meisterů.

Půl plechovky Red Bullu se nalije do větší sklenice, do menší skleničky na panáky se nalije 50 ml Jägermeistera a poté se tento panák celý včetně skleničky vloží do větší sklenice s Red Bullem. Připomíná to tak trochu naše české Magické oko, ale chutná to o poznání lépe.

Horké koktejly nejen z vína

Klasický svařák, který vás zahřeje na těle i na duši, není nutno nijak zvlášť představovat. Stejně, jako my Češi, jeho chuť zbožňují také v Německy mluvících okolních zemích, kde si ho dopřávají obvykle pod názvem Glühwein. Klasické další zimní „zahříváky“, jako je punč nebo grog, také nejsou jen naší výsadou a určitě na ně narazíte i v Alpách.

Francie

S Francouzi je to složité – jsou to patrioti a potrpí si zejména na lokální drinky.

Francouzi mají svůj kir. Je to nápoj, který se hojně pije na většině území Francie, respektive tam, kde si sklenky neuzurpuje Pastis. Kir se dělá z likéru nazývaného crème cassis, což jsou kuličky černého rybízu macerované v pálence. Původem je z Burgundska, kde si získal svůj prostor a renomé tak, jak vinice ničil na konci 19. století révokaz. Kir má svou „stolní“ a královskou variantu. Ta první vznikne, když se likér smíchá s bílým vínem, ta druhá, když se přilije víno šumivé.