Co už je rizikové pití alkoholu

Alkohol je nepřítel, ale nepřátel se nebojme a na množství nehleďme. Tento husitsko-alkoholický paradox poměrně přesně vystihuje specifický přístup Čechů ke konzumaci alkoholu.

Ovšem co se týká konzumace alkoholu, stále platí, že je velký rozdíl mezi:

  • Občas si alkohol dám – ve smyslu občas na něj dostanu chuť.
  • Musím se napít – ve smyslu už se neobejdu se bez alkoholu.

Češi mají k alkoholu specifický přístup

Naše kultura je s alkoholem propojená a nikdo moc lidem nepřipomíná, že to není dobře.

Alkohol je u nás populární a natolik tolerovaný, že se stal přirozenou součástí našich životů. Popíjení alkoholu prostě patří k našemu životu a nikdo se už nad tím příliš nepozastavuje.

Pojem jít na pivo není už ani tak o konzumaci alkoholu, ale znamená to společenské setkání přátel a kde jinde než v hospodě. A když už jsme v té hospodě, dáme si tam nějaké to pivo. Třeba jedno, dvě, slovy dvanáct. I když, dnes už asi ne.

Chodit na pivo je u nás téměř národní sport.

A zapíjet některá, zejména typicky česká, jídla něčím jiným než pivem, to snad ani nejde. Taková vepřová plec se zelím a knedlíkem, nebo bramboráky se snad ničím jiným zapíjet ani nedají.

O víně se nemluví ani jako o alkoholu, ale o léku a slivovice, to je prostě moravská tradice.

Alkohol stále bereme jako běžnou součást života a vlastně bez pocitu, že děláme něco špatně.

Je pravdou, že pokud jde o pohled na opilého muže a opilou ženu, tak stále platí, že muže vnímáme benevolentněji a opilá žena většině lidí spíš vadí. I proto vidíte v restauracích popíjet víc mužů a ženy se mnohdy skrývají doma, kde mají lahvinku, ze které tajně upíjejí.

Kolik alkoholu je ještě v pořádku

Světová zdravotnická organizace (WHO) má v tomto jasno a uvádí, že alkohol je pro lidské tělo rizikový v jakémkoli, byť minimálním množství.

Toxicita alkoholu je pro člověka nesporná a čím víc ho je, tím větší škody na lidském těle napáchá.

Podle benevolentnějších přístupů si ženy mohou dát sklenici alkoholu denně, muži dvě. Sklenice se rovná jedno pivo, dvě deci vína nebo malý panák alkoholu, což je z hlediska obsahu čistého lihu podobné.

To je hranice relativně bezpečného užívání. Ovšem ta neplatí pro každého, ale platí jen pro dospělé a zcela zdravé jedince.

Například dát si denně jedno pivo k obědu je vlastně v pořádku. Pivko k obědu, dvojka vína ve vinárně, přípitek na oslavě. To je vše ještě v pořádku.

Co už je rizikové pití alkoholu?

Představte si, že celý týden máte tolik pracovních povinností, že si na pití alkoholu si ani nevzpomenete, protože na něj stejně nemáte čas.

Po pracovním týdnu přijde víkend a vy ve vinárně vypijete za večer celou láhev vína, což není nic složitého, protože je to vlastně 3,5 sklenice, což se zdán za celá večer docela málo. Ale pokud to skutečně uděláte, rázem se už jedná o rizikové nárazové pití alkoholu (angl. binge drinking).

Binge drinking je způsob pití alkoholu, při němž muži zkonzumují nejméně 50 g alkoholu a ženy o něco méně v krátkém časovém období, přibližně dvou hodin, a to obvykle o víkendu.

Spotřeba alkoholu v Česku dlouhodobě klesá

Z posledních šetření vyplývá zajímavý fakt, že spotřeba alkoholu mezi mladými klesá. Je to výsledek prevence, toho, že o vlivu alkoholu na zdraví dobře vědí a ztratilo pro ně nádech zakázaného ovoce, které v tom viděly starší generace.

Zvýšená cena alkoholu jistě efekt na jeho nižší konzumaci má a do budoucna ještě mít bude, ale není samospasitelná. Lidé se totiž rychle přeorientují na levnější a méně kvalitní druhy alkoholu, nebo si nedají točené pivo v hospodě, ale lahvové pivo za zlomek ceny doma.

je potřeba změnit nastavení přístupu k alkoholu. Třeba zakázat reklamy na alkohol, které cílí na mladé a vnucují pocit, že když alkohol nepijete, nemůžete být šťastní a o něco podstatného v životě přicházíte.

Riziková skupina jsou ženy ve středním věku

U žen ve středním věku je vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu.

Jejich společným tématem bývá odchod dětí z domova, konec mateřské role, často i partnerské problémy. K tomu ještě menopauza, která nemusí být dobře zvládnutá hormonální terapií a je provázena psychickými potížemi nebo depresí.

Zkrátka jejich život se láme a alkohol se stal jejich spontánní automedikací. V takovém případě se už neřeší jen závislost na alkoholu, ale také hormonální nerovnováha.

Alkohol je problém prakticky vždy

Pokud vypijete tři a víc skleniček najednou, je to problém. Zásadní je si uvědomit, jestli je pro vás alkohol důležitý. Pokud bez něj neumíte některé situace zvládnout, pak je to problém, i když pijete relativně malé množství.

Často se řeší a zdůrazňuje závislost na alkoholu, ale je potřeba zjistit, proč po něm lidé sahají. a co je za tím. Mnohdy je za tím partnerská či pracovní nespokojenost, přetížení a podobně.

Poznat závislost na alkoholu je někdy těžké, protože má mnohá specifika.

Může jít o různé druhy závislostí:

  • Kvartální alkoholik – měsíce abstinuje a pak týden či dva odpadne, protože se jimi propije.
  • Hladinkář – pije alkohol neustále a udržuje si lehkou hladinu alkoholu v krvi.
  • Alkoholik – se opíjí každý den.

V každém z těchto případů je to velký nápor na játra, trávicí systém a celé tělo. Vytváří se fyzická závislost na alkoholu v krvi – když alkohol chybí, dostaví se nepříjemné fyzické stavy – třes, pocení, nervozita až po nějaké epileptické záchvaty. Zcela jasný příznak fyzické závislosti je, když se někdo cítí v nepohodě, pokud se nenapije.

Nezáleží na tom, zda pijete v hospodě či doma, je to pořád alkohol. Jestliže pijete na denní bázi doma nebo venku, má to stejný efekt.

Pro mnohé je alkohol způsob jak zvládnout složité životní situace, pro jiné je způsob jak zvládnout složité životní situace právě alkohol pít přestat. Prostě záleží na přístupu každého k pití alkoholu.

Jak poznat problém s alkoholem

Problém s alkoholem přichází zpočátku velmi nenápadně, proto je důležité zaměřit se na prevenci a podchytit ho hned na začátku, pokud tak učiníte, je vše lehce řešitelné.

Stačí si upřímně odpovědět na následující otázky:

  • Řekl jsem si někdy, že bych měl pití alkoholu omezit?
  • Vyčítal jsem si někdy své chování pod vlivem alkoholu?
  • Setkal jsem se někdy s výčitkami okolí kvůli pití alkoholu?
  • Chtěl jsem si v posledním roce dát skleničku alkoholu hned po probuzení?

Pokud i jen na jednu z výše uvedených otázek odpovíte ano, měli byste si ujasnit, co pro vás osobně alkohol v životě znamená. Zkuste preventivně nějakou dobu abstinovat, ať se ujistíte, zda vám alkohol nechybí.