Daňová výjimka na tiché víno

Občas se stává, že i takový zdatný konzument alkoholu jakým je Miloš Zeman, který během revolučních událostí v roce 1989 dokázal dle svědectví číšníků za večer revolučního boje zkonzumovat i 14 velkých (0,5 dl) panáků becherovky, které prokládal vínem a pak ještě odešel středem a který když měl slabší běžný den, dal jen, dle vyjádření ministra zdravotnictví 6 sklenic vína a 3 panáky, což prý není žádný extrém (zajímalo by nás jak by pan ministr definoval těžký alkoholismus), pronese něco k věci.

V tomto případě se jedná o jeho názor na daňové výjimky – téma kterého se prezident drží již dlouho a téma, které minimálně ve zdanění alkoholu má něco do sebe i když se může zdát, že zde je Miloš sám proti sobě.

Spotřební daň z lihu

Spotřební daň z lihu je – podobně jako spotřební daň z tabáku naprosto legitimní, uživatelé tabáku a alkoholu si v ní (alespoň z etického hlediska) předplácejí lékařskou péči, kterou si jejich záliba v tabáku nebo alkoholu dříve nebo později vyžádá.

Je pravda, že kuřáci a habituální uživatelé alkoholu šetří státní kasu v oblasti vyplácení důchodů – umírají dříve než nekuřáci a abstinenti. Ale než na ten chlast či kouř umřou, tak budou stát zdravotnictví nějaké peníze. Proto je spotřební daň na ty výrobky legitimní.

Spotřební daň z tichého vína

0% – přesně tolik činí spotřební daň z tichého vína.

Tiché víno je úplně normální víno (bez bublinek). Proč má tedy toto víno nulovou spotřební daň, když obsahuje úplně stejný líh, jako ostatní alkoholické nápoje?

Jde si na něm vypěstovat závislost jako na jakémkoliv jiném nápoji obsahujícím třeba deset a často i víc procent alkoholu. Přitom spotřební daň je jedním z nástrojů potlačování a předcházení alkoholismu.

Krabicové víno je dnes nejčastějším nápojem těch nejchudších lidí, protože má jednoduše nejvíc „volume“ za korunu. Šumivé víno zdaněné je. A pokud by se někdo kdo se běžně opije krabicí tichého vína chtěl opít něčím jiným, například pivem, musel by si dost připlatit a zaplatil by tak i spotřební daň.

Přesto je z nějakých zcela iracionálních důvodů víno od daně z lihu osvobozeno. A to i přesto, že právě spotřební daň na alkohol je jedním z nástrojů, kterým celá EU chce alespoň trochu snižovat alarmující prochlastanost našeho kontinentu

Dle výzkumů alkoholismu je závislost na kvašeném alkoholu (jakým víno bezesporu je) ještě těžší, než závislost na destilátech.

Vinařská lobby

Proč právě víno? Je za tím vinařská lobby? Existuje nějaké racionální vysvětlení, než je to že víno dělá krásnou přírodu?

Proč jen tichá vína, jsou bublinky už přílišný luxus, který se musí zdanit? Zde si musíme přiznat, že by nepůsobilo nejlepším dojmem, pokud by po sobě před supermarketem bezdomovci stříleli špunty.

Dar v podobě lahve vína do 500 korun si může firma odečíst z daní. V České republice máme zákon, který zvýhodňuje darování vína a ne tradičního českého piva nebo třeba moravské slivovice.

Závěr

Žádný racionální důvod proč tomu tak je jsme nenašli. V tomto má Miloš bezpochyby pravdu a jsme zvědavi, jak se postaví k podpisu zákona, který bude tuto daňovou výjimku rušit a k tomu bezpochyby brzy dojde, protože nová vláda bude potřebovat naplnit prázdnou státní kasu.

V jeho případě je však možné vše a jak je známo, dle jeho vlastního sdělení, jen idiot nemění své názory.

Tedy nastává vhodný čas naplnit nejen sklepy, ale i domácí vinotéku, zatím bez daně.