Exclusivo klub – Rum na listopad 2022

Rodina Rossi má dlouholetou tradici v dovozu a distribuci skotské whisky. V roce 1990 navštívil Fabio Rossi skotské lihovary, aby přechutnal několik sudů a uzavřel nějaké obchodní dohody. Během některých návštěv skladů makléřů whisky si začal všímat několika starých sudů s rumy z Britské Guayany a Jamajsky, naskládaných poblíž jednosladových whisky. Tyto rumy pocházejí z britských kolonií a byly odeslány do Skotska a Anglie pro staření v čerstvějším a tlumenějším podnebí, které umožňovalo postupnější zrání a pro následné míchání do tzv. Navy Rums. Příběh nezávislého plnění Rum Nation začal. Od té doby vybírá ty nejkvalitnější lokální rumy, které nejlépe vystihují charakter rumů z daných oblastí.

Nyní i členové našeho Exclusivo klubu mají příležitost ochutnat tento výjimečný rum.

V tomto příspěvku se omezíme jen na chuť jednotlivých druhů zasílaných rumů a palírnu si představíme v samostatném článku zde: Rum Nation – Single domaine rum – ALKOHOL DRINK

Rum Nation British Guyana 7 Years Old

 • Barva: Jantarová
 • Aroma: Intenzivní s patrnou sílou alkoholu a aromatických esterů, cítíme tóny zralých datlí, sladkého tropického ovoce, čokolády a krabic od doutníků.
 • Chuť: Na patře je suchý a čistý, s nepříliš výrazným vinným charakterem, které dodávají sudy po sherry, postupně se projevují tóny sultánek, fermentovaného ovoce a esterová intenzita, ovšem v přímém, nesladkém, velmi kořeněném profilu se spoustou pepře a skořice, kořeněnost se v závěru stupňuje.
 • Destilace: Jde o blend těžkých rumů z 250 let starého dřevěného destilačního zařízení a lehčích rumů z dřevěné destilační kolony, jehož chuť odráží bohatou chuť cukrové třtiny Demerara.
 • Zrání: Tento rum z Britské Guyany nejprve zrál krátce v tropickém podnebí a následně byl přemístěn do Evropy, kde dále zrál v podruhé použitých sudech po sherry.

Suchý kořeněný rum sudové síly tónů sultánek, fermentovaného ovoce a esterové intenzity.

Rum Nation Panama 21 Years Old Black

 • Barva: Tmavě jantarová, téměř oranžová.
 • Aroma: Hluboké a temné, s výrazným vlivem cukrové třtiny a dotekem vinných tónů, které dodávají sudy po sherry a brandy.
 • Chuť: Plná s výraznými tóny cukrové třtiny, esterů a intenzivními nasládlými tóny datlí, rozinek, medu, čokolády a aromatickými tóny medicinských bylin, chininu, bergamotu, černého čaje a kávy, v závěru se zintenzivňují kořeněné tóny, zejména skořice a pepř.
 • Destilace: Blend stvořený odborníky v nejlepší panamské destilerii. Rum Nation Panama 21 Y.O. se vyrábí z melasy z cukrové třtiny na destilační koloně.
 • Zrání: Zraje v Panamě po dobu minimálně 21 let, a to v sudech po bourbonu, po sherry a po brandy. Blend obsahuje velký podíl ještě starších rumů, jenž dodávají charakter a komplexitu. Přesné složení je výsledkem mnoha let tradice a experimentů. Jde o skvělý rum španělského typu, elegantní, sladký, s hlubokou a komplexní chutí a patrným vlivem sudů, ve kterých zrál.

Příběh

Fabio Rossi, majitel společnosti Rum Nation, osobně vybírá ty nejlepší místní rumy, které nejlépe vystihují charakter rumů z daných oblastí. Jde o mladé i starší rumy, které většinou následně prochází dvojím zráním. První zrání probíhá v tropických klimatech, odkud rumy pochází, a jde o  velmi intenzivní proces. Následně se rum převází do Evropy, kde probíhá druhé zrání. Tady lze pomocí velikosti sudů, do kterých se rum ukládá, kontrolovat, zda má rum přebírat další vlastnosti ze sudu nebo zda má jen odpočívat, aby se jeho chuť ustálila.

Dokonalá rovnováha komplexního projevu sladkosti a dřevitosti.

Rum Nation Demerara 25 Years Old 1990

 • Barva: Hřejivě jantarová
 • Aroma: Podobné intenzity jako extra staré jamajské rumy, postupně se stává více vínovým, bohatým na sušené hrozny a pižmové tóny, celkové podání je sladké a hluboké
 • Chuť: Elegantní měkkost a žvýkací charakter, nalezneme léčivé byliny, kávu, mochnu, kolu a skořici. Díky bohatým vínovým tónům sherry není přehnaně sladká. V teplé, jemné dochuti se nám otevřou vínové, kořenité tóny s aroma sušených fíků s ozvěnami Barolo Chinato nebo svařeného vína.
 • Destilace: Rum Nation Demerara 25 Years Old 1990 vzniká z melasy cukrové třtiny v britské Guyaně. Jedná se o jednoročníkový rum z kotlíkového destilačního zařízení.
 • Zrání: Hlavní staření z celkového podílu 25 let probíhá v sudech z amerického dubu po bourbonu, a ze kterých rum získá krémovou sladkost. Následné uložení do sudů po sherry Oloroso zvýrazní kořenitý charakter rumu.

Ještě jemnější a elegantnější než předchozí verze lahvovaná v roce 1989, s výraznějšími tóny oloroso sherry: velmi připomíná staré whisky Speyside.

Velký rum bohatých vínových tónů sherry s aroma sušených fíků a ozvěnami Barolo Chinato.

Závěr

Náš klub pokračuje další měsíc a i nadále budeme pro vás vyhledávat destiláty rozmanitých chutí z celého světa, ať už budete mít zájem o rumy, whisky, nebo o překvapení, kdy druh destilátu necháte vybrat nás.

Přejeme neobyčejné chuťové zážitky.

Objednávka členství