Historie a výroba vodky – 2/2

Historie vodky na Ukrajině

Vodka se na ukrajinské půdě objevila ve čtrnáctém a patnáctém století – tedy dříve než v Rusku a Polsku. Ve čtrnáctém století byla destilace spontánní. Lidé jezdili pálit pro vlastní potřebu v okolních vesnicích, osadách a městech.

V sedmnáctém století začali hejtmani vydávat univerzálie s povolením pro jednotlivce vyrábět a prodávat vodku (horilku). Ovšem původ horilky (a jejího názvu) nelze definitivně vysledovat, ale předpokládá se, že pochází z oblastí pěstování obilí, které nyní zahrnují Polsko, Bělorusko, Ukrajinu a západní Rusko.

Již od prvopočátku se vodce na ukrajině říka Horilka (domácí výroba pak Samohon), což vede k přesvědčení, že název Vodka byl prvně užit v Polsku. Dlouhou tradici má vodka i ve Skandinávii (ovšem Finsko bylo dlouho okupováno ruskem).

Další specifikum ukrajinské vodky (horilky) je výroba z ječmene, oproti „bramborovým“ variantám z Ruska či Polska a také přimíchávání různých přírodních tinktur („aromat“). Mezi nejčastější tinktury patří celé kusy rostlin a nebo různých ukrajinských regionálních nápojů, např. pepř, zimolez, nať, starka, mochna nátržník, česnek, zubrivka, henjora, kmín, ořešák královský, mastichin (kombinace vodky s mastichou zalitý skořicí), hřebíček, muškátový oříšek, pomerančová kůra s následnou destilací a přidáním cukru. Novinkou bývá i chilli paprička.

Historie vodky ve Švédsku

Až do 50. let, vodka nebyla používána jako označení pro švédské destilované nápoje, který byl místo toho nazýván brännvin (“pálit-víno”). Etymologie tohoto slova vychází z holandského Brandewijn, který je ovšem základem slova brandy. Tento nápoj se vyrábí ve Švédsku od konce 15. století, i když celková produkce byla v 17. století ještě malá.

Od počátku 18. století se výroba rozšiřovala, i když výroba byla několikrát zakázána, při nedostatku obilí. Brambory, ačkoli byly původně obilným produktem, se při výrobě začaly používat koncem 18. století a dominantními se staly od počátku 19. století.

Nejznámější značkou vodky ve Švédsku je Absolut. Pochází z města na jihu Švédska Åhus. Základy k výrobě vodky položil roku 1872 švédský vodkový magnát Lars Olsson Smith. Dneska je značka Absolut třetí největší značkou lihovin na světě a spadá pod koncern Pernod Ricard.

Výroba vodky

Suroviny pro výrobu vodky

Základní surovinou pro výrobu vodky je obilný nebo bramborový kvas, tedy suroviny obsahující škrob. Konkrétní složení závisí přímo na zemi výroby a výrobci. Ve Finsku je oblíbená vodka z ječmene, švédská vodka se vyrábí z žita a polská vodka převážnou většinou z brambor. Nicméně existují také druhy vodky, které jsou vyrobeny z vinné révy nebo cukrové řepy.

Základní suroviny se nejprve rozdrtí na malé kousky, které se nechají kvasit. Důležitý je obsah škrobů a cukrů, které poté mohou kvasinky přeměnit na alkohol. V případě výroby z obilí nebo brambor se následně přidávají enzymy pomáhající rozložit škroby na fermentovatelné cukry. Sladové obilí, ovoce a cukrová řepa nepotřebují dodatečně pro kvašení cukry přidávat.

Destilace a filtrace vodky

Další fází je několikrát se opakující destilace v destilačních kolonách, což znamená oddělování čistého alkoholu a vody. Ve výsledku takový meziprodukt obsahuje 80-95 % alkoholu.

Před lahvováním se vodka ještě čistí a ředí. Čistota je jedním z nejdůležitějších faktorů určujících kvalitu vodky. Filtrace probíhá pomalým překapáváním destilátu přes aktivní uhlí. Jednotliví výrobci určují druh aktivního uhlí: využívá se uhlí ze dřeva (bříza, olše), nebo křemičitý písek, ale někteří filtrují skrze průzračné křišťálové diamanty neboli vulkanické lávové kameny (Island).

Co rozhoduje o kvalitě vodky

Na rozdíl od rumů a whisky, kde kvalita závisí na délce zrání v dubových sudech i na použitých surovinách, které jim dodávají jejich typické a unikátní chutě a aromata, u vodky lze říci, že její kvalita se odvíjí zejména od procesu destilace a filtrace.

Čím více je destilovaná a čím čistší je výsledek filtrace (v závislosti na zvoleném zdroji aktivního uhlí), tím lépe. U Ukrajinské a skandinávských vodek je také veden důraz na původ a složení vody.

Konzumace vodky a její vliv na zdraví

Vodka je jeden z nejoblíbenějších alkoholických nápojů po celém světě. Vodka je také oblíbený destilát s neutrální chutí, který se používá pro přípravu mnoha koktejlů.

Více o koktejlech z vodky se dočtete zde – Koktejly z vodky – ALKOHOL DRINK.

Pokud se konzumuje vodka čistá, bývá ledově vychlazená a nalévá se do sklenic bez ledu.

V prodeji jsou i ochucené vodky a pak také mixdrinky (ready to drink), tedy již namíchané koktejly nejčastěji ve složení vodka/limonáda.

V mnoha východních zemích se vodka nepije samotná, ale bývá součástí tabule, kde se vodkou zapíjí uzeninové a sýrové obložené mísy.

Konzumace vodky (a alkoholu obecně) ovlivňuje hodně procesů lidského organismu.

Vodka, jako i ostatní alkoholické nápoje, lidskému organizmu škodí. Ovlivňuje hladinu cukru v krvi, centrální nervový systém, sexuální a reprodukční zdraví, imunitu, kosterní a svalové systémy a vyvolává závislost.

Všechny díly