Hoegaarden – Belgické pivo

Belgičané jsou mistři ve vaření piv a mají podobně jako Češi velmi dlouhou pivní tradici. Pro obě země je pivo součástí jejich kultury, národní identity a historii země.

Co se ovšem trochu liší, to jsou chutě belgických a českých piv.

Zatímco česká piva bychom mohli považovat za klasická se spodním kvašením, oproti tomu belgická piva lze často považovat za speciály a netradiční piva – například belgické pivo Hoegaarden nese prvky ovoce a lehkosti. Česká piva se zase vyznačují hořkostí a hloubkou.

V tomto článku se podíváme blíže na toto netradiční belgické pivo s tónem koriandru.

Původ piva je ve vesnici Hoegaarden

Hoegaarden je typická belgická vesnice, kde se v devatenáctém století vyráběl alkohol ve velkém i na celosvětové poměry – bylo zde 30 pivovarů a asi 10 palíren alkoholu.

Hospodářská krize znamenala, že pivovary se postupně jeden za druhým uzavíraly a v v roce 1957 byl nakonec uzavřen i ten poslední.

Tradice vaření piva byla po skončení krize obnovena, ovšem zpočátku pouze speciálního piva a pouze v domácích podmínkách – v podkroví se vařilo pšeničné pivo s koriandrem a pomerančovou kůrou z Curaçaa.

Pivo si získalo ohromnou popularitu a stalo se natolik oblíbeným, že výroba přešla z domácích podmínek zpět tam kam patří, tedy do pivovaru – vznikl tak pivovar Brouwerij Hoegaarden.

Zde se pivo vařilo od roku 1980 do roku 1988, kdy pivovar vyhořel a majitel ho prodal.

Nový majitel se v pivu už nějakou dobu vyznal a pivovar se zařadil ke značce inBev. Hoegaarden se nikam nestěhoval a zůstává dál ve své stejnojmenné vesnici. Dnes se tohoto piva vyrábí téměř milion hektolitrů ročně a dát si ho můžete až v 70 zemích.

Hoegaarden – jak chutná

Hoegaarden je lehký osvěžující alkoholický nápoj s nasládlou chutí, příchutí pomeranče, chmelovým nádechem a koriandrovou tečkou. Barvu má zářivě žlutou, ale lehce zakalenou. Obsah alkoholu je 5 %, stupňovitost je pak 12°.

Pivo není příliš hořké, naopak je spíše sladkokyselé a osvěžující s výraznou ovocnou citrusovou složkou.

Hoegaarden White – Witbier

Hoegaarden je tradiční bílé belgické pivo typu „ale“, které se rodí se bez filtrace a to dokvašováním v sudech a lahvích. Své kořeny má už v roce 1445.

Je to ochucené svrchně kvašené pšeničné pivo, jedná se o velmi osvěžující jemně nahořklý nápoj s krémovou hustou pěnou. Obsahem alkoholu se rovná české „dvanáctce“.

Hoegaarden Malina – Hoegaarden Rosée

Jedná se výrazně ovocné pivo s výraznou chutí po malinách. Pivo je velmi oblíbené zejména u žen, homosexuálů a příznivců sladkých chutí piv.

Prodává se v lahvích o obsahu 0,7 litru s oranžovo-červenou barvou a vůní uvedeného ovoce. Obsah alkoholu pak patří k těm nižším – pivo je to lehké a obsahuje pouze 3 % alkoholu.

Hodí se tedy pro takové to letní lehké osvěžující popíjení.

Kde ochutnat pivo Hoegaarden

Do Česka přiváží značku Hoegaarden Pivovar Staropramen – můžete ho tedy ochutnat v řetězci hospod této značky a lahvové pivo Hoegaarden pak prodávají i některé velké supermarkety.

Typická konzumace piva Hoegaarden

  • K pivu Hoegaarden patří tradiční design šestiboké sklenice (viz foto).
  • Bbelgickým zvykem je, že první pivo byste měli vypít na třikrát. Tedy na 3 doušky. Vzhledem k jemnosti chuti je to způsob, jak se osvěžit a uvolnit.
  • Sladké varianty tohoto piva lze také servírovat ve sklenicích na stopce (což je způsob typický pro belgická piva).
  • Hoegaarden se také často servíruje s plátkem citrusu nebo dokonce salátové okurky (úvodní foto). Zážitek z konzumace tak bude dokonalý jak po chuťové, tak umělecké stránce.

Proč je pivo mírně zakalené? Je to dáno přírodním kvašením v sudech a vzápětí druhým kvašením v lahvi. Pivo neprochází žádným filtrováním. Což mu dodává nejen charakteristické zabarvení, ale také nezaměnitelnou chuť.

A zajímavost na konec

Pokud si dáte pivo v Bavorsku a bude vám v něm plavat suché zrnko rýže, pivo nereklamujte. Je tam schválně, protože se kolem zrnka vytváří plynný CO2 obsažený v pivu a na hladince se pořád drží jemná pěna.