Jägermeister – Likér s jelenem

Pokud bychom měli Jägermeister charakterem přirovnat k nějakému českému alkoholickému nápoji, tak by to byl koktejl namíchaný z Becherovky a Myslivce (Staré myslivecké). A jak se říká ve filmu Tři veteráni, že Camel jsou cigarety s velbloudem, tak Jägermeister je likér s jelenem.

Jedná se totiž o bitter bylinného původu původně určený pro podávání lovcům na mysliveckých honech. Tento likér také má (stejně jako Becherovka) nezaměnitelnou ikonickou zelenou láhev. V tomto případě však hranatou.

Složení likéru

Jak už to tak u podobných likérů bývá, složení je přísně střežené výrobní tajemství. Několik ingrediencí je však známých. Jedná se tedy o 56 různých bylin, kořenů, ovoce, dřev a kůry, jako je skořice, kořen zázvoru, šafrán. Dále víme, že obsahuje citrusové kůry, anýz, lékořici a jalovcové bobule. Obsahuje také cukr a karamelizovaný cukr.

Výroba likéru

Do potravinářského lihu s neutrální chutí se vloží všechny předepsané ingredience a poté se 6 týdnů nechají macerovat. Dalším výrobním postupem je zrání v dubových sudech, to trvá celý rok. Do lahví se pak stáčí temně hnědý likér s výraznou chutí bylin a svěžími citrusovými tóny.

Původ likéru

Curt Mast se narodil v roce 1897 jako syn Wilhelma Masta, výrobce octa ve městě Wolfenbüttel v Německu. Avšak jeho vášní se stala výroba lihovin. Strávil spoustu času testováním a vylepšováním, dokud konečně nezískal dokonalou recepturu svého bylinného likéru v roce 1934 – roce zrození Jägermeistera. Ještě jako dítě Curt po škole rád pomáhal svému otci při podnikání. Bylo tak pouze přirozené, že později převzal továrnu na výrobu octa a obchod s vínem.

Curtovi bylo jasné, že aby podnik dokázal obstát v konkurenci, naléhavě potřebuje druhý zdroj příjmů. Výroba lihovin a likérů bylo něco, co Curta Masta fascinovalo. Strávil ve své dílně mnoho let přípravou různých směsí a jako vedlejší produkty dokonce prodával likéry se zvláštními názvy, třeba „Planoucí láska“. Postupně se stala výroba lihovin stále se rozšiřujícím oborem podnikání malé firmy. Nicméně určitou dobu trvalo, než Curt Mast přišel na recepturu destilovaného likéru, který byl předurčen k tomu, aby se stal nejúspěšnějším bylinným likérem na svět.

Curt Mast měl rád společenský život a dával přednost stopování zvěře ve společnosti dalších lovců před osamělým čekáním na mysliveckém posedu. A možná to bylo právě tehdy, když byl ve studený podzimní den obklopen přírodou, kde nalezl inspiraci pro svůj cenný likér.

Chuť likéru

Chuť Jägermeisteru je nezaměnitelná a je jako u všech bylinných likérů trpce kořeněná. Dále je hořkosladká a ať už výslednou kompozici doplňují jakékoli ingredience, celek je dokonale jemný, s výraznými tóny bylin a svěžími citrusovými podtóny.

Způsob konzumace likéru

Tento drink se pije nejčastěji čistý a to ledově namražený (až -18 stupňů), tedy přímo z mrazáku, nebo s několika kostkami ledu ve sklence.

Je však také součástí mnoha koktejlů a to jak studených, tak i teplých. Často se podává s pomerančovým džusem, Coca-Colou, energetickými nápoji (tzv. nastřelený), tonikem nebo ledovým čajem.

Pro zahřátí ho přidejte do teplého černého čaje s trochou javorového sirupu. Osvěžující long-drink zase získáte přidáním ledu, limetky a zázvorového piva.

Marketing likéru

Jako u každé slavné značky i zde funguje marketing. Ať už se jedná o legendu (zjevení religiózního jelena s křížem mezi parožím svému lovci a ten ho v úžasu neulovil – tenhle jelen je zkrátka univerzál), vymýšlení dalších alternativ a příchutí tohoto nápoje (např. se zvýrazněným zázvorem) i vymýšlení nových koktejlů a způsobů konzumace jak je popsáno výše.

Tento likér se tak v současné době úspěšně rozšiřuje a vyváží do více něž 40-ti zemí celého světa.

Závěr.

Ikonická zelená láhev byla prý speciálně vyvinuta tak, aby byla nerozbitná. a na lovech se při pádu nerozbila. Což se tedy příliš nepovedlo, to může fungovat pokud spadne do mechu, nebo lesní půdy, ale pokud se jedná o kameny, tam nevydrží. Ala i tak vzbuzuje dojem jisté masivní robusnosti a odolnosti.

Podobně jako horké s sladké Bombardino si vychutnáte v italských Alpách, tak při lyžování v těch německých se setkáte v lyžařských střediscích v každém ski baru s tímto likérem i v jeho horké formě. Tam je doma.