Jak doma správně pečovat o víno

Drtivé většině konzumentů vína stačí víno zakoupené v nejbližším supermarketu a lednice umístěná v kuchyni. A není to vůbec nic proti ničemu.

Pak jsou zde ale milovníci vína a ti chtějí něco trochu jiného. Víno je pro ně vášní i koníčkem a tito lidé kvalitní a oblíbená vína rádi vyhledávají, ochutnávají a také sbírají.

Pro tato vína pak kupují domácí vinotéky, které jejich sbírkám zajišťují tu nejlepší možnou péči, dokud se je nerozhodnou ochutnat.

Pojďme se podívat, jaké jsou možnosti domácí archivace vína, a nezáleží přitom na tom, zda vlastníte vinný sklep, nebo zda bydlíte třeba v paneláku na sídlišti.

Každá varianta má své řešení.

Domácí vinotéka zvládne více než lednice

Pokud si dáte skleničku vína jednou či dvakrát za týden, domácí lednice vám nabídne dostatečný prostor pro jednu až dvě láhve a bude pro vás naprosto ideálním řešením.

Jestliže ale potřebujete skladovat lahví vína více, budou pro vás nejlepším řešením domácí vinotéky. Není to jen lednice s prosklenými dveřmi jak by se mohlo na první pohled zdát. Vinotéky udržují podobně jako lednice uvnitř konstantní teplotu a také chrání svůj obsah proti UV záření. 

Kvalitnější a dražší modely vinoték pak mají také integrován antivibrační systémem a poskytují tak vínu ty nejlepší podmínky k jeho skladování, protože jestli vínu něco škodí – jsou to vibrace.

U větších spotřebičů očekávejte i dvě teplotní zóny, díky nimž můžete v jedné lednici chladit více druhů vín. Ceny se liší samozřejmě podle velikosti a vybavení, nejlevnější pořídíte od pěti tisíc korun, k dostání jsou ale i vinotéky za vyšší desítky tisíc.

Nejmenší modely se vyrábějí en na pár lahví a volně je umístíte třeba na kuchyňskou linku. Střední modely se umísťují pod kuchyňskou linku a mají velikost přibližně užší myčky na nádobí. Do takové vinotéky se již dají uskladnit desítky lahví vína.

Ušlechtilé víno si žádá péči na úrovni Domácí vinotéka mu ji zajistí, a navíc může být přitažlivým kusem nábytku jak v kuchyni, tak v obývacím pokoji. Designové kousky vinoték v nerezovém a dřevěném provedení se pak pohybují i vysoko přes sto tisíc korun.

Vinný sklep versus vinná komora

Pro velké milovníky vína je zde i možnost pronajmout si sklep nebo také box ve vinotéce. Ovšem to je stejné jako trezor v bance. Máte tam pouze omezený přístup a nemůžete se kdykoliv kochat.

Pokud máte vlastní dům, či jiný vhodný objekt, je vybudování vinného sklepa pro milovníka vína ideálním řešením.

Správně vybudovaný vinný sklep si umí udržet stálou teplotu i vlhkost sám o sobě, tedy aniž by bylo nutné ho aktivně větrat, vytápět, nebo chladit. To má značné benefity v nulových provozních nákladech. Naopak pořizovací náklady mohou být značné. Ale to je u každého objektu individuální.

Pokud je ve vašich podmínkách vybudování vinného sklepa nemožné, či nevhodné, i to lze řešit. V takovém případě se vyčlení vhodné prostory v bytě či domě k vybudování vinné komory.

Jedná se o místnost, kterou byste chtěli vínu věnovat. Záleží na vašich možnostech a požadované velikosti. V bytě to může být klidně spižírna či komora, kterou odizolujete polystyrenem a vybavíte klimatizací. Vznikne tak vlastně domácí vinotéka dané místnosti přímo na míru. V takovém případě však je potřeba počítat nejen s pořizovacími náklady, ale i provozními, tedy servisem kompresorů a elektrickou energií potřebnou na provoz.

Je tedy dobré předem vědět, jaký typ uskladnění pro svá vína vzhledem k vašim možnostem zvolíte. Existují dva druhy: pasivní a aktivní. Pasivním se rozumí, že udrží vhodnou teplotu a vlhkost a je správně odvětrán, a to bez pomoci klimatizace a techniky. U tzv. aktivních vinných komor se o vhodné podmínky stará správně dimenzovaná chladící technika.

O domácích vinotékách

  • Levnější klimatizované vinotéky nabízejí jen jednu zónu, v níž se ale teplota také mírně liší – teplejší vzduch, vhodný pro červené víno, se drží nahoře a chladnější vzduch, vyhovující bílému, je dole. V temperovaných modelech můžete separátně nastavit teplotu po jednotlivých samostatných oddílech.
  • Levnější domácí vinotéky pojmou několik lahví, modely vyšší třídy, které ocení vášniví vinaři, dokážou uchovat až několik set lahví vín. Pokud ovšem potřebujete takovou velkou vinotéku, je už vhodnější zvážit vybudování vinného sklepa, Nejedná se o zrovna levnou záležitost a to a jak investičně, tak i provozně. Samostatnou kapitolou jsou pak gastro provozy, ale zde se vína většinou příliš dlouho neskladují, minimálně v těch lepších restauracích. Ale existují i výjimky, kde mají ve vinných lístcích v nabídce i předválečné láhve.
  • Většina vinoték umožňuje nastavení teplot v rozmezí zhruba od 3 do 20 °C. Víno nesmí nikdy přemrznout, to je nejdůležitější, jinak bude navždy znehodnoceno, proto by mělo být zařízení vybaveno pojistkou, která spotřebič vypne, když se teplota začíná nebezpečně blížit nule.
  • Vínu nedělá dobře UV záření, proto jsou lepší dvířka vinotéky neprosklená, s tmavými skly nebo sklem s UV filtrem. Police ze dřeva lépe vypadají a pomáhají udržet správnou vlhkost. Servírovacím vinotékám nechybí kromě klasických polic ani jedna vysoká pro načaté lahve. Praktické jsou i sklopné a výsuvné poličky na sýry nebo integrovaný humidor na doutníky.

Jak skladovat doma víno

  • Pro skladování se výborně hodí vína od renomovaných vinařů, z osvědčených vinic a poloh, vína z dobrých a špičkových ročníků, harmonická, s vyrovnanými kyselinami a cukry, s dostatkem tříslovin a vyšším alkoholem.
  • Naopak se nevyplatí doma skladovat vína z běžné sítě supermarketů, která jsou většinou oblíbena právě pro svou mladost a svěžest. Taková vína jsou určena k přímé konzumaci a můžete si je kdykoliv běžně opět zakoupit.
  • Špatný uzávěr může znehodnotit celý obsah. Lahev by měla být opatřena kvalitním, dostatečně dlouhým korkem. Ale i šroubovací uzávěry jsou dnes již vhodné pro skladování vín.
  • Správní teplota skladování je základ. Pokud je víno skladováno při příliš vysoké teplotě, zraje rychleji. Příliš nízká teplota vede k vysrážení vinného kamene a barviva; v obou případech nápoj ztrácí na kvalitě.
  • Optimální teplota pro dlouhodobé skladování vín se pohybuje mezi 9–11 °C. A nesmí ale kolísat, podobně jaké vlhkost, která by se měla konstantně udržovat mezi 65–80 %. Nižší vlhkost prostředí může způsobit odpařování vína.
  • Hodnota vlhkosti by se měla pohybovat v rozmezí mezi 50–70 %, bez výraznějších výkyvů.