Jak lze dělit pijáky alkoholu a alkoholiky

Není pijan alkoholu jako pijan alkoholu a alkoholik jako alkoholik. Každý jsme originál a máme své vlastní důvody proč alkohol pijeme, v jakém množství, jak často a jakým způsobem.

Přesto lze pijáky alkoholu, ale i alkoholiky rozdělit do několika skupin podle typických znaků jejich konzumace alkoholu. Ať už se jedná o takzvané nárazové pití, což je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) konzumace více než tří piv nebo tří dvou decilitrů vína najednou.

Kolik alkoholu je ještě přiměřeně

  • Podle současných doporučení je za umírněnou konzumaci považováno 10 g alkoholu pro ženy, což je 125 ml vína, malé pivo nebo malý panák tvrdého alkoholu na den.
  • Pro muže je to 20 g alkoholu za den.
  • Pít byste ale neměli denně a lepší je pravidelné popíjení malých dávek než se jednou za čas opít ve větší míře.
  • Obecné doporučení je, že alespoň dva dny v týdnu byste neměli pít vůbec.

Jak lze dělit pijáky a alkoholiky

Víkendový piják

Víkendoví pijáci se vyznačují tím, že si na alkohol během pracovního týdne ani nevzpomenou, přes týden alkohol prakticky vůbec nepijí, protože se věnují práci a nemají tak čas ani důvod k pití alkoholu.

Ovšem to co si přes týden upírají si bohatě vynahradí o víkendu. Mívají pocit, že si o víkendu mohou dovolit totálně vypustit páru. A tak se pravidelně přes víkend opíjejí.

Tento způsobe konzumace ale představuje skryté nebezpečí. Pravidelné víkendové opíjení může totiž z dlouhodobého hlediska vést ke zdravotním problémům i vzniku závislosti.

Týdenní piják

Týdenní pijí to má přesně opačně, než ten víkendový.

Týdenní piják pije alkohol pouze během pracovního týdne, aby ho takzvaně přežil. Řeší pracovní i rodinné problémy a starosti a alkohol je pro něj formou, jak ihned upustit páru a rozředit stres.

Může to být jedna sklenka k obědu a pak ještě pár skleniček odpoledne či večer. Týdenní piják má víkend jako obdobím klidu odpočinku od alkoholu, kdy nepije a dopřává si regenerační detox. O víkendu nemusí řešit žádné pracovní problémy a tak nemá důvod k pití.

Ale i tento způsob konzumace alkoholu je nebezpečný, protože alkohol jako prostředek ke zvládání stresu a problémů je rychlá cesta do závislosti. Navíc pokud to pět dnů za sebou s alkoholem přehání, o víkendu je vyčerpaný. A místo aby relaxoval a dělal co ho baví, zbavuje se prakticky týdenní kocoviny.

Rituální piják alkoholu

S jistou pravidelností si tento typ dopřeje něco ostřejšího každý den. Skleničku či maximálně dvě k obědu či večeři, jen tak na chuť. Častá je také sklenice alkoholu po návratu domů z práce, alá J. R. Ewing.

Tihle lidé nepijí, aby se opili, je to pouze jejich rituál, na který si postupem času navykli.

Tento druh pití je vcelku neškodný, pokud rituální piják zůstane u té své jedné skleničky, nebo občas maximálně dvou. Ovšem zpozornět je potřeba, pokud ve chvíli, kdyby se množství skleniček začalo zvyšovat.

Abstinent

Abstinent prakticky alkohol nepije. Ovšem chce to silnou vůli a tolerantní okolí.

Pokud se abstinent nechá vyhecovat, ať kvůli své slabší vůli, nebo kvůli tlaku okolí, bývá to vždy průšvih, protože jeho tělo není na alkohol zvyklé a stačí mu tak i malé množství alkoholu k tomu, aby se opil a pak sec pod vlivem alkoholu choval nepředvídatelně.

Může to být smích, pláč smutek, agresivita, přebytek energie, kterou je potřeba vybít. Někdy to končí jen ostudou, jindy zraněním, občas i smrtelným.

Nahoru a pak zase dolů

Tihle lidé mají dva stavy – buď nepijí vůbec, nebo pijí moc.

Alkohol je pro ně způsob, jak řešit momentální situaci, ve které se nacházejí, jak potlačit negativní pocity a naopak posílit ty příjemné. Jde o poměrně běžné pití na žal, nebo na kuráž, které je ale zároveň velmi nebezpečné.

Alkohol ale žádný problém nevyřeší, naopak, a náladu zvedá jen na krátkou dobu.

Tento druh pijáků ale svůj mozek ale učí, že když je problém, je potřeba se napít. A to je často rychlá cesta ke vzniku závislosti. Existuje jediná možnost, učit se zpracovávat bolest a trable jinak.

Sociální piják alkoholu

Tito lidé alkohol příliš nepijí, doma zpravidla vůbec, občas si dají snad jen nějaké to pivo k nedělnímu obědu.

Alkohol pijí zejména ve společnosti. Pijí, když jdou do hospody s kamarády, což je pro ně vlastně společenská událost, způsob, jak se družit s okolím a netrhat partu. Pijí pokud jdou třeba na ples, nebo na fotbalový zápas s přáteli.

Tento způsob konzumace alkoholu je zpravidla bezpečný, pokud takové pití nekončí pravidelně opilostí a silnou kocovinou.

Kvartální alkoholik

Kvartální alkoholik je člověk, který alkohol téměř nepije a nemá k němu prakticky žádný vztah. Ovšem párkrát do roka tzv. uklouzne a opije se prakticky do němoty.

Většinou se tak stává při různých společenských příležitostech, rodinných či pracovních oslavách, při setkáních přítel, či různých kulturních akcích, apod.

Tento způsob konzumace alkoholu je velmi nebezpečný, protože se jedná prakticky o nárazové pití, kdy člověk, který není na alkohol zvyklý zažívá silnou intoxikaci. Pro jeho tělo to znamená velký nápor a zdravotní riziko.

Hladinkář

Hladinkář je člověk, který sice nepije alkoholu příliš mnoho najednou, ale zase o to častěji. Ráno si dá většinou pivo nebo panáka a pak alkohol přes den průběžně doplňuje, někdy pouze po malých doušcích.

Specifickým rysem těchto hladinkářů je, že si celý den udržují neustále hladinku alkoholu v krvi, i když třeba jen velmi nízkou a střízliví bývají pouze pár hodin denně, zpravidla před probuzením.

Tento způsob pití představuje zdravotní riziko, protože alkohol je přítomen v těle prakticky neustále a tělo se s ním musí potýkat a nemá tak žádný čas na regeneraci. Tento druh konzumace alkoholu často vyústí v následné zdravotní problémy. Nejlepší je vše řešit s odborníky již v zárodku.

Alkoholik

Alkoholik je člověk, u něhož již zcela propukla závislost pokud se mu alkoholu nedostává, cítí se diskomfortně a toto se může projevit i fyzickými projevy, jako například pocením, nebo třesem.

Alkoholikovi je už zpravidla vše úplně jedno a alkohol jeho tělo pravidelně vyžaduje.

Zvláštní formou jsou tzv. skrytí či tajní alkoholici a to zejména mezi ženami. Dokáží pít skrytě, mnohdy i desítky let, aniž by to na nich jejich okolí poznalo. Jejich tělo dokáže s alkoholem běžně fungovat a pokud mu ho dodávají v pravidelných dávkách, nevyskytují se u nich žádné zvláštní excesy.

Pro okolí bývá jejich alkoholismus většinou velkým překvapením. V těchto případech je nutné vyhledat odbornou pomoc. Za roky pravidelné konzumace alkoholu u nich také často dochází k nevratnému poškození vnitřních orgánů a propuknutí chronických onemocnění.