Jak na alkoholový detox 3/3 – praxe

Ve třetím posledním díle tohoto článku se konečně dostáváme k procesu samotné detoxikace organismu od alkoholu.

Proces detoxikace

Napište sami sobě dopis

V prvních hodinách detoxikace můžete svým opilým já napsat dopis tomu střízlivému, kde mu vysvětlíte důvody, proč chcete přestat pít a v co doufáte v budoucnosti. Až začne být detox náročný kvůli fyzickým příznakům, můžete si tento dopis číst, aby vás motivoval.

Kým byste chtěli být? Za co se stydíte? Neodhánějte negativní emoce. Napište si, kvůli komu se snažíte přestat pít, komu jste pitím ublížili, jak jste ublížili sobě a těm, které milujete. Napište si hodnoty, podle kterých byste chtěli žít a proč.

Trénujte uzemňovací techniky

Uzemnění, které se podobá vědomému prožívání, je série vědecky podložených technik, které vám pomohou překonat období, kdy budete mít extrémní chuť pít tím, že se soustředíte na přítomný okamžik.

Když začnete toužit po skleničce, všemi smysly si představte, co leží před vámi. Pokračujte v tom tak dlouho, až nutkání pomine. Můžete zkoušet různé techniky, pokud na vás nezabírá jen jedna. Trénujte si například následující:

  • Popište podrobnosti o vašem prostředí, aniž byste ho soudili. Můžete si například všimnout, že koberec je huňatý a měkký, stěny jsou modře vymalované, na stropě je prasklina a vzduch svěže voní.
  • Přerušte tok svých myšlenek tím, že budete jmenovat věci z nějaké kategorie, třeba exotické ovoce, nebo země světa v abecedním pořadí.
  • Fyzicky se uzemněte tím, že si lehce zacvičíte, nebo rukama přejedete po strukturovaném povrchu.
  • Myslete na příjemné věci: jmenujte svá oblíbená jídla nebo oblíbené seriálové postavy.
  • Pomyslete si, nebo nahlas vyslovte prohlášení, které vám pomůže s odhodláním, třeba „Já to dokážu.“

Pijte hodně vody

Abstinenční příznaky často zahrnují zvracení a průjem, které vás snadno mohou dehydratovat. Nezapomínejte proto pít hodně vody, abyste tekutiny doplnili. Můžete také vyzkoušet iontové nápoje, které doplní ztracené elektrolyty, ale vy nebo váš partner byste je měli omezit na jeden až dva denně. Vysoký obsah cukru v těchto nápojích může ve velkých dávkách váš stav spíše zhoršit.

Jezte co nejvíc můžete

I když pravděpodobně nebudete mít příliš chuti k jídlu, potřebujete živiny, abyste detoxikaci zvládli. Nenuťte se do velkých a těžkých jídel – mohlo by se vám udělat špatně. Dál pravidelně jezte třeba připravená zmražená jídla, pokud jste příliš slabí na to, abyste opustili dům. Místo svačinek si raději dejte potraviny, které nahradí živiny, jež jste během detoxikace ztratili.

Jděte na čerstvý vzduch

Když budete zavření celé dny doma, lépe se vám neudělá. Když se alespoň na pár minut posadíte ven na slunce a nadýcháte se čerstvého vzduchu, prospěje vám to mnohem více.

Cvičte

Nebudete ve stavu, kdy byste uběhli maraton, ale pokud můžete, měli byste se hýbat. Dlouhé sezení je špatné pro duševní i fyzické zdraví. Fyzická aktivita pomáhá vylučovat endorfiny, které působí proti depresi a úzkosti, které detoxikaci mohou provázet. Jděte na krátkou procházku nebo se pořádně protáhněte, abyste vaše tělo udrželi v pohybu.

Všímejte si svého stavu

Mluvte se svým partnerem a říkejte mu, jak se cítíte. Nejen, že vám čas rychleji uteče, ale také bude mít on lepší přehled o tom, zda je nutné zavolat vám lékařskou pomoc

Pokud potřebujete další detox, zvažte odbornou pomoc

Lidé často detox od alkoholu vzdají kvůli nepříjemným fyzickým a psychickým příznakům. Neznamená to, že jste slabý člověk. Znamená to, že byste se o to měli pokusit znovu. Pokud je to váš případ, možná budete potřebovat odborný dozor. Zkuste si najít léčebnu, kde vám s odvykáním pomohou.

Po detoxikaci

Buďte připraveni na reziduální účinky

I když by abstinenční příznaky měly do týdne odeznít, některé věci můžete pociťovat ještě za několik týdnů. Zahrnuje to podrážděnost, bolest hlavy a nespavost

Vyhledejte psychologickou pomoc

Odvykající alkoholici často trpí depresí, úzkostí a mnoha dalšími psychickými problémy. Je proto velmi důležité probrat vaše pocity s terapeutem nebo psychologem. Pokud se uzdravíte fyzicky, ale nevezmete v potaz své duševní zdraví, je riziko recidivy velmi vysoké.

Přidejte se k terapeutické skupině

I když jste úspěšně zvládli detox, je třeba si vybudovat záchrannou síť lidí, kteří vám pomohou v dalším boji s alkoholem. Kromě přátel a rodiny vám může pomoci právě skupina.

Mnoho lidí v těchto skupinách má za sebou totéž, co prožíváte vy, a mohou vám poskytnout cenné rady a pomoc. Zavolejte jim, když vás přepadne chuť na skleničku, nebo potřebujete poradit.

Najděte si nové koníčky a zájmy

Vaše předchozí aktivity pravděpodobně zahrnovaly pití alkoholu, takže zdravý život znamená nové činnosti, které nahradí ty staré.

  • Vzpomeňte si na činnosti, které jste rádi dělávali, ale nějakou dobu jste se k nim nedostali. Obnovit vaše staré koníčky vám může vrátit dobrou náladu a pozitivní myšlení.
  • Vyzkoušejte také činnosti, které vám dávají smysl, třeba dobrovolnickou práci, nobo něco co vás bude motivovat a inspirovat.

Pozor na nahrazení jedné závislosti jinou

Odvykající alkoholici často nahradí alkohol jinou návykovou látkou, třeba tabákem nebo kofeinem. Tyto závislosti však mohou být zrovna tak škodlivé. Místo abyste vytloukali klín klínem, se snažte o život úplně bez závislosti.

Naučte se zvládat chuť na alkohol

Nevyhnutelně se dostaví silná chuť na skleničku. Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste tato období dokázali překonat.

  • Vyhýbejte se spouštěčům. Pokud ve vás určití lidé, místa nebo situace vzbuzují nutkání pít alkohol, měli byste se jim vyhýbat. Jestliže vás staří přátelé nutí pít, možná je budete muset ze svého života vyškrtnout.
  • Naučte se říkat „ne“. Nebude možné se vždycky vyhnout situaci, která zahrnuje alkohol, takže se připravte na to, že nabízený drink odmítnete.
  • Naučte se rozptýlit, když vás přepadne chuť na alkohol. Můžete se jít projít, poslouchat hudbu, projet se autem, nebo dělat cokoliv jiného, co vám pomůže na chuť zapomenout.
  • Mluvte s lidmi. Buďte otevření a nesnažte se svou chuť na alkohol skrývat. Pokud máte střízlivého mentora nebo partnera, promluvte si s ním, kdykoliv pocítíte chuť pít.
  • Připomínejte si, proč jste přestali pít. Když vás přepadne chuť na skleničku, vzpomeňte si na to, jak náročné bylo přestat, a jaké důvody vás k tomu vedly.

Buďte připraveni, že přijdou těžké časy

U abstinujících alkoholiků je recidiva bohužel velmi častá. Když jednou uklouznete, neznamená to, že jste selhali. Použijte všechny dovednosti, které jste se na své cestě naučili, a úspěšně překonáte i chvíli, kdy jste se znovu napili.

  • Okamžitě přestaňte pít a odejděte z místa, kde jste se napili.
  • Zavolejte svému mentorovi nebo lidem ze skupiny a řekněte jim, co se stalo.
  • Nezapomeňte, že jedno klopýtnutí neznamená, že jste zahodili veškerý pokrok.

Varování

  • Nikdy byste se neměli o detoxikaci pokoušet bez konzultace s lékařem. Ten odborně posoudí vaši situaci a určí, zda vám hrozí riziko závažných komplikací. Pokud ano, pravděpodobně vám doporučí odvykání ve speciálním zdravotnickém zařízení.
  • Nikdy se o detox nepokoušejte o samotě. Je to velmi nebezpečné a hrozí vám dokonce smrt. Vždycky někoho požádejte o to, aby s vámi alespoň první tři dny zůstal.

Všechny díly