Jak pít alkohol, aby to vaše tělo vydrželo

V souvislosti s alkoholem se vyskytuje velké množství lidových přísloví a slavných hlášek z filmů.

Namátkou například:

  • Tělo by mělo jít do hrobu zhuntovaný.
  • Kdo nezvrací, pije pod svoje možnosti.
  • Kdo pil umřel, kdo nepil umřel taky.

V tomto článku se zaměříme na to, jak konzumovat alkohol s přijatelným rizikem, tedy aby naše tělo sice šlo do hrobu zhuntovaný, ale tak, aby nám ještě do poslední chvíle sloužilo my si tak měli možnost vychutnat všechny ty báječné chvíle, které alkohol nabízí a zároveň se vyhnuli rizikům spojeným s jeho nadměrnou konzumací, tedy především poškození vnitřních orgánů.

Lékařské výzkumy

Faktem však je, že podle nejnovějších lékařských výzkumů alkohol lidskému tělu škodí, a to v jakémkoliv jeho množství. Jako výjimka se uvádí alkohol jako prevence některých kardiovaskulárních onemocnění, zde se nejčastěji hovoří o červeném vínu, ovšem oponentní stanovisko uvádí, že zcela stejně působí i jiné nealkoholické nápoje, například třešňový či višňový džus. A pak se také výzkumníci shodují na tom, že alkohol je prakticky nenahraditelný jako rychle podaný protijed při požití metylalkoholu.

Donedávna ještě lékařské výzkumy a různé studie o alkoholu uváděly, že existuje takzvaná bezpečná dávka alkoholu, tedy konzumace jen takového množství alkoholu, které tělu neškodí. Jak už je uvedeno výše, tyto výzkumy byly již překonány.

Pokud se na to díváme realisticky, absolutní abstinence se týká naprostého minima populace a je v podmínkách Česka považována doslova za extrém – kdo u nás alkohol nepije, ten je už od pohledu divný. Druhým extrémem jsou pak notoričtí alkoholici, kteří prostě bez alkoholu už nedokáží fungovat. Drtivá většina populace se pohybuje někde mezi výše uvedenými limity.

Konzumní jednotka alkoholu

Konzumní jednotka alkoholu vychází z dřívějších lékařských studií, které uváděly že vliv alkoholu na lidské tělo je v případě jejich striktního dodržování zanedbatelný. Dnes již víme, že to tak úplně neplatí, přesto lze tuto konzumaci v současné době považovat za racionální volbu, pokud se tedy již pro konzumaci alkoholu rozhodnete.

Konzumní jednotka alkoholu je alkoholický nápoj přepočítaný na obvyklé množství. které se běžně konzumuje.

Uvádí se, že do 14 jednotek alkoholu týdně lze konzumaci považovat za relativně bezpečnou. Nad toto množství už hovoříme o konzumaci rizikové. Udává se, že pokud pravidelně pijete více než 14 jednotek alkoholu týdně, měli byste se nad svou spotřebou alkoholu již vážně zamyslet.

14 jednotek alkoholu odpovídá:

  • 11 panákům destilátu (0,04), nebo
  • 9 pivům (výčepní, 0,5 l), nebo
  • 0,7 l vína, nebo
  • 7 pivům (ležák, 0,5 l)

Pravidla pro konzumaci jednotek alkoholu

  • Ženy by neměly v průměru vypít víc než 2 standardní jednotky denně.
  • Muži by neměli průměrně překročit 3 standardní jednotky denně.
  • Při popíjení při jedné situaci by se, pokud možno, nemělo vypít víc než 4 standardní jednotky.
  • Při pravidelném popíjení v těchto mezích by se mělo aspoň jednou týdně zcela abstinovat.

Jak pít alkohol racionálně

Každý člověk má na tomto světě svůj vyměřený čas, jehož délku dopředu nezná. Vzhledem k těmto faktům je nesmysl tzv. přepálit začátek, tedy denně se opíjet do němoty už v mládí. Taková konzumace alkoholu vám žádný pozitivní zážitek nepřinese a negativně zatěžuje vnitřní orgány. Na druhé straně, stejně jednou zemřete a tak zase takové to opatrné pití, kdy tělo příliš šetříte také nemá extra význam, protože můžete mít třeba játra zcela zdravá, ale zemřít můžete na rakovinu plic, nebo vás třeba přejede tramvaj.

Dodržujte při pití alkoholu následující body

  • Vyhněte se alkoholickým rituálům a nedělejte z pití alkoholu pravidlo.

Asi si pamatujete na seriál Dallas, kde si hlavní záporák J. R. Ewing vždy po příchodu domů hned nalil panáka whisky. Mnoho lidí se u nás v ranném kapitalismu s tímto jeho zvykem ztotožnilo a panák pom příchodu domů tak patřil k bontonu 90kových podnikatelů. Ovšem méně už se ví o tom, že tento herec (Larry Hagman) stihnul za svůj život propít hned dvoje játra.

V našich podmínkách by se mohlo jednat například o pravidelné pití piva s pracovním kolektivem v hospodě, třeba na týdenní bázi. Ne nadarmo se říká jdu na jedno nebo na dvě, slovy dvanáct. Při takovém pití piva vypijete vždy více než zamýšlíte.

Neotvírejte si pravidelně láhev vína večer s partnerem, například při sledování filmu. Neznamená to, že se toho zcela zřeknete, ale udělejte si to vzácnější, prostě jen občas.

  • Vyhněte se vysoce procentnímu alkoholu a řeďte.

Mnoho lidí pije alkohol pouze ze sociálních důvodů. Jsou prostě ve společnosti jiných lidí, kteří alkohol pijí a nechtějí si připadat v kolektivu divně.

Italové jsou mistři v nízkoalkoholických koktejlech, likér Aperol obsahuje pouze 11% alkoholu, Campari obsahuje pouze 25% alkoholu, ad. Proto koktejly připravené z nejen z těchto, ale i mnoha dalších, zejména italských likérů, neobsahují příliš alkoholu a tak při jejich celovečerním popíjení ani příliš alkoholu nevypijete.

I odborní degustátoři si alkohol ředí, vysoce procentní alkohol se prakticky nedá pozřít tak, abyste si na něm pochutnali, protože chuť alkoholu všechny ostatní chutě přebije. Ředí se slivovice, ředí se silné rumy i silné whisky.

Pro mnohé to možná bude překvapení, ale ředí se i pivo. Pokud například potřebujete večer ještě pracovat a k práci si otevřete silnější pivo, brzy nebudete už práce schopni. Pokud toto pivo naředíte vodou, vydržíte pracovat s čistou hlavou mnohem déle. Ne nadarmo se dříve vyrábělo slabé pivo například pro skláře či hutníky. Dnes už se průmyslově téměř nevyrábí, ale můžete si ho sami připravit pouhým naředěním silnějšího piva doma.

Ředí se běžně i víno a vinný střik je neobyčejně osvěžující nápoj.

Ředí se i anýzovky a tak z jednoho malého panáka můžete mít i třetinku osvěžujícího nápoje, stejně jako ouzo pijí třeba Řekové.

  • Nepijte alkohol každý den.

Pokud se už večer alkoholu napijete, zpravidla u jedné sklenice nezůstanete. Pokud počáteční chuť na alkohol překonáte, za pár minut se budete už věnovat něčemu jinému a na alkohol už ten den zcela zapomenete.

Šetřete si konzumní jednotky tak, aby vám vydržely až do konce týdne a nepřekračujte je.

Zdravotní benefity při dodržení výše uvedených pravidel

  • Nezažijete kocovinu a nebudete vědět, co je to bolest hlavy po požití nadměrného množství alkoholu.
  • Nebudete v důsledku konzumace alkoholu zvracet, což není nic jiného, než obranná reakce těla na požití jedu – alkoholu.
  • Budete lépe a nepřerušovaně spát.
  • Vaše tělo bude mít dostatek času na regeneraci.
  • Nebudete po alkoholu zbytečně tloustnout.