Jak si vybrat domů vhodnou vinotéku

Češi patří k národům, kteří si potrpí na točené pivo. Mnoho pivařů o sobě tvrdí, že podle chuti piva pozná rozdíl mezi tím, zda jde o točené pivo ze sudu, tankové pivo, nebo lahvové pivo.

Možná vás napadne, že když jsou Češi podle světových statistik doslova přeborníci v konzumaci piva a také se řadí mezi jeho znalce, proč nepijí doma více točeného piva. Když pomineme cenu, tak je důvod zřejmý, aby se někomu vyplatilo mít doma vlastní výčepní zařízení na pivo, musel by mít opravdu značnou spotřebu piva, daleko za hranicí alkoholismu.

Pokud by vypil denně třeba osm nebo deset piv, nestačilo by to, pivo by se mu po čase kazilo, zvětrávalo by a on by strávil až příliš mnoho času sanitací výčepního zařízení. Mít doma vlastní výčep se prostě jednotlivci nevyplatí a nevyplatí se ani mnoha vesnickým hospodám, kde počítají hosty na prstech jedné ruky nepříliš zdatného truhláře.

A úplně stejné je to s domácími vinotékami.

Pokud vypijete jen pár lahví vína za rok, vinotéka pro vás nedává žádný smysl a vůbec se vám nevyplatí. Vinotéka je vhodná především pro znalce a milovníky vína, kteří si ho rádi dopřejí několikrát týdně. Mnoho lidí si vinotéku kupuje například jenom z toho důvodu, že jim ji do bytu navrhl architekt jako designový doplněk, nebo proto, že si myslí, že patří do společenské vrstvy, kde se zájem o víno a jeho znalost očekává.

Ať už je to jakkoliv, tento článek vám pomůže se zorientovat, jaké jsou možnosti, pokud tedy zrovna nejste majiteli vinného sklepa, což je historicky ten nejlepší způsob jeho uskladnění.

Co je to vinotéka

Vinotékou v domácích podmínkách rozumíme speciální chladničku na víno, které slouží především k jeho správnému uskladnění. Poskytuje mu vhodné teplotní podmínky, které jsou pro uchovávání vína klíčové. Úkolem správné teploty při skladování je ochrana vína před jeho znehodnocením, podobně, jako je tomu ve vinném sklípku. Víno uchovávané ve správných podmínkách vám pak nabídne co možná nejlepší chuťový zážitek.

Při jakých teplotách skladovat víno

Kromě tmy vyžaduje víno konstantní teplotu, absenci vibrací a vlhkost. Ta se pohybuje okolo 65 až 80 %, teplota se ale různí podle druhu vína:

  • To červené potřebuje 15 až 18 °C.
  • Růžové a bílé víno uvítá 7–12 °C.
  • Perlivá a šumivá vína, uchovávejte ho při teplotě 6 až 10 °C.

Velikost vinotéky

Určení té správné velikosti vinotéky právě pro vás a vaše potřeby je jedním z klíčových rozhodnutí.

Popřemýšlejte tedy , jakou velikost vlastně potřebujete. Kapacitu můžete určit jednoduše, zamyslete se nad svou spotřebou vína, množstvím archivních lahví vína, které vlastníte, jak často k vám chodí návštěvy, kterým podáváte víno, kolik osob ve vaší domácnosti pije víno, kolik lahví vína doma obvykle míváte a snadno tak dojdete k počtu lahví, které byste ve vinotéce uskladnili.

Běžné velikosti vinoték se pohybují od cca 10 lahví, přes 30, 60 až zhruba po 120 lahví vína.

Parametry a funkce vinotéky

Pokud máte velikost vinotéky, je potřeba se zamyslet nad tím, jaká vína obvykle pijete a jaké funkce a parametry by vinotéka měla umět.

Ty nejmenší a nejjednodušší vinotéky jsou pouze jednozónové, to znamená, že je v celém jejím interiéru stejná teplota, kterou leze sice regulovat, ale nikoliv členit na zóny.

K tomu slouží vícezónová vinotéka, kde lze v skladovat více druhů vína a zároveň mohou být všechna dlouhodobě uložena pro každé z nich ve vhodné teplotě. Bílé, červené, růžové, suché, polosladké… Každé si žádá mírně odlišní podmínky skladování. Pokud máte rozmanité chutě, vsaďte na vícezónovou vinotéku. Ta vám umožní jednoduše nastavit teplotní okruh pro každou zónu podle toho, jaké druhy v ní máte.

Výhodná je ovšem i pro ty, kteří rádi spoléhají na jeden osvědčený druh vína. Kromě běžného krátkodobého uskladnění vám totiž vícezónová vinotéka nabízí i uskladnění dlouhodobé – v jiné zóně. Budete tak mít připraveno nejen dobré víno k okamžité konzumaci, ale dokonce i archivní víno pro výjimečné příležitosti.

Vinotéky také disponují různými funkcemi, které zvyšují uživatelský komfort. Kromě LED osvětlení někteří milovníci vína ocení dotykové ovládání. K dostání je i další, více praktická výbava v podobě antibakteriální ochrany nebo filtru, který napomáhá eliminovat pachy. Vhodný může být i dětský zámek.

Chlazení a spotřeba energie

Tohle je jeden ze zásadních parametrů při výběru vinotéky – náklady na provoz. Zde je dobré zaměřit se také na energetický štítek. Skupina A vám, jak už jste zvyklí, říká, že se jedná o nejúspornější variantu přístroje. Je potřeba si uvědomit, že vinotéka spotřebovává elektrickou energii úplně stejným způsobem jako lednice a je v chodu podstatnou část dne.

Na výběr máte dva základní typy vinoték – kompresorové, nebo chlazené tepelným čerpadlem – termoelektrickým článkem.

  • Kompresorové vinotéky mohou být o něco účinnější a méně náročné na spotřebu energií. Čím levnější model, tím může být hlučnější – i to je dobré sledovat, aby vás vinotéka neobtěžovala.
  • Termočlánkové vinotéky překvapí tichým chodem, avšak i tento způsob chlazení má nevýhody – například vyšší spotřebu energie a menší výkon.

Na co se dále zaměřit

Umístění vinotéky samozřejmě souvisí s její velikostí, a tím, zda je volně stojící, či vestavná. Ale všeobecně se nedoporučuje umístit vinotéku na přímé sluneční světlo, škodí to vínu a prodražuje provoz přístroje.

Prosklené dveře vám umožní eliminovat otevírání vinotéky, protože vše vidíte přes sklo. Pokud vinotéku neotevíráte příliš často, ta má méně práce s uchováním té správné teploty pro vaše láhve vína. Dnes už se sklenění dvířka běžně vyrábějí tónovaná či samozatmavovací a bývají opatřena UV filtrem.

Na výběr bývají vinotéky opatřené dřevěnými, ale i skleněnými, kovovými či drátěnými policemi. Ty dřevěné nejenže skvěle vypadají, jsou také užitečné, protože právě dřevo pomáhá udržet vhodnou vlhkost.

Jak ve vinotéce víno skladovat

Láhve s vínem by měly být skladovány vodorovně. Je to kvůli korkové zátce, která by měla být stále v kontaktu s vínem, aby nevysychala a do vína tak nepronikl vzduch.

Pokud se jedná o víno s jiným uzávěrem, pak může i libovolně stát, to umožňují některé vinotéky, do kterých je díky jejich vnitřnímu uspořádání možné vložit například otevřenou lahev vína nebo dekantér.