Jak skladovat a servírovat víno

Většina z nás koupenou láhev vína dá do spíže nebo do lednice a servíruje bílé i červené ve stejném skle. Správné skladování a vhodné servírování vám umožní si víno vychutnat ještě o kapku víc. Tak se pojďte podívat na praktické informace jak postupovat a pak je rovnou můžete i vyzkoušet.

Říká se, že většina vína na světě se vypije dříve, než by měla, tedy dříve, než dosáhne optimální kondice a dokáže nabídnout ze sebe to nejlepší. Pokud víno máme opravdu rádi, postupem času dojdeme do fáze, že si budeme kupovat více lahví, než spotřebujeme, a velmi často právě z důvodu, abychom nechali víno pár let zrát, než dosáhne jisté dokonalosti a plně se projeví jeho charakter. Ne každý však má k dispozici vinný sklípek.

Možností je v dnešní době ale více. Určitou pomocí může být klimatizovaná vinotéka na různé množství lahví, avšak v mnoha případech slouží spíše jako příruční sklad na vína, která běžně konzumujeme.

Proč je důležité, aby víno leželo

Prvním základním předpokladem je, aby vína ležela, tedy aby byl korek zevnitř neustále zvlhčován vínem. S tím také ale souvisí vzdušná vlhkost v místnosti, kde jsou vína uložena. Doporučuje se cca 65–70 % vzdušné vlhkosti, a to z toho důvodu, že korek sice zevnitř může být zvlhčován, ale pokud bude v suchém prostředí, zvenku začne vysychat a může dojít k tomu, že se víno dostane ven, respektive že se vzduch dostane do kontaktu s vínem, které pak může začít oxidovat. Vyloženě nízká vlhkost má za příčinu vysychání, vysoká pak vadí zejména kvůli plísním, které ale než samotné víno, poškodí spíše etiketu.

Jaká je ideální teplota pro skladování vína

Dalším faktorem ovlivňující zrání vína je teplota. Doporučené rozmezí pro dlouhodobé skladování je mezi 9 a 15 °C, nicméně zde je ještě důležitější než teplota jiná skutečnost, a to že tato teplota musí být stálá, tedy bez nějakých výkyvů v průběhu roku. Tedy raději vyšší teplota (tedy do oněch 15 °C), ale stálá než sice správné rozmezí teplot, které se ale bude v průběhu roku neustále měnit.

Na co dalšího si dát pozor

V neposlední řadě jsou zde ještě dva faktory.

  • Světlo – Přestože se to nezdá, je třeba také zajistit, aby víno zrálo v prostoru bez přístupu slunečního/denního světla, které opět výrazně urychluje zrání, což není vždy žádoucí.
  • Vibrace – Z dlouhodobého horizontu není dobře, aby takový prostor byl například u dálnice nebo nějaké frekventované silnice. Mírné půdní otřesy, které my vůbec nevnímáme, také zrání vína neprospívají.

Krátkodobě není problém víno skladovat v lednici, ale myslete na to, že ho musíte vyndat před podáváním dříve, aby se stihlo zahřát na požadovanou teplotu. Stejně tak je u lednice problém v otřesech, kterým se nevyhnete při každém otevření a zavření. Také hrozí, že víno natáhne okolní pachy. Pokud kupujete víno ve větším než malém množství a rádi byste ho skladovali dlouhodobě, stojí rozhodně za zvážení pořízení domácí vinotéky.

Jak správně servírovat víno

Bílé z lednice a červené v pokojové teplotě – tak jednoduché to není, pokud si chcete víno vychutnat.

Aby mělo víno při podávání optimální teplotu, je dobré ho vychladit o 2 °C níže, nalitím do sklenky v pokojové teplotě získá požadovanou teplotu. Pokud jste víno nestihli vychladit, nikdy se nesnažte dohnat to na poslední chvíli pomocí kostek ledu. Poslali byste k ledu vše, kvůli čemu jste si víno chtěli vychutnat. Teplotním šokem se ztrácí aroma, barva a víno bude mdlé.

O sklenkách obecně

Víno vám bude nejlépe chutnat z tenkostěnného, nebroušeného a nezdobeného skla. Tvar je vždy tulipánový, protože se v něm lépe koncentrují aromatické látky a rozvíjí buket. Sklenky mají stopku, za kterou se drží, aniž by docházelo k zahřívání vína. Také jakékoli zbarvení skleniček je zbytečné a akorát by vám bralo radost z přirozené barvy vína. Na vyšší úroveň pití ještě posunete, pokud bude mít vaše sklenka broušený okraj místo zaobleného. Jen tak neminete žádnou část jazyka, když budete koštovat.

Bílá vína

Skleničky na bílé víno mají menší kalich. Bílé víno se konzumuje při teplotě 8 až 10 °C, a aby si uchovalo optimální teplotu, je lepší dolévat po menších dávkách, ale častěji. Plná aromatická vína se pijí o něco teplejší, a to o teplotě 13 až 15 °C. Sklenice má baňaté tělo a užší protáhlý tvar, který se zužuje. Díky tomu se v ní mohou správně kumulovat aromatické látky.

Růžová vína

Růžové víno je na tom se skleničkou stejně jako bílé. I teplota konzumace je podobná, a to 11 až 13 °C.

Červená vína

Červená vína jsou aromatičtější, čemuž dávají vyniknout větší sklenice ve tvaru koule s širším kalichem. Mají kratší nožku než sklenice na bílé a růžové víno. Lehká červená si užijete při teplotě 13 až 15 °C, těžší o trošku teplejší, ideálně okolo 16 až 18 °C.

Šumivá vína

Prosecco, šampaňské nebo cava? Všechna šumivá vína si nejlépe vychutnáte pořádně vychlazená – a to na teplotu okolo 3 až 5 °C, aby při podávání měla teplotu mezi 6 až 8 °C. Nejlepší je vychladit vína v lednici, kde je na to dost času, šokové zchlazení v mrazáku není vhodné. Pít byste je pak měli zásadně z flétny, kterou naplníte přibližně do poloviny. Krásně se v ní vyjímají bublinky a déle v ní vydrží.

Jak už bylo naznačeno, prosecco, cava i nejznámější šampaňské patří do jedné skupiny. Všechno jsou to šumivá vína – liší se ovšem výrobním postupem, ale i svým původem. Zatímco pravé šampaňské pochází z oblasti Champagne ve Francii, cava pochází ze Španělska, nejčastěji z Katalánské oblasti. Kolébkou prosecca je pak Itálie.