Kvas – Oblíbený sovětský nápoj

Kvas  je nápoj vyráběný kvašením obilnin s mírným obsahem alkoholu (do 0,5 %).

Nápoj je rozšířený ve východní Evropě, především v Rusku, v Bělorusku, na Ukrajině, v Pobaltí nebo také v Kazachstánu a na Sibiři u Evenků, kteří ho nazývají brága.

V současnosti jsou pod názvem „kvas“ (a jeho jinojazyčnými ekvivalenty) běžně prodávány také hotově balené sycené, zcela nealkoholické nápoje s příchutí kvasu.

Je-li tradiční fermentovaný kvas prodáván jako hotově balený, bývá odlišován nějakým přívlastkem vyjadřujícím jeho tradičnost (nejpřesněji jako „fermentovaný kvas“), jako rozlišení poslouží také udávaný obsah alkoholu.

Typicky se však v teplých dnech čepuje ve stáncích na ulici.

Výroba kvasu

Při původním postupu výroby kvasu se nechá kvasit voda, mouka a tekuté sladové těsto.

Zkvašený základ kvasu se dále zředí vodou, přidají se kvasnice, cukr a aromatické přídavky a poté se uvaří. Aromatickým přídavkem může být ovoce či ovocná šťáva (třešně, maliny, citróny, aj.), anebo zázvor či máta.

Tradičně vyráběný kvas je tedy příbuzný pivu. Počáteční fáze procesu vaření obou nápojů jsou velmi podobné. Postup výroby tradičně vychází z mletí obilí, míchání s vodou, pak vaření a kvašení. Proces kvašení kvasu je kratší a není chmelen.

Kvas je fermentovaný, pěnivý mírně alkoholický nápoj s výraznou přírodní chutí a aroma žitného chleba, neobsahuje syntetické látky určené k aromatizaci ani barviva.

Technologie zpracovaní obilí vyvinutá již na počátku 20. století umožňuje zachovat vitaminy E a B, minerály a další biologicky aktivní látky.

Před užitím se doporučuje chladit nápoj pod +15 °C.

Kvas obsahuje vodu, cukr, žito-ječmenný slad, oxid uhličitý, kyselinu mléčnou, citronovou, askorbovou (vitamín C), vápník, hořčík, a spousty vitamínů – zejména vitamíny B1, B2, B6, B12, E.

Většina nealkoholických nápojů se v dnešní době vyrábí smícháním vody a koncentrátů, s přídavky barviv a různých dochucovadel a konzervantů.

Prodej kvasu

Je to nápoj aromatický, sladký, barvy žluté až tmavě hnědé, který se zejména v zemích bývalého SSSR těší velké oblibě a prodává se v tržnicích a i přímo na ulici.

Pokud budete mít při návštěvě příležitost, rozhodně ochutnejte.

Myslíme samozřejmě tradiční kvas s alkoholem čepovaný babuškami ve stáncích přímo na ulicích, tradičně v blízkosti přestupových uzlů veřejné dopravy. Je to jeden z nejzdravějších nápojů vůbec a rozhodně lepší volba, než přeslazené nealkoholické sycené limonády.

Průmyslově vyráběný kvas prodávaný v PET lahvích v supermarketech je pak pouhá imitace, náhražka, která tradiční kvas připomíná pouze jménem a příchutí.

Lokální názvy pro kvas

  • Bělorusko – квас
  • Litva – gira
  • Rusko – квас
  • Ukrajina – квас, хлібний квас, сирівець
  • Lotyšsko – kvass
  • Estonsko – kali
  • Polsko – kwas chlebowy