Na co si dát pozor při konzumaci alkoholu

Každý, kdo alespoň jednou zkusil alkohol, tak ví, že to není bezpečné. Při pravidelné konzumaci hrozí zdravotní komplikace, které mohou vyústit například v rakovinu.

V malém množství ale podle některých nemá na tělo a naše zdraví zásadní vliv. Dokonce může v některých případech i pomoci. Jedna sklenice vína nebo piva by měla pomoci strávit těžká jídla nebo pomoci usnout.

V malé míře je alkohol zdravý vs. alkohol vždy škodí

Vědci se bohužel nemohou shodnout v názoru, jak moc je alkohol nebezpečný. Pokud ho pijete v malém množství, je možný, že bude zdravý prospěšný. Tady ale bude záležet na tom, o jaký alkohol se bude jednat. Jedni si myslí, že alkohol neublíží, druzí jsou opačného názoru.

Studie uvedla, že se jí zúčastnilo na 120 000 lidí, kteří pili saké, pivo, dvě unce whisky nebo šest uncí vína. V tomto případě byl alkohol klasifikován jako jeden nápoj. A lidé, který si ho dávali jednou denně, byli označeni jako pijáci.

U této skupiny se ale ukázalo, že mají vyšší riziko rakoviny, než je tomu u lidí, kteří si alkohol dávali pouze zřídka. Mezi nemoci, kteří mají hlavně pijáci, patří rakovina hrtanu, jícnu nebo jater.

Alkohol a rakovina

Díky výzkumu se zjistila také souvislost mezi rizikem rakoviny a množství konzumovaného alkoholu. Případy rakoviny se objevily také u lidí, kteří alkoholu neholdují vůbec, tam je ale nutné brát v potaz ještě další faktory. Studie ale byla provedena pouze na Japoncích, kteří mají jiný organismus než ostatní lidé.

Proto není jasné, jestli je vhodné brát tento výzkum vážně. Lékaři se shodli na názoru, že i tento výsledek je nutné brát jako výstrahu těm, kteří se alkoholu oddávají pravidelně a ve větších dávkách.

Pokud si jednou za 14 dní zajdete na večírek a opijete se, bude vám sice ráno špatně, ale tělo to zvládne. Jestli byste si ale dopřávali každý den, už si koledujete o pořádný problém.

Alkohol opravdu zabíjí

Světová zdravotnická organizace nedávno vydala prohlášení, že globálním problémem není pouze koronavirus a s ním související zdravotní komplikace, ale také alkohol, který se drží již několik let na prvních příčkách, co se týče počtu úmrtí. Nejnovější průzkumy ukazují, že situace okolo alkoholu je velmi děsivá.

I malé množství alkoholu umí poškodit orgány

Nejnovější poznatky, které WHO uvedla, jsou jasné. I malé množství vypitého alkoholu vede k závažným zdravotním komplikacím a onemocněním, která mohou být smrtelná. WHO poslala světu zprávu, která přináší zajímavé i děsivé informace o vlivu alkoholu na naše tělo. Jedno z 20 úmrtí na celém světě způsobí právě alkohol.

Ročně se jedná o tři miliony lidí, kteří to možná jednou s alkoholem přehnali, nebo si postupně ubližovali malým dávkami. Ať tak, nebo tak, alkohol by se měl omezit celosvětově. Rok co rok sice počet úmrtí klesá, ale ukázalo se, že 2,3 milionu zemřelých jsou muži. Mnoho úmrtí bylo způsobeno tím, že opilý člověk sedl za volant nebo měl osobní problémy a svůj život ukončil sebevraždou.

Předčasná úmrtí a alkohol

I malé množství u osob, které nejsou na jeho účinky zvyklé, může způsobit zdravotní komplikace, které mohou vyústit až ve smrt. Světová zdravotnická organizace vypočítala, že 7,2 % předčasných úmrtí je spojených právě s vypitým alkoholem. Odborníci upozorňují na daný problém už několik let a chtějí, aby byli lidé více informovaní o dopadu alkoholu na zdraví.

Mezi časté konzumenty alkoholu patří až 2,3 miliardy lidí na celém světě, z toho přibližně 80 % tvoří muži. Lidé často konzumují vysokoprocentní alkohol, například vodku nebo slivovici, o něco méně procent lidí má rádo pivo nebo víno. Počet úmrtí ale naštěstí klesá, za poslední roky to bylo o 0,6 %

Alkohol a srdeční onemocnění

Dát si po těžkém pracovním dni večer skleničku vína či piva může pro mnohé představovat doslova úlevu. Pokud se tak děje čas od času, nejspíš to ani nijak nebude vadit, při četnější konzumaci se ale mohou začít objevovat potíže – například porucha srdečního rytmu.

Podle posledních lékařských výzkumů u lidí, kteří konzumovali 12 g etanolu denně (což odpovídá cca 120 ml vína, 330 ml piva nebo 40 ml tvrdšího alkoholu), byla o 16 procent vyšší pravděpodobnost rozvoje tzv. fibrilace síní (poruchy srdečního rytmu) než u lidí, kteří popíjejí pravidelně například čaj.

Fibrilace síní, která je zpravidla charakterizována nepravidelnou a často rychlou srdeční frekvencí, může způsobovat závratě a bušení srdce, lidé pak bývají zároveň náchylnější k mrtvici.

Jak již bylo uvedeno, v rámci testování narůstalo riziko fibrilace síní s množstvím vypitého alkoholu – o 16 % u jednoho malého nápoje denně, na 28 procent u dvou skleniček alkoholických nápojů denně a až o 47 % u lidí, kteří vypili denně více než 4 skleničky alkoholu.

Vědci zkoumali vztah mezi zdravím srdce a alkoholovými návyky u celkem 108 tisíc lidí ve věku 24 až 97 let porovnáváním dat ze studií ze Švédska, Norska, Finska, Dánska a Itálie, které trvaly v celkovém úhrnu 14 let.

V celkovém pohledu je riziko nepravidelného srdečního rytmu u lidí pravidelně popíjejících malé množství alkoholu poměrně nízké, i tak by si ale lidé měli být vědomi možných rizik. Jednou z negativních věcí na fibrilaci síní totiž je, že je asymptomatická a může vést k dalším závažnějším problémům, například mozkové mrtvici.

V rámci aktuální studie kromě možného vlivu na fibrilaci síní odborníci rovněž potvrdili již delší dobu propagovanou výhodu popíjení malého množství alkoholu (cca 20 g etanolu denně – necelé dvě malé skleničky vína), a to sice jeho ochranu před srdečním selháním u některých lidí.

Tato zjištění jsou důležitá především v tom ohledu, že ačkoli se přínosnost popíjení jedné sklenky vína u některých osob prokázala, nemělo by toto být doporučováno bezhlavě a bez posouzení možných rizik, včetně fibrilace síní.