Nejznámější značky armaňaků 2/2

Sempé

Sempé je francouzská značka vyrábějící pravý francouzský armagnac. Gaskoňan Abel Sempé značku založil v roce 1934. Byl to patriot, který neúnavně pracoval ve službách své země a svého regionu. Po mnoho let byl uznávaným členem odboje v batalionu Armagnac, pak senátorem pro Gers. Od založení destileri prosazoval Sempé prostou, ale náročnou filosofii: „Radost ze sdílení“. Ta platí dodnes a je vodící linkou značky a všeho co produkuje.

Pověst armaňaků Sempé pochází z tvrdé trpělivé práce sklepních mistrů a lihovarníků, optimální kyseliny vín, jemně vyladěné teploty alambických měděných kotlů a vysoce kvalitních dubových sudů ideálního vypálení. Tyto klíčové prvky poskytují jemný, hladký a kulatý eaux-de-vie, který si zachovává charakter svého terroiru a poskytuje vyvážený dlouhý finiš výborného armaňaku.

Sempé Fine pochází z oblasti Bas Armagnac a Tenerez. Jeho barva je čistě jantarová. Jeho vůně je zase ovocná s nádechem sušených švestek. Má znamenitou chuť s dlouhotrvajícím jemným dozvukem.

Vyrábí se tradičním způsobem z těch nejlepších surovin. Zraje v dubových sudech i několik desítek let. Dodává se v typických trojúhelníkových lahvích..

Delord

Výroba v rodinné destilerii začala v roce 1893, kdy se Prosper Delord se svým pojízdným destilačním přístrojem usadil ve vesničce Lannepax. Nyní již třetí generace vyrábí podle původních postupů pověstný destilát, zrající po mnoho let v dubových sudech. Rodinné vinice se rozprostírají v samém srdci kraje Bas – Armagnac, v centru jedné ze tří zákonem stanovených oblastí Appelation d’Origine Controlée.

Pro výrobu se používají tři odrůdy bílého vína – follé blanche, colombard a ugni blanc. Jednotlivé odrůdy se sbírají postupně podle zralosti. Destilace probíhá od začátku prosince do konce ledna ve dvou starých měděných destilačních přístrojích – alambic armagnacais.

Francis Lacave

Malá rodinná firma a nezávislé vinařství Bretagne d´Armagnac řídí dynamická Sonia Lacave spolu se svým bratrem Jeromem. Kromě armaňaků vyrábí také vína, lokální specialitu Floc du Gascogne, fíkové marmelády a další regionální produkty. Mají také úchvatnou kolekci ročníkových armaňaků. Jedná se o poctivé, rustikální a svéhlavé armaňaky, typické svou nasládlostí a lehkou balancí.

Prince D´Arignac

Prince d’Arignac, též přezdívaný jako „plamen terroiru“, je malým producentem, jedním z několika málo typických pro Armagnac průmysl. Značka Princ D’Arignac byla dříve natolik neznámá, že se dříve mylně považovala za obskurní nezávislou stáčírnu armaňaku.

Logicky ani nesídlí ve francouzském městě Arignac, které se nenachází v oblasti Armagnac. Titul Prince d’Arignac nesouvisí s žádným princem ani jednotlivcem, a je také třeba poznamenat, že nijak nesouvisí se značkou vín Baron d´Arignac. Tento Armagnac se vyrábí za použití kontinuálních destilace, na rozdíl od destilačních kotlů koňaku a whisky.

Baron Gaston Legrand

Armagnac Baron Gaston Legrand má na svědomí rodina Lheraud, jejíž historie sahá až do roku 1680. Vinice pro výrobu armagnacu se nacházely v Petit Champagne, nedaleko města Cognac. V roce 1970 převzal podnik Guy Leroy, který prodává koňak právě pod jménem „Cognac Guy Lheraud“.

Armagnac Gaston Legrand byl destilovaný pouze jednou a zrál v několika typech sudů z dubu černého. Nejdřív v nových, abych přijal aroma čerstvého dřeva. Poté ve starších pro malé, harmonické zrání a pro odstranění přebytečných taninů. 

Sudy s armagnacem o objemu od 700 do 1 200 litrů byly skladovány na hliněných podlahách ve sklepech postavených z místního kamene. Armagnac zpravidla nemůže stárnout déle než 40 let, a proto se po uplynutí této doby plní do skleněných kádí nebo lahví, kde se proces stárnutí zastaví. Tím se zachovají všechny nejlepší vlastnosti. Armagnac Baron Gaston Legrand během dlouhého a pomalého stárnutí získává krásnou zaoblenou chuť a jemnou vůni. 

Všechny díly