O grappě

Grappa je vinný destilát – brandy pocházející z Itálie, kde se tradičně pije jako digestiv po večeři.

Vyrábí se z matoliny, ze zbytků po lisování vína, tedy ze zbytků, které jsou považovány za odpad a používají se ke krmení zvířat, nebo jako hnojivo.

Grappa byla ve svých počátcích nápojem chudých rolníků, kteří obhospodařovali pole s révou vinnou. Majitelé vinohradů zbytky výlisků rozdělovali mezi své zaměstnance, kteří z nich pak pálili levnou kořalku – grappu.

Až později se ukázalo, že když se použije správná odrůda hroznů a pečlivě se zpracuje, tak výsledek je velmi lahodný, zejména s ohledem na skutečnost, že je vyrobena vlastně z odpadu.

V dnešní době Italové výrobě grappy věnují stejnou péči, jako Francouzi výrobě jiných brandy – koňaku a armaňaku, a její obliba nejen v Itálii, ale i ve světě stále stoupá. A tak zatímco z vinného moštu, tedy hroznové šťávy vznikají špičková italská vína, tak z odpadu po lisování vinného moštu vzniká špičková italská výrazná pálenka – grappa. 

Druhy grappy

Podle doby zrání se grappa dělí do několika kategorií:

  • Bianca

Je nejmladší, označuje se jako bílá. Lahvuje se krátce po destilaci, je čirá a v chuti suchá a čistá.

  • Affinata

Když se grappa Bianca nechá dále uležet v sudech, do 12 měsíců zrání nese označení Affinata (zralá)

  • Vecchia

Zraje 12- 18 měsíců v sudech.

  • Riserva

Zraje v sudech déle než 18 měsíců.

Grappa se může vyrábět (stejně jako víno) pouze z jedné odrůdy révy vinné, nebo z kombinace několika odrůd. A na použité odrůdě a jejím původu (terroiru) do velké míry závisí chuť výsledné pálenky.

Dalším faktorem, který ovlivňuje její chuť a vůni, jsou dubové sudy, ve kterých někteří výrobci nechávají grappy zrát. Zráním v dubových sudech grappa získává zlatavou barvu a také jí dubové dřevo předává své dřevité tóny.

Pokud se potkáte s označením Aromatica, znamená to, že držíte v rukou grappu z výrazně aromatické odrůdy hroznů. Oproti tomu grappa Aromatizzata je ochucená a obsahuje esence ovoce či bylinek, díky čemuž vznikají velmi zajímavé kombinace.

Konzumace grappy

Grappa má podobně jako koňak svojí sklenici (viz úvodní foto), která je pro její konzumaci přímo určena – je to úzká baňka na vysoké stopce s úzkým delším hrdlem, mírně se rozevírajícím. Má malý objem cca 75 ml a nalévá se maximálně do jedné třetiny, aby měla degustovaná grappa prostor plně rozvinout svojí vůni. Před konzumací sklenicí lehce zatočte a zblízka nasajte vůni konzumované grappy.

Grappa se zpravidla pije jako koňak za pokojové teploty. Někdy se mladší grappy lehce podchlazují, ale s nižší teplotou klesá také intenzita aroma a to pak méně vynikne, Platí tak pravidlo – čím vyšší je teplota, tím lépe vynikne aroma.

Ono podchlazení se týká rozdílu mezi pokojovou teplotou v letní Itálii a třeba Českou republikou, která se může lišit i o více než deset stupňů Celsia ve stejném období.

Italové si sklenku grappy dopřávají na trávení po večeři, často také v kombinaci s espressem, které se nazývá caffé correcto. Můžete ho zkusit připravit i doma. Stačí do espressa přilít 1-2 cl grappy. Alternativně můžete malým množstvím destilátu zakroužením vypláchnout dopitý šálek kávy a směs vypít.

Pokud máte chuť ochutnat, více informací o tomto koktejlu najdete zde:

Caffé corretto – Italská specialita – ALKOHOL DRINK

Moderní mixologie také zaznamenala kombinace s grappou. Mezi nápoje nové doby, tedy moderní koktejly (new era drinks) dle IBA (Mezinárodní barmanské asociace) patří koktejl Ve.n.to. Více informací o tomto koktejlu a postup přípravy se dočtete zde:

Světové koktejly – Ve.n.to – ALKOHOL DRINK

Grappa je tedy ovocná (vinná) pálenka – brandy a tak jí lze využít ve všech koktejlech, kde je brandy v receptuře:

Koktejly z brandy – ALKOHOL DRINK