Párování piva a pokrmů 1/2

Podobně jako je tomu u vín, kde se každé víno nehodí ke každému pokrmu, a existují doporučené kombinace, které se chuťově netlučou a naopak chuť ještě doplňují. Vhodně zvolená kombinace vína a pokrmu tak dokáže chuť obou složek ještě umocnit a dopřát vám dokonalý chuťový zážitek.

Tak je tomu také u piv. Existuje velké množství druhů piv a pivních stylů, které se od sebe chuťově natolik liší, že u některých byste ani neřekli, že pijete pivo a neváhali byste se vsadit, že se jedná o víno.

Co byste řekli Guinnessu spolu s kvalitními pečenými  podomácku zauzenými žebry s domácí IPA BBQ omáčkou? V zahraničí se trend párování různých piv s pokrmy prosazuje již mnoho let. Přestože se párování jídla s pivem objevuje již například i na beer food festivalech, je v Česku zatím stále v počátcích

V posledních letech zjišťují majitelé restaurací a především samotní spotřebitelé, že pivo má úžasný potenciál k párování se všemi druhy pokrmů. Pivo může být dokonce v mnoha ohledech k tomuto účelu vhodnější než víno, jelikož nabízí výrazně širší chuťovou škálu a tedy i více možností k párování. Je třeba si uvědomit, že vinaři mají pouze jednu ingredienci – hrozny, případně sudy, jedná-li se o archivní vína. Na druhé straně sládkové mohou experimentovat se sladem, chmelem, kvasinkami a velmi často se také přidávají další ingredience – bylinky, koření, čokoláda, ovoce, zelenina, oříšky, káva či například dýňová semínka.

Přístupy k párování pokrmů a piva

Doplňující se nebo kontrastní chutě?

Někteří kuchaři a someliéři se snaží nacházet společné rysy mezi pokrmem a pivem – například pálivá thajská kuchyně a výrazný pale ale (můžou se samozřejmě doplňovat i ovocná piva s ovocnými pokrmy atd.) Myšlenka tohoto způsobu je v navázání jednoho chuťového požitku z doušku do zakousnutí, kde se tyto chutě prolínají a doplňují. Druhým přístupem je vyhledávání protikladů, například suchý a hořký stout se sladkými ústřicemi. Zajímavě se také prolínají sladká a slaná chuť.

Párování dle regionů není pravidlem

Někteří lidé si myslí, že pokud si například dáváme mexickou kuchyni, nejlepší volbou bude párování s mexickým pivem. Avšak nabídka piv ze střední a jižní Ameriky a také Asie obvykle obnáší pouze lehké a jednoduché ležáky.

Párování dle pivních stylů

Na následujících řádcích se dočtete konkrétní tipy k párování jednotlivých pivních stylů s pokrmy.

Svrchně a spontánně kvašená piva

  • Belgian Witbier– výborně se doplňuje se saláty s citronovou zálivkou a kozím sýrem či fetou. Také je vhodný k jihoamerickému ceviche či k jiným lehkým pokrmům s citrusovým aroma. Mezi sýry lze witbier skvěle párovat s uzenou goudou.
  • Hefeweizen – hodí se k lehkým polévkám a salátům, vegetariánským pokrmům či sushi. Vhodná je také kombinace se sladkou asijskou kuchyní. Ze sýrů je vhodné párování s vyzrálou goudou, sýrem feta či kozím sýrem.
  • Blond ale– jde skvěle dohromady s lehčími pokrmy – kuře, losos či saláty. Zajímavé je také spojení se sladkými, ostrými či pálivými pokrmy, obvykle obsahujícími prvky asijské kuchyně, mango nebo chilli. Ze sýrů se hodí s brie.
  • Bitter – lze spojit s širokou variací pokrmů. Příkladem může být pečené kuřecí či vepřové maso nebo anglická klasika Fish and chips (ryba smažená v těstíčku s hranolkami).
  • Pale ale – chmelová hořkost kontrastuje výborně s kořeněnými, uzenými či jinak aromatickými pokrmy, vynikající s burgery! Skvěle se doplňuje se sýry s ušlechtilou plísní.
  • India pale ale (IPA) – doplňují se s velmi aromatickými a kořeněnými pokrmy jako například kari. Mezi dezerty je možné například propojení s créme brule.
  • Amber ale – doplňuje se s bohatě aromatickými, kořeněnými a uzenými pokrmy. Například žebra, grilované kuře, chilli nebo hovězí.
  • Brown ale – hodí se k pečenému vepřovému, uzeným omáčkám a také k pokrmům s oříškovým nádechem. Ze sýrů je mu blízký anglický colby.
  • Porter – perfektně se hodí k uzeným pokrmům, především ke slanině. Doplňuje se k čokoládovým a kávovým dezertům. Mezi sýry je vhodným doplňkem gorgonzola.
  • Stout – výborný s mořskými plody, především ústřicemi a mušlemi. Obecně však s uzenými či grilovanými pokrmy. Z dezertů především čokoládové.
  • Barley wine – plnost a výrazná chuť obvykle přebíjí aroma hlavních chodů. Proto se spíše hodí k vyzrálým sýrům a také k hutným čokoládovým či karamelovým dezertům.
  • Lambic – doplňuje se k lehkým či ovocným pokrmům. Nejlépe vystupuje jako společník s pokrmy následujícím po hlavním jídle, především dezerty s ovocem či tmavou čokoládou. Ze sýrů je výborný s mascarpone.

Spodně kvašená piva

  • Ležák plzeňského typu – skvěle se hodí k lososu, tuňákovi a jiným tučným rybám. Hořkost nabízí velice zajímavý kontrast se sladkými omáčkami.
  • Polotmavý ležák – sladkost se výborně doplňuje s tomatovými omáčkami. Vyvážená hořkost ladí s pokrmy obsahující oregano či bazalku.
  • Märzen/Oktoberfest, vídeňský ležák – karamelizovaný slad v pivu se hodí ke grilovaným či na prudko upraveným masům, německým klobáskám nebo kořeněné mexické kuchyni. Ideálními sýry jsou variace ementálu.
  • Bock – bohatá sladkost vyrovnává bohatě kořeněné a intenzivní aromatické prvky pomalu pečeného masa. Ze sýrů je vhodné konzumovat k tomuto pivnímu stylu jemný cheddar.

Všechny díly