Peprmintový likér, tedy zelená

  • Peprmint
  • Peprmintka
  • Zelená
  • Ústní voda

Toto vše jsou běžné hospodské názvy pro peprmintový likér, tedy zelenou, která patří v České republice hned vedle tuzemáku do tradiční nabídky a je považována za naprostou klasiku všech českých hospod.

O zelené

Peprmintový likér se vyznačuje větrovou nasládlou chutí, proto je mnohdy nehezky přirovnáván k zubní pastě nebo ústní vodě. Faktem ale zůstává, že skutečně osvěžuje dech.

Ústa všech odpůrců však zahanbuje vysoká popularita nápoje. Zelená obsahuje cca 20 % alkoholu, dá se tedy bez problémů konzumovat i ve větším množství.

Málokterý likér u nás budí tak rozdílné reakce jako právě zelená. Jedni na ni nedají dopustit, druzí ji nemohou ani cítit.

Jedná se o kultovní český likér, který byl populární prakticky vždy, dříve proto, že nebylo prakticky moc jiných možností na výběr a dnes proto, že je považován za hospodskou klasiku.

Jeho konzumace a obliba dnes opět zažívá boom.

S trochou nadsázky bychom tento likér mohli nazvat českým Pastisem.

Výroba zelené

Není zelená jako zelená.

Výrobní postup se liší v závislosti na tom, zda se jedná o běžný produkt prodávaný ve velkém a vyráběný s ohledem na dostupnou cenu, nebo prémiovou značku.

Výrobci kvalitnějších peprmintek používají jako základ vinný destilát, ve kterém jsou macerovány lístky máty peprné. Tím se z nich uvolňuje chuť i mátové aroma.

Výrobci levnějších zelených používají destiláty z jiných zemědělských plodin a většinou je do nich pouze přimícháván mátový olej nebo mátová tresť.

Kvalitní řemeslný mátový likér, který přechází od velmi kvalitních lihovin přes macerované lístky máty peprné v likéru až po skutečně vydestilovanou mátu. Výsledný likér je dále doslazován a úplně na závěr stáčen. Hotový likér pak má zpravidla 20% alkoholu.

V současné době prožívá období renesance a kromě velkých výrobců se výrobou tohoto likéru zabývají i malé likérky, které vytvářejí zpravidla kvalitnější, avšak dražší produkt.

Způsob konzumace zelené

Zelenou lze považovat opravdu za kultovní nápoj českých hospod a nejen proto, že patřila k nejlevnějším nápojům a společně s griotkou a vaječným likérem byla také oblíbeným dámským pitím.

Během komunismu se tento likér používal na výrobu českých míchaček, tedy českých koktejlů jako je například legendární Semafor, nebo Vodníkovo sperma. Neznámějším koktejlem se Zelenou je ale legendární Magické oko.

Peprmintový likér je také nezbytnou součástí hospodské hry Cesta do lesa a cesta z lesa.

Zelená se také popíjí samostatná, nejčastěji jako malé panáky, kterými se zpravidla prokládá konzumace piva.

Závěr

Všechny nápoje a receptury koktejlů zmíněné v tomto článku najdete na tomto webu.

_