Peprmintový likér, tedy Zelená

Peprmint, neboli klasicky Zelená patří v České republice hned vedle tuzemáku do tradiční nabídky všech českých hospod. Peprmintový likér se vyznačuje větrovou nasládlou chutí, proto je mnohdy nehezky přirovnáván k zubní pastě nebo ústní vodě. Faktem ale zůstává, že skutečně osvěžuje dech.

Ústa všech odpůrců však zahanbuje vysoká popularita nápoje. „Zelená“ obsahuje cca 20 % alkoholu, dá se tedy bez problémů pít ve větším množství.

Málokterý likér u nás budí tak rozdílné reakce jako právě zelená. Jedni na ni nedají dopustit, druzí ji nemohou ani cítit.

Jedná se o kultovní český likér, který neztratil oblibu a dnes opět zažívá boom.

S trochou nadsázky bychom tento likér mohli nazvat českým Pastisem.

Výroba

Není Zelená jako Zelená. Výrobní postup se liší v závislosti na tom, zda se jedná o běžný produkt prodávaný ve velkém, nebo prémiovou značku.

Výrobci kvalitnějších Peprmintek používají jako základ vinný destilát, ve kterém jsou macerovány lístky máty peprné. Tím se z nich uvolňuje chuť i mátové aroma. Výrobci levnějších zelených používají destiláty z jiných zemědělských plodin a většinou je do nich pouze přimícháván mátový olej nebo mátová tresť. Kvalitní řemeslný mátový likér, který přechází od velmi kvalitních lihovin přes macerované lístky máty peprné v likéru až po skutečně vydestilovanou mátu. Výsledný likér je dále doslazován a úplně na závěr stáčen. Hotový likér pak má zpravidla 20% alkoholu.

V současné době prožívá období renesance a kromě velkých výrobců se výrobou tohoto likéru zabývají i malé likérky, které vytvářejí zpravidla kvalitnější, avšak dražší produkt.

Způsob konzumace

Zelenou lze považovat opravdu za kultovní nápoj českých hospod a nejen proto, že patřila k nejlevnějším nápojům a společně s griotkou a vaječným likérem byla také oblíbeným dámským pitím.

Během komunismu se tento likér používal na výrobu českých míchaček, tedy českých koktejlů jako je například legendární Semafor, nebo Vodníkovo sperma. Neznámějším koktejlem se Zelenou je ale legendární Magické oko.

Peprmintový likér je také nezbytnou součástí hospodské hry Cesta do lesa a cesta z lesa.

Zelená se také popíjí samostatná, jako panáky, kterými se zpravidla prokládá konzumace piva.

Závěr

Všechny nápoje a receptury koktejlů zmíněné v tomto článku najdete na tomto serveru.

Božkov Peprmint je nejprodávanějí Zelená v ČR

_