Po alkoholu se tloustne, už je to tak

O tom, že po alkoholu se tloustne, už dnes nepanují žádné pochybnosti. Je to prostě fakt založený na vědeckých poznatcích a výzkumech. Alkohol však ovlivňuje celé naše tělo a to zejména negativně, i když nějaká pozitiva se samozřejmě také najdou.

Jediným řešením jak tomu předejít, je prostě žádný alkohol nekonzumovat. Tohle se však snadno řekne, ale v praxi je to naprosto nereálné, už jen proto, že Česko je jednou ze zemí, kde se vypije nejvíce alkoholu na hlavu na světě. Pojďme se tedy podívat jak alkohol naše tělo negativně ovlivňuje a jak se tento vliv dá minimalizovat.

Češi a alkohol

Dát si skleničku či dvě je občas fajn a když se to někdy zvrhne, nevadí. Ale zamysleli jste se už nad tím, jaký vliv má pití alkoholu na náš mozek, pijeme-li častěji než příležitostně?

V Česku podle dostupných statistik pije alkohol rizikovým způsobem cca 20% populace, což je až kolem 2.000.000 osob. Z této množiny cca jedna třetina z tohoto počtu, tedy kolem 700.000 osob pije alkoholu tolik, že to přímo ohrožuje jejich fyzické i duševní zdraví.

Nadměrná konzumace alkoholu mnohdy může za nádorová onemocnění, v jejich výskytu patříme také ke světové špičce, jedná se zejména o rakovinu žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva, dutiny ústní. Ale jsou zde i další nemoci, které jsou připisovány alkoholu – např. srdeční infarkt, vysoký krevní tlak či zánět žaludku.

Riziko nadměrného pití alkoholu

Častá konzumace alkoholu způsobuje v těle mnoho změn, z nichž některé mohou být dokonce nevratné. Mezi zásadní obtíže patří například nedostatek vitamínu B1, který může být i fatální. Běžný člověk nemá problém dostat do svého těla z běžné stravy jeho adekvátní množství, pro alkoholiky je to však obtížné. Jeho přirozenými zdroji jsou například vepřové maso, vepřová játra, čočka, pivovarské kvasnice, pivo, vaječný žloutek, špenát, hrášek, květák, chřest, ořechy či celozrnná mouka.

Vitamín B1 si tělo nedokáže samo vytvořit – spoléhá na to, že mu jej dodáme z potravy. Vzhledem k tomu, že je B1 potřebný pro přeměnu glukózy v mozku, nedostatek může způsobit až strukturální poškození mozku a odumírání mozkových buněk, poškození nervových center mozku či dokonce míchy.

Jeho největší koncentrace se nachází zejména v kosterním svalstvu, srdci, játrech, ledvinách a v mozku – jeho nedostatek má negativní vliv na všechny orgány. Nejvíce to však poznáte na zdraví srdce a nervového systému. B1 je také velice důležitý pro tvorbu a správnou funkci mnoha enzymů. Jeho nedostatkem tělo strádá, dochází k narušení obranyschopnosti a vystavení nadměrnému působení volných radikálů.

Riziková je pak i tzv. alkoholová demence, resp. odumírání buněk – člověk má zhoršenou schopnost úsudku a nepamatuje si, co dělal, což se snaží zamaskovat smyšlenými údaji a je schopen pokaždé odpovědět jinak. Dobrou zprávou ale je, že pokud se člověk rozhodne abstinovat, ztracené duševní schopnosti se vrátí, což u jiných druhů demencí bohužel možné nebývá.

Jak alkohol působí na naše tělo

Příležitostné pití alkoholu

Účinky alkoholu se dostaví krátce po požití, jeho projevy se však mezi jedinci liší. Introvert se možná začne předvádět a stále hovořit, jindy konzervativní a věčně zamyšlený kolega se může pěkně rozjet a někdo další projeví sklony k agresi a z jiného se stane pod vlivem alkoholu sexuální predátor. Historky například z večírků pracovních kolektivů pak dokáží pobavit po celý zbytek roku.

Zde prostě platí staré známé pořekadlo – „kdo se ráno nestydí, ten se večer nebavil“. Alkohol prostě působí na mozek, ale to je věc všeobecně známá.

Alkohol a spánek

Za to, že po požití alkoholu cítíme únavu, může glutamát, jehož uvolňování alkohol potlačuje. Za normálních okolností se tento prvek stará o správnou činnost mozku a dostatek energie. V důsledku pití ovšem dojde k narušení těchto procesů, a tím pádem se činnost mozku výrazně zpomalí. Po pití alkoholu se nicméně také lépe usíná, a to díky kyselině gama-aminomáselné.

Motání jazyka a ztráta rovnováhy

Alkohol narušuje komunikaci mezi mozkovými buňkami (neurony) – při lehké intoxikaci zaznamenáme zpomalené reflexy, nadměrnou výřečnost či nárůst odvahy, při těžší intoxikaci se pak vyskytují problémy s koordinací, vyjadřováním, pamětí, zrakem a někteří mají potíže se sebeovládáním.

Alkohol je jako dvousečná zbraň. V první moment možná pomůže, usnadní zábavu, anebo potlačí trápení. Zvyšuje totiž uvolňování dopaminu (hormonu štěstí), kterým se dá mozek ošálit, že mu alkohol dělá dobře, i když tomu tak není.

Po alkoholu se tloustne

Problematika tloustnutí spočívá mimo jiné ve zdroji živin, které přijímáme – osoby se zdravým životním stylem zpravidla přijímají živiny z kvalitních potravin, a proto se jich tloustnutí zdaleka tolik netýká jako pijáků alkoholu.

Pokud však v konzumaci převažuje alkohol, tělo přijímá jen prázdnou energetickou hodnotu, bez živin. Gram alkoholu má navíc vyšší energetickou hodnotu než například gram cukru nebo bílkoviny. Vypitím několika skleniček alkoholu tak lze doslova za pár minut přijmout více kalorií, než obsahuje například vydatný oběd.

Pivo, víno a tloustnutí

Nejméně energie z alkoholu, pokud zkoumáme hodnotu na etiketě (např. kcal na 0,1 dl) a ne v množství, které běžně vypijeme, má pivo. Proč po něm tedy tloustneme ke naprosto zřejmé – jednoduše proto, že ho obvykle vypijeme opravdu hodně. Z hlediska energetické hodnoty piva lze vyjít také z toho, že čím více stupňů má, tím více bude mít i kalorií.

Kolik má pivo a víno kalorií – 0,5 l 11° piva má 200 kcal, 0,2 l suchého vína má 120 kcal.

Když tyto energetické hodnoty vynásobíte běžnou konzumací, snadno dojdete k tomu, že na více kalorií se dostanete u piva. Pokud si večer dáte 5 piv, je to, jako kdybyste vypili cca 1,6 litru vína.

Destiláty, likéry a koktejly

Tady je to z hlediska kalorií většinou ještě horší než u piva a vína.

Likéry zpravidla obsahují méně alkoholu než destiláty, ale zase se do nich přidává hodně cukru a tak to prakticky vyjde nastejno. Vodka, rum, zelená a Becherovka – přesně v tomto pořadí rostou i kalorie. Becherovka jich má více než vodka, protože se do ní přidává ještě cukr.

Cukr se samozřejmě ve velkém přidává i do koktejlů, jednak přímo jako sladidlo, pak v alkoholu, a také také v limonádě, případně v džusu, kterým se alkohol ještě zalije. Při vypití 2 dl Cuba Libre tak získáte 200 kcal, u Mojita pak dokonce více než 300 kcal.

Jak konzumovat alkohol racionálně

  • Alkohol pijte s mírou, čím méně, tím lépe.
  • Když už nějaký chcete pít, volte slabší pivo nebo suché víno.
  • Alkohol prokládejte vodou či sodou, víno řeďte. Ideální je na 0,1 dl vína vypít alespoň 0,2 dl vody.
  • Nekonzumujte k alkoholu nezdravé pochutiny, velmi kalorické jsou zejména ořechy, smažené brambůrky a všechny ostatní smaženém pokrmy, včetně fastfoodu.
  • Pijte dietní koktejl, recepturu najdete zde – Skinny Bitch – Koktejl na dietu – ALKOHOL DRINK.