Horké koktejly 4/9 – Punč a teorie o punči

Punč prodělal za dobu své existence až neuvěřitelný vývoj. Když se dnes někoho zeptáte, z čeho se skládá punč, většina lidí to vědět prostě nebude. A není divu.

Dnes je punč prostě nápoj bez pravidel. Respektive při jeho přípravě žádná pravidla neplatí. Do kelímku tak většinou dostanete horké cosi. A aby se to nepletlo, punč je nápoj, který se podává jak v teplé, tak i studené variantě. Nicméně tento článek je o horkých koktejlech a tak se zde budeme věnovat pouze této variantě.

Historie punče

Punč má své kořeny v Indii. V hindštině je výraz pro punč „pánč“ a jeho název název číslovku pět, a není to náhoda, toto číslo značí počet tehdy používaných ingrediencí pro jeho zhotovení. Z Asie se v 17. století dostal do Anglie, z které jej postupně převzaly i ostatní národy. Cesta punče z Indie do Anglie a až k nám je vlastně stejná, jako cesta čaje.

Z Indie se do Anglie dostal díky námořníkům a zaměstnancům Britské Východoindické společnosti na začátku 17. století, a odtud putoval do dalších evropských zemí. Pokud se podává ve společnosti, bývá zvykem, že obsahuje menší množství alkoholu než klasické koktejly. Termín punč je poprvé v britských listinách zanesen roku 1632, kdy byla většina punčů zhotovována z vína či brandy, nicméně kolem roku 1655 se začal používat jamajský rum a zrodil se punč, jak jej známe dnes.

Tradičně se punč podává ve velké míse, z které se nalévá do skleniček či hrnečků naběračkou. Na základě toho vznikl i jeho další název – bowle. Asi to znáte především z angloamerických filmů, kde to bývá oblíbený party drink třeba na svatbách či studentských večírcích, kde se po něm šprtky mění v sexuální predátorky.

Druhy punče u nás

V současnosti výrobci punče dodávají na trh mnoho druhů „ovocných punčů“, což jsou většinou červeně zbarvené nápoje, v českých zemích především v období kolem vánoc. Navzdory názvu však většina z nich obsahuje pouze malé množství ovocné šťávy a hlavními přísadami jsou cukr, kyselina citrónová a umělá dochucovadla. Nealkoholické varianty, jež se převážně podávají dětem či dospělým, kteří alkohol nepijí, obsahují směs ovocných nápojů jako jsou džusy, vodu, čaj a sladidla, například cukr nebo med.

Další druhy punče mohou obsahovat víno, gin nebo jiné lihoviny, často spolu s množstvím ovocných šťáv nebo dalšími nealko nápoji. Velké množství punčů se vyrábí s přídavkem rumu.

Punč si velmi oblíbili vysokoškolští studenti. Jejich směsi často obsahují velké množství alkoholu a zhotovují se z levných přísad. Někdy se i zcela vypustí přidání vody a alkohol se přidává až do obsahu 30 % či více.

Punč v ostatních zemích

V Česku se do punče z červeného či bílého vína, který se většinou připravuje či kupuje na Vánoce, přidává trocha rumu a cukru, plátky pomeranče či citronu, rozinky, oříšky a skořice s badyánem. Je neméně populární jako svařené víno a na předvánočních trzích lze ochutnat množství různých druhů punče, včetně nealkoholických.

V Karibiku a zemích v Pacifiku a Indickém oceánu bývá punč aperitivem. V Koreji je tradičním punčem sudžeonggwa vyráběná ze sušeného kaki, skořice a zázvoru. V Mexiku se podává „agua loca“ („bláznivá voda“), což je velmi sladký punč připravovaný z fermentované cukrové třtiny, mezcalu či tequily smíchané s „aguas frescas“ (slazený nealkoholický nápoj z ovoce, obilovin a vody). Díky vysokému obsahu cukru se může stát, že člověk při popíjení nevnímá obsah alkoholu a rychle se opíjí, pročež bývá tento nápoj oblíbený mezi mladými lidmi.

V Německu se punčem (něm. Punsch) nazývá směs několika ovocných šťáv s přídavkem vína či lihoviny a nesmí při tradičních německých vánočních oslavách chybět. „Feuerzangenbowle“ je punč z červeného vína a hořícího rumu, jímž se polévá Zuckerhut („cukrový klobouk“), velká homole cukru umístěná ve „Feuerzange“.

Originální ingredience punče

  • čaj
  • voda
  • alkohol
  • citrón
  • cukr

Pokud se zaměříme na originální složení, lze uvařit čaj, do kterého kápneme pár kapek citrónu, hodíme kostku cukru a malého prcka tuzemáku a viva – originální punč je na světě.

Troufáme si říci, že pokud byste dnes toto někomu chtěli prodat jako punč, asi byste nepochodili. Dnes mají prostě lidé vlivem evoluce o punči úplně jinou představu a nějaký čaj s tuzemákem by vám nejspíš hodili na hlavu.

O punči

Punč je oblíbený především v období zimy a Vánoc. Tento výborný sladký nápoj nám pomáhá zahřát se a rozproudit krev v organismu. Vy si ho můžete dopřát i v pohodlí domova, a to hned v několika provedeních.

Když se řekne „punč,“ každý si může představit něco trochu jiného, protože se jedná o označení celého spektra nápojů, které můžou i nemusí být alkoholické.

Někomu se při slovu punč vybaví sníh, vánoce, trhy a slavnostní osvětlení. Faktem je, že dnes už je punč neodmyslitelnou součástí zimy v podstatě všude. S jeho různými variantami se můžeme často setkat právě na vánočních trzích či v obchodech během svátků.

Nutno dodat, že je to značně komerční záležitost s obrovskou marží a to svádí prodejce k nekalostem, šetření na originálních surovinách a používání chemických náhražek při jeho výrobě. Punč je prostě pití, které jeho pouliční prodejci často degradovali až na úplné dno. Přitom, když se připraví ze správných surovin a správným způsobem, jde o skvělé pití vhodné pro sváteční atmosféru.

Jak na moderní punč

Právě punč je nápoj, při jehož přípravě existuje jen málo pravidel. Proto se nemusíte bát recept upravit na základě vlastních chutí.

Punčů existuje celá řada. Jednotlivé druhy se liší především použitými ingrediencemi a vyrobit lze jak ten alkoholický, tak i ten bez alkoholu. Na punči si tak mohou pochutnat dospělí, děti i abstinenti. Můžete vybírat z celé řady ovoce i dalších přísad, se zcela odlišným složením se navíc setkáte i v různých koutech světa.

Co místo čaje

Čaj už se dnes v punči téměř, až na vzácné výjimky nepoužívá. Bývá zpravidla nahrazen kořením.

Koření můžete použít stejné jako se používá pro přípravu svařeného vína, tedy hřebíček, skořici, muškátový oříšek a badyán.

Pokud se chcete držet raději tradičnější verze, použijte koření typické právě pro Indii:

  • Zázvor
  • Kukruma
  • Kardamom
  • Kari

Co místo vody

Ani voda se dnes do punče příliš nepoužívá. Většinou pouze tehdy, když se v ní rozmíchá nějaká instantní směs na punč. Ale takový chemický koktejl prostě pít nechcete, je plný náhražek, syntetických barviv a umělých aromat.

Voda je dnes nahrazena zejména:

  • čerstvě vymačkanou ovocnou šťávou
  • 100% džusy
  • kompotovou šťávou

Alkohol zůstává

Alkohol se naštěstí stále používá, alespoň v alkoholické variantě punče.

Lze použít víno, nicméně to by nemělo být dominantní. Vhodné jsou především destiláty jako vodka, rum, brandy, ale lze použít i gin.

Citrón je nahrazen ovocem

Ovoce se používá jak čerstvé, tak i kompotované a to včetně kompotové šťávy.

Nejvhodnější jsou samozřejmě citrusy a to včetně kůry, která se svaří s kořením.

Lze použít i sušené ovoce – například sušená jablka či sušený ananas, nebo rozinky.

Cukr ale i další sladidla

Cukr se samozřejmě stále do punče používá v různých variantách, řepný i třtinový, ale mnohdy bývá nahrazován jinými sladidly. Nejčastěji to bývá med či cukrový sirup, případně stévie.

Tipy a triky na závěr

  • Punč podávejte nejlépe ve sklenicích z varného skla, tak nejlépe vynikne jeho sytá barva.
  • Do punče dejte vyvařit i spirálu z pomerančové kůry. Nejlépe ji vytvoříte obyčejnou škrabkou na brambory. Do nápoje tak přejdou z kůry éterické oleje, které ho ovoní i ochutí.
  • Zajímavé chutě docílíte, když do punče přidáte sklenku například brusinkového či borůvkového džusu.

Všechny díly