Pokles prodeje vodky v Rusku

Rusko zaznamenává poslední dobou pokles prodeje svého národního nápoje, tedy vodky. To by mohlo znamenat, že režim povoluje šrouby, protože spotřeba vodky v této východní zemi je spojena hlavně s existenciálním alkoholismem, kdy lidé pijí zejména proto, že kleptokratický autoritářský režim který v zemi panuje není možné v dohledné době svrhnout a po pár panácích, nebo butylkách vodky pak vypadá Rusko jako lepší místo k životu než když to člověk posuzuje jako střízlivý.

Režim si je toho plně vědom a tak vodka patří v zemi k nejlevnějším alkoholickým nápojům a její cena se zvedá meziročně pouze o mírných cca 1,8%, což je hluboko pod inflací.

Různí aktivisté a opozičníci jdou ještě dále, když tvrdí, že levná vodka má uklidňovat národ, krotit jeho případné choutky k odporu vůči vládě. Alkohol tak plní roli politicky a sociálně stabilizačního prvku.

Dalo by se očekávat, že tuto vzájemnou symbiózu a společenskou dohodu nemůže nic narušit. Přesto Rosstat (Ruský statistický úřad) zaznamenal poslední dobou pokles prodeje vodky.

Prodej vodky

Maloobchodní prodej národního destilátu se v prvním pololetí letošního roku snížil na 344 milionů litrů, což je o čtyři procenta méně než loni a o tři procenta méně v porovnání s údaji za rok 2019.

Počet domácností nakupujících vodku pravidelně snižuje už od roku 2016. Letos si z obchodu alespoň jednu láhev odneslo 32 procent rodin, před pandemií to bylo 35 procent.

Ve více než 70 tisících ruských měst a vesnic (ze 160 tisíc) není obchod s licencí na prodej alkoholu – jejich obyvatelé tak ani kdyby chtěli (což pravděpodobně nechtějí) zde nemohou legální alkohol zakoupit a pijí pančovanou vodku nebo samohonku.

Nauč se pít vodku jako Rus

Spotřeba vodky

Průměrná spotřeba se ale nemění – ročně činí 6,5 litru na domácnost. Ceny vodky přitom rostou pomaleji než u ostatního alkoholu, v průměru o 1,8 procenta ročně. Litr pálenky v maloobchodě stál v prvních šesti měsících letošního roku asi 640 rublů (187 korun).

Z těchto čísel nelze usuzovat, jestli se v Rusku pije víc nebo míň, ale jestli se pije víc nebo míň legálně vyrobeného alkoholu.

Všeobecně se odhaduje podíl zkonzumované samohonky na 35 procent z celkové spotřeby alkoholu. Některé pesimistické odhady hovoří až o dvou třetinách.

Vodka je ruským národním pitivem. Často se ovšem pije velmi excesivně. Mezinárodní studie prokázaly, že zhruba čtvrtina ruských mužů umírá před dosažením 55 let věku.

Alkoholismus na tom má velký podíl. V Británii je tento podíl přibližně sedm procent. Rozsáhlá studie, jejíž výsledky nedávno zveřejnil odborný magazín The Lancet, zkoumala alkoholické návyky 151 tisíc Rusů. Za deset let zemřelo z této skupiny přibližně osm tisíc lidí. U kuřáků ve věku 35 až 54 let, kteří pijí tři a více litru vodky týdně, je podle propočtů badatelů riziko úmrtí 35 procent. U méně silných pijáků je toto riziko výrazně nižší, zjistili vědci – u těch, kdo vypijí méně než litr vodky týdně, je to jen 16 procent.

Souvislost mezi vysokou úmrtností Rusů a alkoholem je vědecky prokázána už dlouho. Více než polovina smrtelných případů u Rusů ve věku mezi 15 a 54 lety připadá na nadměrné pití, uvedli experti. Úmrtnost v této věkové skupině tak byla u mužů pětkrát vyšší než v západní Evropě a u žen třikrát vyšší. Vědci tehdy vycházeli z údajů poskytnutých příbuznými lidí, kteří zemřeli po konzumaci vodky.

Výzkum ukázal, že ruští pijáci vodky odcházejí z tohoto světa hlavně na otravu alkoholem, při nehodách, násilí nebo sebevraždách. Svůj díl si ale vyberou i choroby jako rakovina jater či plicní problémy. Existují také ruské problematické pijačky, ale problém se týká především mužů. Průměrná střední délka života u ruských mužů je podle některých údajů jen 64 let.

Závěr

Krize ruské ekonomiky zasahuje stále širší sféry. Oficiální prodeje vodky jako ruského národního nápoje padají, to nicméně neznamená, že se v zemi méně pije.

Pokud dále poroste cena vodky, začne opět mnoho Rusů sahat po levném pití: průmyslovém alkoholu, nemrznoucích prostředcích a dalších nebezpečných směsích tak jako tomu bylo v minulosti.

Situace se tedy nijak dramaticky nemění a v Rusku je vše při starém.

Rusové tak neprožívají nic nového, jen opakující se historickou zkušenost (ne nadarmo se říká, že národ, který se z historického vývoje nepoučí je nucen ho opakovat). A známé ruské přísloví uvedené níže neztratilo nic ze své aktuálnosti.

Nezáleží kolik vodky koupíš, stejně pro ni půjdeš dvakrát.“