Hořící koktejly a nápoje

Hořící koktejl a alkoholický nápoj, obsahuje hořlavý, vysoce procentní alkohol , který se před konzumací zapálí. Alkohol může být nedílnou součástí nápoje, nebo se může tvořit jen tenkou vrstvu na povrchu nápoje. 

Plameny jsou většinou použity jako ohnivá show a slouží zejména k vizuálnímu efektu. V kombinaci s určitými přísadami se však chuť nápoje mění. Některé příchutě jsou vylepšeny a tento proces může některým nápojům propůjčit lehce opečenou, nebo karamelizovanou chuť. To se týká zejména likérů, obsahujících cukr.

Historie používání alkoholu nejen v gastronomii

Alkohol se jako nápoj konzumuje po tisíciletí. Již dlouhou dobu se také používá také jako palivo do ohně. Kdy přesně lidé začali kombinovat alkohol v pití s ​​ohněm, není jisté. Efektu hoření alkoholu se mimochodem také využívá pro pohon automobilů ethanolem.

Mnoho tradičních gastronomických receptů obsahuje hořící alkohol jako klíčový proces přípravy nebo složku. Tento způsob přípravy pokrmu bývá označován jako flambování. A existuje mnoho klasických receptur s alkoholem, o kterých se můžete dočíst na tomto webu.

  • Bananas Foster
  • Crêpe Suzette
  • Steak Diane
  • Ad.

To jsou některé známé klasické pokrmy, které využívají tuto metodu pro dodání komplexních chutí do jídla. Během viktoriánské éry se také staly v Anglii hořící dušené pudinky gastronomickou tradicí.

Začátky hořících drinků

V polovině 19. století se v tehdejším typickém salonu podávaly základní lihoviny, jako je whisky, brandy nebo gin. Pokud někdo chtěl sladší variantu, přidalo se do některé z těchto lihovin trochu cukru. 

Pro zvláštní příležitosti při různých společenských akcích a v závislosti na dostupnosti ingrediencí byly nabízeny také různé druhy punčů, toddies, vaječných likérů, grogů, nebo svařená vína.

Přibližně někdy mezi 16. a 60. léty 19. století lidé začali zapalovat alkohol.

Koktejl Blue blazer

První barmanská příručka, kterou napsal Jerry Thomas a byla vydána v roce 1862, obsahuje recept na první hořící koktejl, Blue blazer. Kniha How to Mix Drinks popisuje, jak proměnit Hot Toddy připravený se skotskou v „žhavý proud tekutého ohně“: 

Receptura na koktejl Blue blazer je popsána takto

  • Použijte dva velké postříbřené hrnky s uchem
  • Sklenku na víno naplňte skotskou whisky
  • Připravte si vařící vodu
  1. Whisky a vroucí vodu dejte každou do jednoho hrnku
  2. Zapalte whisky ohněm a za hoření obě ingredience smíchejte tak, že je čtyřikrát až pětkrát přelijte z jednoho hrnku do druhého.
  3. Pokud to uděláte dobře, bude to vypadat jako pokračující proud tekutého ohně.
  4. Oslaďte jednou čajovou lžičkou práškového bílého cukru a podávejte v malém barovém tumbleru s kouskem citronové kůry.

Modrý Blejzr je koktejl, který nemá příliš eufonický ani klasický název, ale chutná lépe, než se jmenuje. Nezkušený pozorovatel při pozorování zkušeného barmana, který tento koktejl připravuje jen nechápavě kroutí hlavou. Nováček v míchání tohoto nápoje by si měl dávat pozor, aby se neopařil. 

Tip pro začátečníky – abyste byli zběhlí v plynulém přelévání tekutiny z jednoho hrnku do druhého, je vhodné nějakou dobu cvičit se studenou vodou a teprve poté pokračovat s hořlavinou.

Tento koktejl byl prominentně uveden v dobovém novinářském dramatu Samuela Fullera Park Row (1952).

Bezpečnost

V minulosti se také běžně stávalo, že některé bary byly uzavřeny speciálně kvůli nedodržování požárních předpisů a bezohlednému ohrožení návštěvníků ze strany personálu podniků. Docházelo k požárům a jak barmani, tak i návštěvníci často utrpěli popáleniny od hořících nápojů.

Flair bartending

Umění připravovat míchané nápoje se stylem, na rozdíl od pouhého nalévání v klidu z láhve, se nazývá flair bartending. Trocha show, jako je rychlé otočení nebo otočení láhve, je pro barmany poměrně běžný způsob, jak zapůsobit na návštěvníky a zlepšit zážitek z pití. Příprava plamenného nápoje však představuje výrazně vystupňovanou úroveň vkusu a umu. Bary a noční kluby , které se specializují na tento styl barmanství, si pro něj získávají reputaci a lidé navštěvují podnik jak kvůli show, tak kvůli pití.

Hořící absint

Absint se tradičně připravuje podle francouzského rituálu, při kterém se kostky cukru pomalu rozpouštějí do absintu poléváním nebo kapáním ledově studené vody na kostky; směs vody s hydrofobními rostlinnými oleji v absintu způsobí, že se zakalí. Zatímco tento tradiční způsob přípravy nezahrnuje žádný plamen, absint je vysoce hořlavý likér a je tak vhodný pro použití v hořících koktejlech.

Alternativní český rituál zahrnuje oheň, ale samotný nápoj přímo nezapaluje. Místo pomalého rozpouštění cukru studenou vodou se kostka cukru polije absintem a zapálí. To má za následek, že do absintu kape karamelizovaný cukr, což výrazně mění jeho chuť. Tento rituál je moderní vynález, pocházející z 90. let 20. století a původně měl odvrátit pozornost od toho, že tehdejší české absinty byly často jen vodky s umělým barvivem a aromatem. Pyrotechnická povaha rituálu nicméně vyústila v určitý stupeň trvalé popularity, ale časem se i kvalita takových absintů zlepšila.

Vhodný alkohol pro hořící nápoje

Jako přísady do hořících nápojů lze použít mnoho různých likérů a jejich kombinací. Teoreticky se vznítí každý nápoj obsahující 40 % nebo více alkoholu, i když k vytvoření stálého plamene je zapotřebí alespoň 50%. 

  • absint
  • amaretto
  • koňak
  • Gin  – hoří, ale plamen není tak velký jako u odolnějších alkoholů
  • Grand Marnier  – má příjemnou vůni při spalování
  • Kahlúa
  • Overproof rum (nejčastěji označovaný jako „Rum 151“)
    • Bacardi 151  – hoří obzvláště čistě a rychle 
    • Stroh 160 – vysoká hořlavost a vůně
  • Sambuca  – produkuje velké modré plameny a má výraznou anýzovou vůni.
  • Skotská whisky 
  • Vodka  – produkuje velké modré plameny.

Pivo se používá v mnoha koktejlech jak k uhašení plamenů, tak k dochucení. Například v planoucím Dr. Pepperovi je hořící panák plný likéru vhozen do velkého pivního korbelu a okamžitě zkonzumován.

Příklady hořících koktejlů

Existuje mnoho planoucích nápojů a kreativní barmani často vymýšlejí nové nápoje a variace na stávající nápoje. Receptury těchto koktejlů postupně doplňujeme.

  • B-52
  • Backdraft
  • Blue blazer
  • Flaming Dr. Pepper
  • Flaming volcano , Volcano bowl, nebo také Tiki love bowl
  • Hořící zombie