Příběh Viktora Koženého

Viktor Kožený (nar. 1968) je miliardář a tunelář českého původu na kterého je vydán zatykač v ČR a USA.

Mládí Viktora Koženého

Do svých 16-ti let vyrůstal Viktor Kožený v ČR, poté s ním rodiče emigrovali do dnešní SRN.

Viktor poté odešel do USA a vystudoval bakalářský program v oboru Ekonomie na Harvardské univerzitě. Absolvoval v době kdy u nás probíhala Sametová revoluce.

Poté několik měsíců pracoval v londýnské investiční bance.

Kupónová privatizace v ČR

V roce 1991 se Viktor vrací zpět do vlasti a rychle vycítí příležitost při plánované kuponové privatizaci. Fotí se se s politiky, zejména s Václavem Klausem a je dáván za příklad úspěšného mladého muže, který vystudoval v zahraničí a kterému patří budoucnost v nově vniklém ekonomickém systému. A Viktor toto očekávání naplní beze zbytku.

Přijde s geniální a masivní reklamní kampaní, Založí Harvardský investiční fond a slibuje do roka jistotu vrácení desetinásobku vložených finančních prostředků. Tato strategie slaví obrovský úspěch, Viktor ovládne kuponovou privatizaci a získá přes milion kuponových knížek, které vymění za akcie podniků.

Odjezd Viktora Koženého

Viktor následně udělá na akcionáře dlouhý nos, investiční fond převede na Harvardský průmyslový holding, který vytuneluje. Investoři se svého desetinásobku dodnes nedočkali a na privatizaci zbohatl jen on sám.

Viktor začíná utrácet:

  • Kupuje si irské občanství a mizí do světa.
  • Pořizuje si přepychové sídlo v americkém Aspenu.
  • Kupuje se rezidenci na Bahamách.
  • Pořizuje si spoustu dalších nemovitostí po celém světě.
  • Za oběd v Londýnské restauraci neváhá zaplatit 700.000 Kč.

Viktor si užívá přepychového života a to po celých 9 let, než je na něj vydán český zatykač. Ale nepředbíhejme, je zde ještě jedna privatizace.

Ázerbájdžán a privatizace

Viktor dává dohromady konsorcium převážně amerických investorů, kteří se chystají ovládnout ropný průmysl v Ázerbájdžánu, kde měla probíhat privatizace podobná té naší kupónové.

Přestože se Viktor rozhodl neponechat nic náhodě a uplácel kde jen mohl, celá akce nevyšla.

Ázerbájdžánská vláda ropný průmysl z privatizace vyřadila a tak se celá privatizace stala pro investory neatraktivní.

Ovšem Viktor nezaváhal a dokázal si i této situaci rychle poradit.

Peníze investorů jednoduše zpronevěřil. Po této akci získal Viktor přezdívku pirát z Prahy a vysloužil si mezinárodní zatykač nejen z ČR, ale i USA.

Viktor Kožený na Bahamách

Od roku 2003 je Viktor už jen na Bahamách.

V ČR mu hrozí trest 10 let vězení, v USA pak dalších 20 let vězení. Za právníky, kteří ho udržují v bezpečí před vydáním spravedlnosti, na Bahamách měl zaplatit už přes 100 milionů dolarů.

Viktor je 3x rozvedený a má celkem 5 dcer. Tvrdí, že je nemajetný, protože o vše ho prý měly připravit exmanželky při rozvodovém vyrovnání a hodně také zaplatil za školné a cestování svých dcer, které jsou prý zvyklé na luxusní život.

Majetek převedl raději na svojí matku a ta občas dokonce musí prodat nějakou tu nemovitost, aby měla pro svého synka nějakou hotovost a on nemusel vybírat popelnice.

Jeho spolupracovník Boris Vostrý, na kterého je též vydán zatykač skončil v karibském Belize. kde také úspěšně uniká vydání spravedlnosti.

Současnost Viktora Koženého

Troufám si říci, že Viktora žádná zářná budoucnost nečeká a bude to malý zázrak, pokud dožije na svobodě.

A ani on sám si svůj život miliardáře asi takto nepředstavoval. Žije ve vlastní zlaté kleci, doživotně v domácím vězení, odkázán pouze na to, až se ho rozhodne někdo navštívit.

Každé volby se musí stresovat, aby nová vláda nezměnila názor na jeho vydání, protože případný trest by vzhledem k jeho věku byl doživotní. Bahamy, to jsou samé malé ostrůvky a tak nemůže riskovat ani plavbu do mezinárodních vod, protože amerického úřady jeho pohyb určitě monitorují.

Američtí i čeští investoři své investice už dávno odepsali a za svojí naivitu zaplatili. Teď je jen otázka, kdy a zda vůbec zaplatí i Viktor.