Rozdělení lihovin 2/2

Likéry a ostatní lihoviny

Vaječné likéry

Vyrábějí se z čerstvých žloutků a koňaku, resp. brandy nebo lihu. Podle toho pak nesou název Vaječný koňak, Vaječná brandy nebo Vaječný likér. Bylo-li použito umělého brandy (z tresti), pak se výrobek značí jako vaječné brandy umělé.

Kromě žloutků obsahují vaječné likéry také cukr, někdy mléko nebo smetanu a bývají aromatizovány vanilkovou tinkturou. Někdy se užívá místo koňaku také rum, víno (Marsala) a pod., také se používají rozmanité aromatické přísady. V jednom litru vaječného koňaku má být obsaženo nejméně 10 ks. vaječných žloutků.

Krémy

Likérový krém je velmi slazená pálenka husté konzistence vyráběná podobným způsobem jako likéry. Ke slazení se používá zejména škrobový sirup (glukóza), protože propůjčuje výrobku oblíbenou hustotu, aniž příliš sladí. Likérový krém vyniká zvláštní lahodnou chutí a jemným aromatem, náleží tedy do skupiny jemných likérů.

Punče

Jsou silně aromatické krémy a požívají se smíšeny s dvoj až trojnásobným množstvím horké vody. Proto bývají označovány též jako punčová tresť, esence, extrakt, nebo punčovina. Obsahují značné procento cukru, 30 – 40 % lihu, obvykle rum, arak nebo koňak, kyselinu citronovou nebo vinnou a různé aromatické přísady.

Často se užívají přírodní ovocné šťávy, jako citronové, pomerančové, malinové; rovněž se používá čerstvý ananas.

Někdy se punčovina doplňuje koncentrovaným čajovým nálevem. Nespočetné kombinační možnosti poskytují příležitost k vymýšlení různých, mnohdy fantastických názvů. Běžné jsou punče ruské (bílé), švédské (s převládající chutí rumu), anglické a červené vinné (burgundské a Bordeaux); posledních dvou názvů lze však užít pouze tehdy, obsahuje-li punčovina alespoň 20% příslušného vína. Stupňovitost punčovin bývá 30 – 35%, neklesá však pod známých 22,5%.

Grogy

Jsou nápoje, připravené z horké vody, cukru, rumu, araku nebo i koňaku s různými přísadami a příchutěmi (citronovou, hřebíčkovou a pod.).

Vinné likéry

Připravují se s přísadou vína, kterého jsou-li takto označeny musí obsahovat alespoň 20 %. Obsah alkoholu bývá opět minimálně 22,5 %.

Krystalové likéry

Připravují se využitím přesyceného roztoku cukru, který vytvoří na dně a částečně i na stěnách láhve pravidelné krystaly. Pro jejich vzhled bývají někdy nesprávně nazývány likéry ledové.

Mléčné likéry

Obsahují 10 – 40% mléka; v chuti jsou různých odstínů, často obsahují silnou přísadu koňaku.

Hořké likéry

Obsahují bohaté množství extraktivních látek bylinných, podporujících trávení. V chuti jsou silně hořké a obsahují mnohdy značné procento cukru (23‒35 %).

Např. žaludeční likér Čert bývá zahuštěn až do olejovitosti krémů, přičemž nesmí ovšem jeho sladkost vyniknouti. Také likér Praděd mívá 25‒35 % cukru.

Zahuštění se provádí u některých hořkých likérů tak, že se použijí cukernaté látky velké hustoty, ale malé sladivosti, jako například glukóza.

Mnohé hořké likéry však naproti tomu obsahují jen nepatrné množství cukru, nebo jsou bez cukru vůbec tzv. medicinální lihoviny, takže vlastně spadají do skupiny lihovin neslazených.

Rosolky

Likérový rosol, též rosoglio, neboli rosolka je slabě slazená pálenka na rozdíl od silněji slazených likérů a velmi slazených krémů. Okořeňuje se vanilkou, skořicí, pomerančovými květy apod. Původně byly rosolky připravovány z rosičky (rosnatky) což je masožravá slatinná rostlina podle níž rosolky dostaly své jméno. Původní rosolky k nám přicházely hlavně z Itálie v lahvích opletených rákosem.

Aperitivy

Se nazývají takové lihové nápoje, které mají povzbudit chuť k jídlu. Aperitivy jsou tedy nejen obvykle užívané hořké likéry, ale i nahořklá vína, např. Vermut a podobné.

V širším slova smyslu je vlastně aperitivem každá pitná lihovina protože alkohol sám již působí povzbuzení chuti k jídlu.

Všechny díly