Rum – tekuté zlato

Historie rumu je velmi dlouhá a bohatá. Vypráví o idealizovaných romantických časech, kdy piráti, bukanýři a námořníci brázdili moře, často je i součástí pověstí, které si milovníci rozbouřených moří předávají dodnes. Mnohdy to jsou poutavé historky a příběhy z dávných časů.

Dnes se podíváme na historii rumu i námořnické legendy, báchorky i reálné osobnosti.  

Historie rumu

Historie rumu je dlouhá a neodmyslitelně spjatá s britskými ostrovy a koloniemi. Zmínky o prvních pokusech výroby tohoto destilátu se objevují již ve 14. století, ale jeho tradice bude pravděpodobně mnohem delší.

O výrobu tohoto nápoje v Americe a v Karibiku se zasloužil Kryštof Kolumbus, který sem dovezl cukrovou třtinu.

Od svého vzniku se rum těšil stále větší oblibě, a to především mezi námořníky, kteří jej pod označením „tot“ denně dostávali na příděl. Tento přídělový systém byl zrušen až v roce 1970 a déle přetrval pouze u novozélandského námořnictva. V 17. století sloužil také jako platidlo, a to nejen mezi námořníky, ale třeba i v Austrálii.

Henry Morgan

O spojení námořníků, pirátů a rumu není pochyb.

Své o tom věděl i sir Henry Morgan, který působil v Karibiku jako korzár přepadávající nepřátelské lodě z pověření anglického guvernéra Jamajky. Na základě mnoha stížností na jejich počínání byli však on i guvernér odvezeni do Anglie a tady uvězněni.

Neklidná situace na Jamajce však vedla Angličany k překvapivému kroku. Henryho Morgana osvobodili, pasovali na rytíře a poslali zpět do Karibiku jako zástupce guvernéra, aby tamější dění uklidnil. Henry Morgan zde pokojně dožil a po své smrti v roce 1688 tu byl jako hrdina pochován.  

Kolem jeho osoby vzniklo mnoho legend. Jednou z nich je i ta která vypráví, že po uložení ostatků Henryho Morgana ostrovem otřáslo zemětřesení, v jehož důsledku se rakev sesunula do rozbouřeného moře u přístavu Port Royal a již nikdy se nenašla. Mnozí proto dodnes věří, že jeho nepokojný duch brázdí oceány dál a hledá své ostatky, aby mohl nalézt klid. 

Captain Morgan – značka rumu

Vše začíná cukrovou třtinou. Původní obyvatelé Karibiku z ní vymačkali sladké šťávy, které se v ní ukrývají, a následně je zkvasili, vydestilovali a nechali dozrát. A to byl vůbec první rum. Toto tajemství se udrželo do roku 1493, kdy v prosluněném Karibiku zakotvil námořník jménem Kolumbus se svou posádkou. Následovali jej další námořníci, kteří cukrovou třtinu začali vyměňovat za šálky čaje.

Postupně se přidávaly tajné směsi bylinek, koření a ovoce a zanedlouho byl sladký, kořeněný nektar nejoblíbenější lihovinou místních hostinců.

Nápoj Captain Morgan’s Original Spiced Gold se inspiroval příběhem kapitána Henryho Morgana. Obsahuje tajnou kombinaci kořeněných příchutí a prémiových karibských rumů, které tvoří lihovinu, již lze dokonale míchat s colou, jednou ze světově nejpopulárnějších ingrediencí míchaných drinků.

Admirál Nelson

Dalším zajímavým příběhem je i ten o admirálu Horatio Nelsonovi, jehož posledním přáním bylo, aby jej po smrti vložili do kádě s rumem. Před samotným uložením jeho ostatků do země se tak proto opravdu stalo, ale o typu rumu a jeho množství se dodnes vedou dohady.

Admiral Nelson – rum

Je stařen v dubovém sudu minimálně 5 let a věnován lordu admirálovi Nelsonovi.

Legenda praví, že když byl milovaný britský admirál Nelson zabit v roce 1805 v bitvě u Trafalgaru francouzským ostřelovačem, byl zakázán klasický námořnický pohřeb. Tělo mělo přijet zpátky na pevninu, kde mělo být pohřbeno se všemi poctami.

Námořníci naložili tělo do sudu s rumem, aby přečkalo cestu na pevninu. Po připlutí v sudu ale nezůstal žádný rum. Bylo zjištěno, že námořníci sud navrtali a potají ho vypili. Dodnes se v Anglii říká, “ jdeme si upustit z admirála“.

Rum jako nápoj

Spojovat tento nápoj pouze s dobrodruhy, námořníky, piráty a plantážníky by ale bylo chybné. Těšil se totiž oblibě široké veřejnosti i mezi významnými osobnostmi umělecké scény.

Rumů je k dostání nepřeberné množství. Liší se chutí, vůní i barvou a neexistují proto žádná ustálená pravidla jeho konzumace. Základem však je nespěchat a vychutnávat.

Chuťově se v něm rozeznávají čtyři základní elementy, tedy:

  • sladkost
  • slanost
  • hořkost
  • kyselost

Dále se pak hodnotí jeho:

  • struktura
  • aroma
  • barva.

Rum je také oblíbeným pitím na večírcích, oslavách a party nejrůznějších ražení. V horkých letních dnech je součástí osvěžujících míchaných drinků, v zimě příjemně zahřeje.

Rum se dnes vyrábí prakticky všude, kde se dá pěstovat cukrová třtina, protože její transport ve velkých objemech na jiné místo za účelem jeho výroby je neekonomický a transport výsledného hotového produktu, tedy rumu je mnohem levnější.