Rusové a pití vodky
Rusové vždy dokázali zbytek světa až šokovat svými schopnostmi a jednou z těchto schopností je také konzumace vodky. V této disciplíně předvádějí doslova rekordy a jsou tak živoucím důkazem toho, jak se umí lidské tělo adaptovat na alkohol.
Od cara Alexeje až k Dmitriji Mendělejevovi
Ruský národní nápoj je vodka, její název je zdrobnělinou slova voda. Vodka se destiluje ze žita, případně pšenice, ječmene nebo i z brambor. Už v polovině 17. století vydal car Alexej zákon, podle něhož veškeré příjmy z prodeje vodky plynuly výhradně do státní pokladny. Pouze domácí výroba vodky (tzv. samohonky) byla povolena a tato tradice domácí výroby v Rusku trvá dodnes.
Ve druhé polovině 19. století tvořily příjmy z vodky neuvěřitelných 40 % státních příjmů a typická ruská rodina utratila za alkohol 15 % svých příjmů. Koncem 19. století byl státní monopol dočasně zrušen, což vedlo k výraznému zlevnění vodky a k jejímu rozšíření i mezi chudé vrstvy obyvatel. Tehdy na výrobě zbohatnul např. Pierre Smirnoff.
V roce 1894 stanovil ruský chemik Dmitrij Mendělejev, že ideální poměr pro vodku je 38 % alkoholu a 62 % vody. Pro jednodušší výběr daní, které se vybíraly podle procenta alkoholu, bylo číslo zaokrouhleno na 40 %, které zůstává dodnes pro ruskou vodku klasické.
Sdílená láhev vodky
Kdo tohle nezažil či neviděl na vlastní oči, pravděpodobně tomu vůbec neuvěří.
Zatímco na západě se dostala doba sdílení různých předmětů, jako aut, koloběžek a dalších věcí do módy až nedávno, v Rusku sdílení funguje už opravdu dlouho.
Už v dobách SSSR byl v Rusku k vidění takový rituál – pokud měl někdo z běžného ruského proletariátu chuť se opít, nebo jen napít vodky nešel na panáka do baru nebo hospody. Už jen proto, že v Rusku se vodka nepije na panáky, ale na tzv. stakany, což je 1 dl, ale v Rusku se tomu říká 100 gramů, ale zejména proto, že je to pro proletáře nákladnější, než varianta popsaná níže.
Takový člověk přišel na náměstí, či jiné frekventované veřejné místo, tam se postavil a zvedl ruku ve kterém držel bankovku. Ne, nebyl to stopař. Zvednutá ruka s bankovkou je neoficiální signál, kterému ale v Rusku každý rozumí. Znamená, že hledá další parťáky, kteří mají také chuť na vodku. A jelikož pití vodky je v Rusku velice populární činnost, nečekal nikdy příliš dlouho.
Do pár minut k němu přišel úplně cizí člověk a přidal se k němu. Podle toho, kolik dali dohromady rublů, buď šli koupit do obchodu láhev vodky, nebo čekali na dalšího. Skupinku pijáků nejčastěji tvořili 3 – 4 proletáři, kteří při pití vodky navázali družbu. Jednalo se o úplně cizí lidi, kteří se nikdy před tím neviděli. Láhev vodky kolovala z ruky do ruky a když byla prázdná, tak šli pro další, nebo se rozešli po svých, pokud jim došly rubly.
O vodce
Vodka se dnes prodává nejen čistá, ale také se spoustou příchutí, např. paprikovou, citrónovou, s nejrůznějšími bylinkami a kořením. Nejznámějšími značkami jsou Stoličnaja, Moskovskaja a Smirnoff, kterou dnes již vlastní Britové a patří k nejprodávanějším na světě.
Vodka se ale vyrábí i v řadě dalších zemí, např. ve Švédsku – Absolut, Finsku – Finlandia a Koskenkorva a v Polsku – Żubrówka a také na Ukrajině – Nemiroff.
Když není dost rublů na vodku, je tady samohonka
Protipól kvalitní vodky vyráběné v Rusku tvoří podomácku vyráběné samohonky, u nichž je často cílem pouze vysoký obsah alkoholu a nikoliv chuť. Samohonky mají navíc vyšší obsah metylalkoholu, který je ve větším množství jedovatý. V extrémních případech mohou tyto patoky zapříčinit i otravu, slepotu či smrt.
V pouličních kioscích se někdy prodává falšovaná vodka ve značkových lahvích naplněných samohonkou, takže je lepší ji na takovýchto místech nekupovat a dávat pozor na neporušenost víčka a etikety.
Proč Rusové vlastně pijí tolik vodky
Pouštět se s Rusy do pití vodky je na pováženou, protože mají ve zvyku pít panáky rychle po sobě a do dna. Cílem je většinou úplně se zrušit a k tomu slouží velké množství povinných přípitků. Odolat nátlaku na další pití je tam velmi těžké.
V Rusku je zvykem prokládat pití vodky jídlem, nebo prokládat jídlo pitím vodky. Obložené uzeninové a sýrové mísy se tak nejčastěji zapíjejí tvrdým alkoholem – vodkou.
Možná vás napadne, proč vlastně Rusové pijí tolik vodky?
Odpověď není úplně jednoduchá, stejně jako není úplně jednoduché pochopit širokou ruskou duši. Ve stručnosti lze říci, že se jedná o existenciální záležitost, V Rusku vždy byl a stále je pro obyčejné, neprivilegované, obyvatele život velmi tvrdý, a láhev vodky, případně samohonky odnepaměti pomáhala alespoň na chvíli zapomenout na beznaděj a starosti všedního dne.
Život ve velkých městech jako jsou Petrohrad a Moskva se vůbec nedá srovnávat s tím, jak se žije na ruské vesnici. O tom se můžete přesvědčit sami ve videu níže.
Tohle video Vám toho o Rusku řekne víc než mnoho sáhodlouhých studií. Jde o anketu mezi Rusy z venkovského prostředí, konkrétně z regionu Yunga, který se nachází 800 kilometrů východně od Moskvy. Hlavní otázkou bylo, jakou zemi (kromě Ruska) mají místní lidé rádi. Stojí za to dokoukat do konce. Některé odpovědi překvapí, jiné ne…
Levnější vodka v menším balení v Rusku frčí
Ruští pijáci vodky mění své návyky, kvůli poklesu životní úrovně konzumují spíš levnější alkohol a v menších dávkách. Podle statistik výrobců roste prodej nejlevnějších značek s cenou kolem 200 rublů (asi 70 korun) za půl litru a stoupá především odbyt nápoje v menších obalech.
Nejpopulárnější je v současnosti v Rusku vodka ve čtvrtlitrových lahvích. Tento trend souvisí s klesajícími příjmy obyvatelstva. Rusové stále pijí často, ale vodku konzumují levnější a v menších objemech.
Pijáci vodky prý jsou také více zaměstnáni a mají méně času. Nemohou vypít půllitru, dají si deci nebo dvě, aby rychle uvolnili stres. V době hospodářské krize lidé navíc mnohdy pijí sami, a mnoho alkoholu tak nespotřebují. Stále častěji se v obchodech objevuje vodka v malých objemech jednoho decilitru. Vodku v tomto balení si Rusové dávají ke svačině.