Skoncování s alkoholem jako zdravotní benefit

Ve veselých chvílích nám alkohol poskytuje zábavu a v těch smutných útěchu.

Důvodů, proč občas saháme po alkoholu, bychom se asi nedopočítali. Dát si skleničku či dvě je občas uvolňující záležitost, a když se to někdy trochu zvrhne, nevadí, pokud se to nestává příliš často.

Ale zamysleli jste se už nad tím, jaký vliv má pití alkoholu na náš mozek, pijeme-li častěji než je zdrávo? Více než půl milionu Čechů pití alkoholu nezvládá.

Rizikově pije alkohol cca 20 procent (více než 1,5 milionu) obyvatel České republiky, přičemž pět až osm procent (více než 500 tisíc) tak nadměrně, že to ohrožuje jejich fyzické i duševní zdraví.

Nadměrná konzumace alkoholu mnohdy může např. za rakovinu žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva, dutiny ústní, za srdeční infarkt, vysoký krevní tlak či zánět žaludku.

Jak pití alkoholu ovlivňuje organismus

Účinky alkoholu se dostaví krátce po požití, jeho projevy se však mezi jedinci liší. Introvert možná začne vyprávět o překot, konzervativní a věčně zamyšlený intelektuál se stane králem večírků a v dalším se projeví sklony k agresi. Jak ale alkohol působí na mozek, to asi každý tak trochu z vlastní zkušenosti tušíme.

Motání jazyka a ztráta rovnováhy

Alkohol narušuje komunikaci mezi mozkovými buňkami (neurony) – při lehké intoxikaci zaznamenáme zpomalené reflexy, nadměrnou výřečnost či nárůst odvahy, při těžší intoxikaci se pak vyskytují problémy s koordinací, vyjadřováním, pamětí, zrakem a někteří mají potíže se sebeovládáním.

Alkohol je jako dvousečná zbraň. V první moment možná pomůže, usnadní zábavu anebo potlačí trápení. Zvyšuje totiž uvolňování dopaminu (hormonu štěstí), kterým se dá mozek ošálit, že mu alkohol dělá dobře, i když tomu tak není.

Vliv alkoholu na spánek

Za to, že po požití alkoholu cítíme únavu, může glutamát, jehož uvolňování alkohol potlačuje. Za normálních okolností se tento prvek stará o správnou činnost mozku a dostatek energie. V důsledku pití ovšem dojde k narušení těchto procesů, a tím pádem se činnost mozku výrazně zpomalí. Po pití se nicméně také lépe usíná, a to díky kyselině gama-aminomáselné neboli GAMA.

Nadměrné pití alkoholu je rizikové

Častá konzumace alkoholu způsobuje v těle mnoho změn, z nichž některé mohou být dokonce nevratné. Mezi zásadní obtíže patří například nedostatek vitamínu B1, který může být i fatální. Běžný člověk nemá problém dostat do svého těla z běžné stravy jeho adekvátní množství, pro alkoholiky je to však obtížné.

Jeho přirozenými zdroji jsou například vepřové maso, vepřová játra, čočka, pivovarské kvasnice, pivo, vaječný žloutek, špenát, hrášek, květák, chřest, ořechy či celozrnná mouka. Doporučená denní dávka thiaminu je stanovena na 1,1 mg, studie nicméně hovoří i o 2 mg.

Vitamín B1 si tělo nedokáže samo vytvořit – spoléhá na to, že mu jej dodáme z potravy. Vzhledem k tomu, že je thiamin potřebný pro přeměnu glukózy v mozku, nedostatek může způsobit až strukturální poškození mozku a odumírání mozkových buněk, poškození nervových center mozku, či dokonce míchy.

Jeho největší koncentrace se nachází zejména v kosterním svalstvu, srdci, játrech, ledvinách a v mozku, jeho nedostatek má negativní vliv na všechny orgány. Nejvíce to však poznáte na zdraví srdce a nervového systému. Thiamin je také velice důležitý pro tvorbu a správnou funkci mnoha enzymů. Jeho nedostatkem tělo strádá, dochází k narušení obranyschopnosti a vystavení nadměrnému působení volných radikálů.

Co se s vaším tělem udělá konec konzumace alkoholu

Alkohol má negativní vliv na fyzickou i psychickou stránku člověka. Funguje podobně jako některé drogy, navozuje pocity euforie, současně odstraňuje úzkosti i zábrany, dává nám falešný pocit sebevědomí a jistoty. A za to vše si stejně jako drogy vybírá svou daň v podobě kocoviny, abstinenčních příznaků a mnoha různých onemocnění, které způsobuje.

Budete se divit, co všechno se stane s naším tělem, když ho přestaneme pít.

Alkohol způsobuje řadu onemocnění

Dlouhodobá vysoká konzumace alkoholu vede k poškození jater, srdce, mozku, nervů, přispívá ke vzniku různých druhů rakoviny, nevratnému poškození mentálních funkcí, zvyšuje riziko deprese, panického strachu a úzkosti či různých obsesí.

Bezpečné limity konzumace alkoholu

Denní limit spotřeby alkoholu je stanoven následovně:

  • u mužů jsou to dvě až čtyři jednotky
  • u žen pak jedna až tři jednotky

Jedné jednotce odpovídá jeden panák tvrdého alkoholu, jeden decilitr vína či malé světlé 10° pivo. Konzumace alkoholu by pak měla probíhat nejčastěji obden.

Pokud za den vypijete více než pět jednotek, už si zahráváte se svým zdravím. Panák vodky má 100 kcal, 1,5 deci bílého vína má 105 kcal. V 0,5 litru piva je 200 kcal.

Co se stane s vaším tělem, když skončíte s alkoholem

Budete se lépe soustředit a myslet

Alkohol je nervový jed, který mění chemickou rovnováhu mozku a ničí mozkové buňky. Při abstinenci se mozek začne regenerovat.

Budete lépe spát

Po alkoholu možná rychle usnete, avšak dle výzkumů nejprve dojde k navození útlumu, výrazné svalové relaxaci, křečím a zatuhnutí svalů. Spánek bude následně lehký a budete se během noci budit. Alkohol působí i močopudně, což taktéž může spánek narušovat.

V důsledku jste pak unavení, dehydratovaní, bolí vás hlava a svaly. Vznikají chronické spánkové poruchy, únavový syndrom, výkyvy nálad a problémy s pamětí. Pokud ho přestanete pít, možná budete déle usínat, ale vstanete odpočatí, bystří, s lepší náladou a vyšší koncentrací.

Budete mít kvalitnější pleť

Alkohol vysouší pokožku a působí močopudně. Už pár dní po jeho vysazení bude vaše pleť hydratovaná, nebudou se objevovat zarudnutí, ekzémy ani lupy.

Budete mít menší apetit

Alkohol zvyšuje apetit a vede k přejídání. I malá dávka zvyšuje chuť k jídlu, působí na centra v mozku a ovlivňuje hormony jako inzulin, ghrelin a leptin. Má velké množství energie v podobě prázdných kalorií, ukládá tuk v těle i v játrech a vede ke vzniku chronického zánětu a cirhózy, stejně jako obezity, aterosklerózy a infarktu myokardu.

Zlepší se vám zdravotní stav

Dojde k poklesu jaterního tuku, zlepší se váš imunitní systém a budete plodnější. U mužů vymizí potíže s erekcí.

Hladina cukru se vrátí do normálu

Negativní důsledek po vynechání alkoholu je chuť na sladké, při jehož konzumaci se v mozku uvolní dopamin stejně jako po požití drog. Dopamin uvolňuje, uklidňuje a navozuje euforické stavy – proto je třeba dát si na zvýšenou konzumaci sladkých pokrmů a nápojů pozor. Když tělo zpracovává alkohol, je schopnost tvorby glukózy omezena a přestává se udržovat normální hladina cukru v krvi.

Snížíte hmotnost

Konzumace alkoholu zvyšuje denní příjem kalorií, a to především u koktejlů, které obsahují i hodně cukru a zvyšují váhu. Prázdné kalorie nemají pro tělo žádnou výživovou hodnotu a přispívají k tloustnutí.

Klesne riziko vzniku rakoviny

Pití alkoholu způsobuje zvýšené riziko rakoviny ústní dutiny a jazyka, hltanu, hrtanu a jícnu, ale také jater, prsu, slinivky břišní či tlustého střeva nebo konečníku. Na druhou stranu může jeho umírněná konzumace podle studií snížit riziko srdečních onemocnění a cukrovky.