Stát zruší od roku 2024 daňovou uznatelnost u tichých vín

Tichá vína mají v našem daňovém řádu specifické postavení.

Je to až s podivem,

A někdo by si mohl klást otázku, proč pouze tichá a nikoliv také šumivá?

Důvod je zřejmý – tichá vína vyrábí všichni vinaři a šumivá vína jen ti velcí, co na to mají potřebnou technologii a těch v České republice mnoho není. Šumivá vína jsou doménou větších vinařských podniků, které pro ně mají zajištěn dostatečný odbyt.

Navíc šumivá vína mají punc luxusu a lidé si je tak nějak podvědomě spojují se šampaňským, koupáním ve vaně, miliardáři, jachtami, riviérou, nic neděláním….a to by asi prostý lid neskousnul.

Vinařská lobby má v České republice mocná sdružení

Podařilo se jí historicky prosadit u poslanců daňovou uznatelnost pro tichá vína jako firemní dárky a to až do výše 500 Kč za láhev. Což ještě donedávna pokrylo i ledová a slámová vína.

Stačilo opatřit láhev visačkou s firemním logem, nebo jí uložit do tašky s firemním potiskem a dárek pro obchodní partnery, klienty a zaměstnance byl na světě.

To byl důvod, proč většinu firemních dárků roky tvořily právě tichá vína. Stačilo, aby stály méně než pětistovku a byla k nim cedulka s logem firmy, a mohly se dát do nákladů a tedy o jejich hodnotu snížit daňový základ a  ještě si od nich firmy směly odečíst dph.

Toto ustanovení tak vinařům zajišťovalo každoročně statisícové prodeje bez nějakého velkého extra snažení. Ovšem žádný strom neroste do nebe.

Nulová spotřební daň na víno není vše

Vinařům se sice podařilo uhájit nulovou spotřební daň na tichá vína, ale o jinou daňovou výjimku, která tichá vína na trhu zvýhodňuje ještě daleko víc, přišli.

Vinaři prohráli. Zrušení daňové uznatelnosti tichých vín je zabolí mnohem více než spotřební daň

Tiché víno je v Česku jediným alkoholem, ze kterého se neplatí spotřební daň. Šumivá vína, pivo i tvrdý alkohol takto zdaněné jsou.

A protože vláda v posledních měsících usilovně hledala, kde ušetřit a kde víc vydělat, doporučila jí Národní ekonomická rada vlády, aby tichá vína zdanila také.

Odhadovaný výnos do státního rozpočtu podle ní měl být čtyři až pět miliard korun, což by dělalo skoro deset procent toho, co chtěl ministr financí v rozpočtu nalézt.

Jenže Svaz vinařů, ministr zemědělství a další poslanci pocházející nejčastěji z jižní Moravy, byli proti, a tak zavedení spotřební daně na tichá vína z balíčku opatření dva dny před jeho zveřejněním vypadlo.

Vinaři se rázem stali nepřáteli tvrdě danícího pracujícího lidu a dostalo se jim negativní reklamy.

Co si budeme říkat, zvýhodnění tichých vín u spotřební daně je selektivní upřednostnění jednoho druhu alkoholu přej jiným a konkurenční obchodní výhoda na trhu s alkoholem.

Česká republika patří k zemím, kde je spotřeba alkoholu na hlavu jedna z nejvyšších na světě.

Je nutné dodat, že vysoká spotřeba alkoholu souvisí také s vysokými náklady na léčení chorob způsobených vysokou konzumací alkoholu a do tohoto virtuálního balíku financí vytvářených spotřební daní vinaři a konzumenti vína prostě nepřispívají ani korunou.

Výše spotřebních daní na alkohol má také minimálně tu chudší část konzumentů alkoholu od jeho spotřeby odradit. Což u vína funguje přesně naopak.

Víno také v neposlední řadě vyhledávají sociálně slabí, bezdomovci a alkoholici. Důvod je zřejmý. ve víně mají nejvíce alkoholu za nejméně peněz.

Oblíbené firemní dárky

Asi není nutné dodávat, že žádný jiný alkohol takové zvýhodnění nikdy neměl.

Logicky to vedlo k umělému vytváření poptávky po tichých vínech, protože podnikatelé si samozřejmě zvýhodněná vína pořizovali nejen na reprezentaci firmy, ale i pro vlastní potřebu.

Tichá vína tak stát fakticky postavil na úroveň pracovních pomůcek a nástrojů a leta dával podnikatelům v podstatě slevu na víno, kterou jim sám zaplatil.

Některá vinařství prodávala až polovinu své produkce jenom díky tomuto zvýhodnění.

Ale toto má od roku 2024 skončit.

Od roku 2024 si už bude muset pít každý za své.

V praxi to znamená, že princip umělé poptávky po víně, kterou daňová uznatelnost vytvářela skončí.

Každý si za své peníze bude moci koupit takový alkohol jaký uzná za vhodné. Nebude už nutné kupovat jen vína tzv. na firmu. Mohou to být různé destiláty whisky, rum, ad. Mnoho lidí především z řad firemních zákazníků si tak víno vůbec nekoupí, což vinaři jistě velmi pocítí.

Vína budou už budou muset zaujmout něčím jiným, než jen daňovým zvýhodněním.

Měla by to být vína, která se vyznačují výbornou kvalitou za přijatelnou cenu. Ale už teď jsou u nás ze čtyř prodaných vín tři importovaná.