Výběr alkoholu na svatbu 1/2

Alkohol ke svatbě patří stejně neodmyslitelně jako tradiční svatební koláčky, odbourává zábrany a podporuje veselí.

Univerzální návod na to, jak vyřešit alkohol na svatbě, jaké pití a kolik ho připravit, ovšem nenajdete. Záleží totiž nejen na vašem osobním vkusu, ale také na chutích vašich hostů. 

Svatba bývá v životě člověka velká událost, většina lidí se žení nebo vdává maximálně 2-3x za život. Lidé si pozvou přátele, rodinu a blízké a kromě všech nezbytností hraje na svatbě důležitou roli také alkohol.

Lidé se prostě chtějí bavil. Alkohol pomůže k uvolnění a rozproudění zábavy. A co by to také bylo za svatbu, pokud by se tam nikdo neopil.

Jaký alkohol tedy vybrat na svatbu

Aperitiv

Podává se v malém množství zhruba 15 minut před jídlem, aby připravil žaludek na příjem potravy. Díky obsahu různých bylin a koření pomáhá stimulovat chuťové pohárky. Má také společenskou úlohu, navozuje přátelskou atmosféru u stolu. Čím blíže k jídlu je podáván, tím by ho mělo být méně.

  • Lehké aperitivy

Mezi ně řadíme sekt, šampaňské či suchá vína. Jestli budeme pít červené nebo bílé víno, záleží na tom, jaké se podává maso. K červenému masu se hodí víno červené, k bílému bílé. Šampaňské i sekt jsou vína perlivá. Sekt bývá často chybně označován jako šampaňské, ale ačkoliv laik jen těžko pozná rozdíl, pravým šampaňským označujeme pouze to, které se pěstuje a lisuje ve Francii v oblasti Champagne metodou kvašení v lahvích.

  • Sladké aperitivy

Především dámy dávají přednost sladším nápojům. Mezi oblíbené sladké aperitivy patří Martini, Cinzano, Campari, Becherovka, portské, sherry.

  • Destiláty

Chuťové buňky povzbudí také třeba gin, whisky, vodka či slivovice. Jako aperitiv je možné zvolit i tradiční krajový destilát. Nesmí být ovšem příliš kořeněný, aby chuť naopak neutlumil.

Digestiv

Servíruje se po skončení jídla, ke kávě. Na velkých hostinách bývá obvykle podáváno i několik chodů a naše žaludky nejsou na takový příjem potravy zvyklé. Člověk se pak cítí přejedený a je mu těžko. Digestiv doplňuje hladinu trávicích enzymů a přispívá tak k lepšímu zažívání.

  • Likérová vína

Vyrábějí se smícháním klasického vína s vinným destilátem a bývají ještě zahuštěna moštem nebo výluhem z fíků, rozinek a svatojánského chleba. Mezi likérová vína patří například sherry, malaga, portské.

  • Likéry

Likéry jsou vyráběny speciální metodou s několika postupy. Základem je destilát, k němuž se přidávají další ingredience, například cukr, koření, byliny, ovoce. Receptura bývá výrobcem vždy přísně utajována. Mezi nejznámější likéry patří třeba Jagermeister, amaretto, curacao.

  • Destiláty

Jako digestiv můžeme servírovat také něco ostřejšího. Nejčastější to bývá koňak a brandy. Pravý koňak je z oblasti městečka Cognac a vyrábí se z vína metodou dvojí destilace a dále se pak ještě upravuje. Všechny ostatní pálenky označujeme jako brandy. Můžeme mezi ně zařadit třeba řeckou Metaxu, jejíž počet hvězdiček udává počet let zrání, balkánskou rakiji, italskou grappu, či francouzský calvados, vyráběný z jablek a hrušek. Koňak i pálenka by měly být podávány v zahřátých sklenkách, aby se lépe uvolnilo jejich aroma.

Pivo

Jelikož jsme národ s největší spotřebou piva na osobu, asi není nutné tento nápoj představovat. Téměř každý ví, že pivo se vyrábí z vody, obilného sladu, chmele a pivovarských kvasnic. Jeho historie sahá až do doby 5 tisíc let př. n. l. Kromě své příjemné nahořklé chuti obsahuje i značné množství vitamínů, takže v rozumné míře je považováno za zdraví prospěšné.

Na trhu jsou dnes nejen tuzemské značky, milovníci piva mohou ochutnat i mnoho dalších druhů od různých výrobců z celého světa. Pivo by mělo být vychlazené na 7°C, to je také ideální teplota pro skladování. Muži si oblíbili tradiční půllitry, ovšem v lepší společnosti je vhodnější servírovat pivo v třetinových sklenicích.

Víno

Odrůd a druhů vína je nespočetně, snad právě proto se víno stalo pro mnoho lidí koníčkem. Je totiž stále co objevovat. Kromě toho, že se vína liší barvou, mohou být mladá, starší či archivní, těžší či lehčí, suchá, polosuchá, sladká, jakostní, s přívlastkem, kabinetní, ledová, slámová, šumivá…

Každé víno je vhodné k určitému druhu pokrmu. Víno by mělo být servírováno ve správné sklence. Kromě tvaru, který je pro každý druh trochu odlišný, je důležité, aby sklenka byla čirá a na vysokém stonku. Za ten by měla být také držena, nikdy ne za tělo sklenky, aby se víno od ruky neohřívalo. Jeho teplota hraje při konzumaci důležitou roli.

Suché bílé víno by se mělo podávat vychlazené na 10-12°C, sladší na 12-18°C, růžové 10-14°C, červené podle stáří při teplotě 12-20°C. Pro sekty je ideální teplota 5-8°C. Obecně platí, že čím je víno mladší a lehčí, mělo by se servírovat více vychlazené. Jen tak může správně vyniknout jeho chuť a buket.

Koktejly a míchané nápoje

V současnosti jsou velmi oblíbené a popularita konkrétních nápojů často souvisí s módním trendem. Připravují se obvykle smícháním alkoholických nápojů s ovocnou šťávou, sirupem, mlékem a dalšími přísadami. Nápoje se míchají v mixéru, šejkru, míchací sklenici, nebo se jednotlivé ingredience postupně vlévají přímo do servírovací sklenky.

Důležitou roli zde hraje i stránka estetická. Nápoj musí lahodit nejen chuti, ale i oku. Sklenici s nápojem pokládáme na papírový ubrousek nebo podložku, nikdy přímo na stůl. Při volbě koktejlů je důležitý jejich základ, tedy aby měl host na výběr, zda bude koktejl připraven z rumu, vodky, ginu, whisky, ad…

Všechny díly