Z historie whisky 2/2 – Kanada a zbytek světa

V první části tohoto článku jsme se zaměřili na počátky whisky a její historii a výrobu ve Skotsku, Irsku a také ve Spojených státech. Ovšem to není zdaleka vše, whisky se postupně rozšířila prakticky do celého světa, a to i do zemí, kde mají tradici úplně jiné alkoholické nápoje.

Pojďme se tedy podívat na ostatní země.

Whisky v Kanadě

Historie kanadské whisky sahá až do roku 1800. Dostala se sem z USA, ale i s přistěhovalci z Evropy. Původně se ani nepila samotná, ale míchala se s tehdy v Kanadě běžným rumem. Nápoj to byl dost prapodivný, vžilo se pro něj označení high wine (něco jako silné víno) oproti chuťově nevýraznému rumu byl nápoj obohacen i chutí whisky, ovšem přiléhavější by byl jiný název známý zejména z westernů – ohnivá voda. Nápoj to byl silný a používal se zejména při směnném obchodě s kanadskými indiány, kteří za ní nabízeli kožešiny ze svých úlovků.

I Kanada si zažila svojí prohibici. Nebyla sice tak mediálně známá jako ta americká, ale dopadla prakticky úplně stejně – napáchala více škody než užitku a byla zrušena. V Kanadě začalo tzv. Hnutí střídmosti v roce 1915. V kanadské Albertě trvalo od roku 1916 do roku 1924. Pro srovnání ve Spojených státech byla vyhlášena prohibice až v roce 1920 a trvala, jak již bylo zmíněno, do roku 1933, tedy o 9 let po ukončení prohibice v Kanadě.

Prohibice to byla pro pašeráky a výrobce alkoholu doba požehnaná – s více než 5000 km vodních dopravních cest na jezerech a řekách se whisky přes Kanadu transportovala opravdu velmi snadno. V roce 1924 uváděla americká pobřežní stráž, že dvě třetiny whisky dovezené do USA pochází právě z Kanady. V tehdejších cenách to pro představu představovalo přibližně 40 milionů dolarů.

Ačkoli byl nejslavnější, Al Capone nebyl jediným dodavatelem do Států. Společnost Seagram’s získali již v roce 1927 Samuel a Alan Bronfmanovi. Jejich další, nová společnost The Distillers Corp. založená v roce 1928, přepravila tisíce galonů destilátu do USA. Další významnou společností, která vznikla během prohibice, byla Schenley’s. Popularita kanadské whisky, zejména pak Seagram’s, může být jednoznačně připsána prohibici. Seagram’s skočil do rozjetého vlaku a stal se legitimním dovozcem a výrobcem whisky okamžikem zrušení prohibice v USA v roce 1933. Seagram’s VO a Crown Royal jsou současně jedny z nejpopulárnějších značek kanadské whisky – ve spotřebě je dnes v USA na druhém místě, hned po vodce.

Japonsko a whisky

Historie výroby whisky v Japonsku je neodtržitelně spojená s Shinjiro Toriim, zkušeným to obchodníkem s whisky a výrobcem vína.

Shinjiro začal v říjnu roku 1923 budovat vlastní palírnu pod názvem Yamazaki, do které na pozici manažera destilerie zaměstnal 29letého Masataku Taketsuru. Ten, pět let nazpět odjel do Glasgow studovat chemii. Neoficiálně však zamířil do Skotska nabýt tajemství výroby místní whisky. Když se v listopadu 1920 vrátil do Japonska, byl pravděpodobně nejzkušenějším palírníkem celého císařství. Jeho znalosti položily základní mantru destilace v Japonsku, respektovanou dodnes.

V jednom se však Taketsuru se svým zaměstnavatelem shodnout nedokázal. Trval na tom, aby se palírna nacházela v severním Japonsku, kde je klima podobnější tomu ve Skotsku. Oproti tomu Torii preferoval praktické dopraví uzly a čistou vodu u Osaky. Jak tomu bývá, šéf má eventuelně vždycky pravdu, alespoň po nějaký čas. Během následujících deseti let Taketsuru ve vytouženém kraji severního ostrova Hokkaido vybudoval vlastní palírnu Yoichi. Tyto dvě palírny položily základ japonské whisky a vytvořili značky Suntory a Nikka.

Whisky v Indii

Whisky do Indie přivezli kolonizátoři – Britové, pro které byla přirozeně domácím nápojem. Časem zde začali zakládat palírny vlastní. Jednu takovou s názvem Solan Distillery založil Edward Dyer v Kasauli roku 1855. Díly si nechal si přivézt ze Skotska, o whisky se ale zatím nejednalo.

Prvním výrobcem místního pojetí whisky v Indii byl Amrut založený roku 1948, i když nejprve vyráběl jiné lihoviny. Bylo tomu až v roce 1982, kdy z linky sjela první blended whisky, single malt si na svou popularitu ještě musela počkat. Druhým nejvýznamnějším výrobcem indické whisky je Paul John, produkující míchané whisky od roku 1996, ty jednosladové pak o celých 12 let později.

Většina ze 189 milionů beden whisky vyrobených v Indii není to, co bychom považovali za whisky. Spíše než ze sladových zrn je vyrobena z melasy, strukturou je hustá a velmi sladká. Tato látka je tam masivně populární, protože je snadno dostupná a levná, prodávající se okolo 18 dolarů za láhev, často i méně, zatímco míchaná skotská stojí 25 dolarů a více.

Whisky podle skotských standardů, jakou mimo jiné vyrábí Amrut i Paul John, je v Indii považována za umělecké řemeslo. Z celkové produkce vypijí takové skotské v Indii pouze asi 1 %. Z celkového součtu představuje whisky téměř 60 % indického zahraničního trhu s lihovinami.

Česko a whisky

První v Čechách vyrobenou whisky už dnes těžko někdo identifikuje. Zmiňuje se několik příkladů ztracených v čase – Ancient Style a Gold King vyráběné v lihovaru Krásné Březno, Golden Arrow z lihovaru Vizovice, GWC z Likérky Fleret, Halberd od Stocku vyráběný v lihovaru Prádlo, Hill’s z Hill’s Liquer Jindřichův Hradec, Kord’s Whisky z lihovaru Kord v Hradci Králové a Private Club z lihovaru Říčany, případně tajemný Imperator od Libora Pavelce. Mezi známější příklady lze uvést Hammerhead destilovanou v roce 1989 a prodanou v nejstarším 30letém stáčení nebo Gold Cock a King Barley od Selika z likérky z Dolan. To je ovšem již uzavřená historie.

Ze současných značek lze zmínit značku Gold Cock, kterou zakoupila a obnovila likérka Jelínek. Velmi povedený je pak Gold Cock 2008, který zrál v sudech po Madeiře a lahvovaný v sudové síle 62,2 %. Velmi zajímavou produkcí je společnost Svach z Českého Krumlova, či Trebitsch nebo slibně vyhlížející Tōsh.

Některé whisky se světu již představily, jiné v sudech teprve zrají. Některé láhve jsou více než zajímavé. Velmi zaujala i limitovaná edice Drunk Cats on the Road od Svach’s Old Well Whisky, která překvapila zejména při slepé degustaci.

Whisky a zbytek světa

To však není ani zdaleka vše. Výborná whisky se vyrábí třeba na Tchaj-wanu – například Kavalan. A i v mnoha dalších zemích má dnes whisky svojí tradici. A nutno dodat, že tyto whisky jsou opravdu výjimečně kvalitní a získávají významná ocenění na světových soutěžích.

Whisky je dnes potřeba vnímat jako globální a celosvětově oblíbený destilát s původem ve Skotsku a Irsku. A nechme se překvapit, s čím nás překvapí například taková Čína, kde je dostatečný kapitál, miliardová populace a také hlad po všem západním.

Všechny díly