Zdanění alkoholu v Česku je zcela nelogické

Že je alkohol zdraví škodlivý, to není žádné tajemství. Je všeobecně považován za neřest a z neřestí se v civilizovaných státech platí spotřební daň, jejíž výnos tak nepřímo kompenzuje zvýšené náklady, které tyto neřesti představují pro společnost.

V případě spotřební daně z lihu by tato daň měla minimálně pokrýt náklady na léčbu alkoholismu, a veškerých chorob s alkoholismem spojených a také náklady léčebných terapeutických programů a provozní náklady ústavních léčeben. V neposlední řadě také náklady, které pro společnost představují předčasná úmrtí alkoholiků – živitelů rodin.

Ovšem v Česku není neřest jako neřest a tak někdo platí za svojí vášeň spotřební daň nesmyslně vysokou a někdo dokonce vůbec žádnou. Vše je ale v souladu se zákonem. Ovšem zákon je zákon a logika je logika a tak je zdanění alkoholu u nás naprosto nelogické.

V Česku už od dob Švejka platí pořekadlo, že „vláda která zdraží pivo padne“. Těžko říci, kde se to vlastně vzalo, protože v románu Jaroslava Haška, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, nic takového uvedeno není. Ale tady ani tak nejde o pivo (i když o to také), ale zejména o víno.

Alkohol je jen jeden

Alkohol obsažený v destilátech, likérech, vínu i pivu je stále jeden a ten samý. Neexistuje nic jako rozdílné druhy alkoholu, alespoň tedy pokud hovoříme o etanolu, který je obsažen v alkoholických nápojích.

U alkoholu neplatí to, co platí například u penisu, tedy že je buď měkký nebo tvrdý. Alkohol je jen jeden a stále stejný.

Podle toho, kolik alkoholu vypijete, tak budete opilí. A je úplně jedno, jaký alkoholický nápoj pijete. Zde jde pouze o množství zkonzumovaného alkoholu, tedy etanolu.

Na alkoholu závislí bezdomovci to už pochopili.

Když se chcete opít a máte hluboko do kapsy, řešíte to, čemu se říká poměr cena/výkon nebo anglicky value for money. Ve stručnosti si chcete za co nejméně peněz koupit co nejvíce alkoholu. A tady jednoznačně vítězí tiché víno. Nejlépe balené v tetrapakové krabici, nebo PET láhvi, protože zde ještě ušetříte pár korun za skleněnou láhev. Jsou to všechna ta italská, španělská, bulharská, maďarská, stolní a někdy také ovocná vína, mnohdy za pomoci evropských dotací exportovaná ze zemí svého původu.

Nerovnost jako norma

Jednou z nerovností, kterým alkohol v Česku čelí, je jeho zdanění.

I přesto, že se destiláty a likéry podílejí pouze z cca 30% na celkové spotřebě alkoholu, cca 60% inkasa spotřební daně z alkoholu připadá právě na jejich sektor.

Může za to nerovnoměrná zatíženost spotřební daně, která znevýhodňuje likéry a destiláty oproti jiným alkoholickým nápojům. Například u tichého vína je spotřební daň nulová, kdežto u likérů a destilátů neustále roste. 

Paradoxně si tak ten, kdo si třeba jednou týdně připraví z vaječného likéru alžírskou kávu, na spotřební dani připlatí a ten kdo každý večer vypije deset piv, nebo tři litry vína, bude platit spotřební daň stále stejnou.

Současná spotřební daň z alkoholu

  • běžný líh: 32.250 Kč/hl etanolu
  • líh v ovocných destilátech do 30 l/pěstitele/rok (od 1. července do 30. června): 16 200 Kč/hl etanolu
  • šumivá vína a meziprodukty: 2.340 Kč/hl ethanolu
  • tichá vína: 0 Kč/hl
  • pivo: 32 Kč/hl „za každé celé hmotnostní procento“; menší nezávislé pivovary mají mírnější sazbu podle roční výroby v hl: 16 Kč/hl do 10 000 hl; 19,20 Kč/hl do 50 000 hl; 22,40 Kč/hl do 100 000 hl; 25,60 Kč/hl do 150 000 hl; 28,80 Kč/hl do 200 000 hl
druh alkoholudaň za litr lihudaň za litr alkoholického nápojedaň za litr lihu v nápoji
destiláty322,50 Kč/litr322,50 Kč/litr
likéry322.50 Kč/litr322,50 Kč/litr
pěstitelské pálenice161,20 Kč/litr161,20 Kč/litr
šumivá vína (14% alc.)23,40 kč167 Kč/litr
tichá vína000
pivo jedenáctka (5% alc.)3,52 Kč70,40 Kč/litr
Zdanění alkoholu spotřební daní v roce 2023

Změny ve zdanění alkoholu od roku 2024

Možná po přečtení článku očekáváte, že dojde k nějakému narovnání ve zdanění alkoholu spotřební daní. Ovšem nenechte se mýlit, žijete v České republice a tak narovnání nelze vůbec očekávat, už jen kvůli lobbistickým tlakům.

Navíc nezapomínejte na pořekadlo, že „vláda která zdraží pivo padne“.

Mnozí možná očekávali, že zdanění jednotlivých druhů alkoholu spotřební daní bude reflektovat jejich náklady pro společnost, ale k tomu nedojde.

Bude tomu tedy přesně naopak a rozdíly ve zdanění toho jednoho a stále stejného alkoholu se ještě prohloubí.

Nerovnost nejen jako současnost, ale i budoucnost

  • Pijáci tichých vín nezaplatí nadále vůbec žádnou spotřební daň.
  • Pijáci šumivých vín zaplatí stále stejnou spotřební daň.
  • Pijáci piva také zaplatí stejnou spotřební daň.
  • Pijáci likérů a destilátů, kde je už teď sazba nejvyšší si nejen od roku 2023 výrazně připlatí, ale sazba spotřební daně se bude stále zvyšovat minimálně po následující tři roky.

Více o zdanění alkoholu spotřební daní od roku 2024 se dočtete zde:

Plánované změny ve zdanění alkoholu od roku 2024 – ALKOHOL DRINK